• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Brak nowych ofert

Ewa Budnik
29 stycznia 2023, godz. 10:00 
Opinie (341)
Budynek Meva, który ma powstać na Grabówku to jedna z niewielu zapowiedzi nowych inwestycji, które pojawiły się ostatnio w ofertach deweloperów. Budynek Meva, który ma powstać na Grabówku to jedna z niewielu zapowiedzi nowych inwestycji, które pojawiły się ostatnio w ofertach deweloperów.

W artykule z cyklu Nowe Inwestycje Mieszkaniowe ze stycznia 2022 roku prezentowaliśmy 22 zupełnie nowe projekty mieszkaniowe lub nowe etapy rozpoczętych inwestycji. Rok później przedstawiamy tylko dwie nowości, w tym jedną zapowiedź. To doskonale obrazuje sytuację na rynku rynku deweloperskim. Nowe projekty pojawiające się na rynku na bieżąco można obserwować w naszym katalogu inwestycji mieszkaniowych.



Kiedy deweloperzy zaczną budować więcej mieszkań?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku w całym województwie pomorskim wydano pozwolenia na budowę 27 373 lokali, natomiast rozpoczęto budowę zaledwie 18 677.

Porównanie z 2021 rokiem dowodzi, że w 2022 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem, ale spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Tych ostatnich w skali kraju było aż o o 27,8 proc. mniej niż przed rokiem.

Wniosek jest jasny: deweloperzy mogą budować, ale nie rozpoczynają realizacji zaplanowanych projektów. Stąd drastyczne zestawienie 22 projektów wprowadzonych do sprzedaży w Trójmieście i okolicach przed rokiem z ich brakiem ze stycznia tego roku.

Nieruchomości

Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w naszym portalu.

Wyższe koszty budowy, nabywców brak



Według wyliczeń GUS w całym 2022 roku koszty budowy wzrosły o 13,5 procent - ten wzrost najszybszy był po wybuchu wojny na Ukrainie, a potem nieco spowolnił, ale wciąż jest to tendencja wzrostowa.

Stąd tak oczekiwane przez nabywców spadki cen nowych mieszkań nie są możliwe, co obrazuje analiza cen transakcyjnych (NBP) wskazująca na rynku pierwotnym pod koniec 2022 roku wzrosty w ujęciu rok do roku o 15,7 proc. w Gdyni i o 13,4 proc. w Gdańsku.



Jednocześnie wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego w kwietniu ub. roku rekomendacja S znacznie ograniczyła potencjalnym nabywcom mieszkań możliwość zaciągania kredytów hipotecznych, z których spłatą klienci mogliby sobie w przyszłości nie poradzić.

W biurach sprzedaży, zwłaszcza deweloperów operujących w segmencie popularnym, gdzie mniej jest nabywców gotówkowych, zrobiło się pusto. Te dwa czynniki spowodowały, że nawet firmy deweloperskie obecne na giełdzie wstrzymały realizację nowych projektów. Końcowy koszt budowy jest obecnie trudny do wyliczenia, a nabywców nie ma.

Wtórny rynek mieszkaniowy. Więcej ofert, ceny nie spadają



- W ostatnim okresie, po każdej publikacji GUS, obserwujemy w tym zakresie najgorsze - w ujęciu miesięcznym - wyniki od lat. Taki stan wydaje się być "nową normalnością", która będzie kontynuowana również w 2023 roku - komentuje sytuację Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Dla Polaków oznacza to wolniejszą walkę z deficytem mieszkaniowym w kraju i dalsze ograniczenia w dostępności mieszkań. Z uwagi na spowolnienie rynkowe, zagrożone będą również miejsca pracy, tak w samym sektorze budownictwa, jak i branżach powiązanych.
Podmioty działające na rynku deweloperskim przestrzegają, że oznacza to ograniczoną ofertę dostępnych mieszkań za około dwa lata. Mieszkań, które powinny wtedy być oddawane do użytkowania po prostu nie będzie.

Mieszkania na Grabówku i domy na Jasieniu



Jeszcze w ubiegłym miesiącu w naszym comiesięcznym przeglądzie udało nam się zaprezentować kilka nowości. W tym będą tylko dwie.

Od kilku tygodni deweloper RAI Deweloper, który działa głównie na terenie Osowy, prezentuje projekt budynku wielorodzinnego Meva, który stanąć ma na Grabówku, przy ulicy DenhoffaMapka.

W pięciokondygnacyjnym budynku znajdzie się 25 mieszkań oraz jeden lokal usługowy. Jego przyszli mieszkańcy korzystać będą z windy, hali garażowej oraz rowerowni.

W budynku zaprojektowane zostały mieszkania w układzie od jednego do pięciu pokoi, od 35 do 98 m kw.

Oferta cenowa zostanie zaprezentowana po zapadnięciu decyzji o realizacji projektu, deweloper dysponuje pozwoleniem na budowę.

W trzecim etapie inwestycji przy Źródlanej powstaną domy bliźniacze oraz jeden dom wolnostojący. W trzecim etapie inwestycji przy Źródlanej powstaną domy bliźniacze oraz jeden dom wolnostojący.
Z kolei przy ul. Źródlanej na Jasieniu deweloper Arthome-Invest wprowadził niedawno do sprzedaży kolejny etap domów inwestycji Nowa Źródlana.

Na nieco oddalonych od siebie działkach w trzech etapach powstają tu domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej oraz jeden dom w zabudowie wolnostojącej. Każdy dom ma własny garaż (przy domu wolnostojącym jest to dwustanowiskowa wiata) oraz ogród z tarasem.

Domy wyposażone będą w pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz system rekuperacji - wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Będą one także przygotowane do montażu instalacji fotowoltaicznej.

Domy o metrażach od 136,6 do 164,2 m kw. powstaną najdalej do I kw. 2024 roku. Cena metra kw. domu zaczyna się tutaj od 6569 zł za m kw.

Nieruchomości

Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy Ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.


Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (341)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe (5 opinii)

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
32550 zł/m2
Gdynia Orłowo
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20550 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
18000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21850 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
21000 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18950 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15850 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
14500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane