• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem?

JPU
21 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Korzystanie z usług pośrednika pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć komplikacji. Korzystanie z usług pośrednika pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć komplikacji.

Zarówno zwolennicy samodzielnej sprzedaży mieszkania, jak i ci, którzy preferują współpracę z agentem nieruchomości, mają swoje racje. Rezygnując z usług pośrednika możemy zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy, jednak wysiłek i wiedza jakiej wymaga przeprowadzenie transakcji sprawia, że wiele osób jednak korzysta z profesjonalnej obsługi.



Czy sprzedawałe(a)ś kiedykolwiek samodzielnie mieszkanie?

Sprzedaż nieruchomości na własną rękę jest możliwa i co więcej, może się opłacać. Świadczą o tym chociażby historie znajdujące się na naszym forum Dom i mieszkanie. Internauci dzielą się swoimi doświadczeniami, sposobami publikacji i promowania ofert czy informacjami o  oszczędnościach, jakie udało im się uzyskać dzięki samodzielnej sprzedaży.

- Przy sprzedaży pierwszego mieszkania skorzystałam z usług pośrednika i nigdy więcej się na to nie zdecyduję. Nie widzę sensu korzystania z takich usług przy prostych transakcjach - mówi pani Monika, nasza czytelniczka, która sprzedaje samodzielnie już drugie mieszkanie.
Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem? Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem?

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?



Decydując się na samodzielną sprzedaż mieszkania, trzeba je odpowiednio przygotować.

Pierwszym krokiem powinno być posprzątanie i ukrycie rzeczy osobistych. Jeśli porządki okazują się niewystarczające, ponieważ uwidaczniają wady nieruchomości, warto skorzystać z usługi home stagingu, czyli profesjonalnego przygotowania nieruchomości do skutecznej, szybkiej i korzystnej cenowo sprzedaży. Przeprowadzenie prac remontowych, wyeliminowanie wad i stylizacja wnętrza pozwoli pokazać dom lub mieszkanie od jak najlepszej strony.

Czytaj także: Home staging. Przygotuj nieruchomość do sprzedaży

Kolejnym krokiem powinna być sesja zdjęciowa nieruchomości. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na odpowiednie kadry i postarać się, by wnętrze na liście ofert wyróżniało się dobrej jakości fotografiami. Warto także zadbać o odpowiedni opis ogłoszenia, uwzględnienie wszelkich istotnych informacji zarówno o samym mieszkaniu, jak i budynku czy okolicy. Po przygotowaniu ogłoszenia przychodzi czas na zastanowienie się, gdzie najlepiej umieścić ogłoszenie i odpowiednio je wypromować.

- Jeśli wiesz, jak napisać i umieścić takie ogłoszenie, to korzystanie z pośrednika jest stratą pieniędzy, zwłaszcza przy aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości - stwierdza pani Kinga, nasza czytelniczka.
Decyzja o sprzedaży, to także moment, by przygotować dokumenty niezbędne do transakcji lub takie, które będą interesować potencjalnego nabywcę. Wśród nich nie może zabraknąć aktu notarialnego lub innego dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, numeru księgi wieczystej lub wypisu z księgi. Potrzebne będzie także zaświadczenie o braku meldunku wydane przez urząd miasta lub gminy, zaświadczenie od wspólnoty lub spółdzielni o braku zaległości w opłatach oraz potwierdzenie wniesienia opłat za media oraz za podatek od nieruchomości.



Zalety współpracy z biurem nieruchomości



Sprzedaż mieszkania wymaga jednak czasu, wysiłku i przede wszystkim wiedzy, dlatego większość sprzedających decyduje się na współpracę z biurem nieruchomości. Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z usług pośrednika podkreślały, że wiedza, doświadczenie i narzędzia, którymi posługują się agenci nieruchomości sprawia, że potrafią oni działać skutecznie na każdym etapie transakcji, tzn. wiedzą jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, jak dotrzeć do szerokiej grupy klientów i wesprzeć proces sprzedaży.

- Jak podkreślają nasi klienci, sprzedaż z dobrym pośrednikiem jest realizowana w świadomy i zaplanowany sposób. Opiera się na danych, dzięki czemu właściciel może podjąć świadomą decyzję, wiedząc dokładnie jaki rezultat sprzedaży może uzyskać - wyjaśnia Ilona Majewska z Majewska.pl.
Pośrednicy w obrocie nieruchomościami znają rynek sprzedaży i kupna nieruchomości, wiedzą, gdzie rzeczywiście warto szukać i zamieszczać ogłoszenia. Mają także dostęp do baz danych i kontaktów wypracowanych w trakcie swojej praktyki zawodowej. Codziennie spotykają się również z oczekiwaniami klientów, dzięki czemu wiedzą, w jaki sposób podkreślić zalety danej nieruchomości, ale także bardzo często ograniczają ryzyko związane z transakcją. Skorzystanie z usług agenta nieruchomości daje w pewnym sensie bezpieczeństwo transakcji pod kątem prawnym i finansowym.

Agencje nieruchomości w Trójmieście



- Pośrednicy mają szeroką wiedzę, doświadczenie i kontakty, przez co wiedzą, z czyjej pomocy i kiedy skorzystać, by zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Spośród tych mierzalnych, materialnych powodów, najważniejsze jest chyba to, że pośrednik przejmuje na siebie koszty i czas, konieczne w trakcie procesu sprzedaży, zdejmując ryzyko z właściciela, a ich zwrot na rzecz pośrednika następuje dopiero po realizacji transakcji na wcześniej ustalonych warunkach, zadowalających właściciela nieruchomości, z uzyskanych ze sprzedaży środków - wyjaśnia Ilona Majewska.
A skoro o pieniądzach mowa, to warto także zwrócić uwagę na umiejętność szacowania cen nieruchomości oraz znajomość technik negocjacyjnych, z którymi praktycznie na co dzień mają do czynienia agenci nieruchomości.

- Sprzedaż z pośrednikiem przekłada się na szybką oraz bezpieczną sprzedaż w korzystnej cenie. Dobry pośrednik potrafi uzyskać cenę, która satysfakcjonuje sprzedającego, potrafi rozwiązywać problemy w negocjacjach dotyczące różnic w postrzeganiu faktów przez obie strony transakcji oraz zna techniki negocjacyjne. Do najważniejszych z nich należy tzw. "balon próbny", którego podstawowym celem jest odkrycie rzeczywistego celu minimalnego drugiej strony, biorącej udział w negocjacjach oraz wycofanie oferty pod koniec negocjacji. Technika ta może być zastosowana, kiedy negocjacje przedłużają się i nie ma szans na ich szybką finalizację. Wycofanie oferty może zmusić przeciwnika do szybszego podjęcia decyzji - zauważa Krzysztof Majer z Obrotni Nieruchomości.
JPU

Opinie (305) 10 zablokowanych

  • Dobre nowe mieszkania sprzedają się same. (16)

    Schodzą niezależnie od tego czy stopy procentowe będą 3% czy 6% bo
    1. jest inflacja, mieszkanie drożeje tak samo jak benzyna czy płyta OSB
    2. jest kupowane za gotówkę więc stopy procentowe i inne szczegóły to dla tych co nie mają

    W Dolnym Tarasie poza Letnicą buduje się bardzo niewiele , tam mieszkania są na wagę złota. Zajezdnia wykupiona cała zostało ostatnie mieszkanie 100m na parterze - pytałem parę dni temu. W innych lokalizacjach ceny 15 i 18 tysięcy za metr i dalej rosną

    • 13 9

    • Fantazja jest od tego....Aby marzyć... (8)

      Popłynąłeś totalnie. O cenie decyduje rynek. Jak będą stopy na równi z inflacją to mamy krach na nieruchomościach plus spowolnienie gospodarcze i wysokie bezrobocie. Nikt tyle kasy nie da za 4 Kąty. Ty kupisz za 15 tysi a ja odkupie za 7 tysi. I tyle w temacie

      • 7 10

      • Stopy na równi z inflacją - to jest fikcja (7)

        Wówczas upadłoby 3/4 firm zakredytowanych. Właśnie pora przestać marzyć o spadkach mieszkań jak w zeszłym roku po Covidzie i zacząć myśleć. Deweloperzy przerzucą wyższe koszty kredytu na kupujących, będą kupować mniej bo im marże siądą - znowu ceny wzrosną. Każdy podatek i koszt wpływa na wyższą cene końcową. Czy ktoś widział żeby dokładanie podatków albo kosztów obniżyło cenę? Wnioski pozostawiam myślącym.

        • 3 2

        • Piękne bajki opowiadasz (6)

          jeszcze o smoku zapomniałeś.
          Sprzedaż spada od II kwartału 2021 i z każdym miesiącem jest gorzej. Wyższe stopy to tylko gwóźdź do trumny. Jeszcze katastralny został, kwesta 6 mcy.
          Zamykaj wieko.

          • 5 6

          • sprzedaż spada bo nie mają co sprzedawać, katastrat to fake news (5)

            podatek cukrowy zwiększył czy zmniejszył cenę coca coli? myśleć!

            • 7 2

            • (4)

              jeżeli dostrzegasz podobieństwo pomiędzy podatkiem katastralnym i cukrowym to... gratuluję

              • 3 2

              • (3)

                kataster to fake news a podatek cukrowy zwiększył cenę coca-coli :)))))

                deweloperka widać w sporym kryzysie skoro takich dzbanków zatrudniają

                • 3 1

              • (2)

                Moja ty wiedzy krynico, raz jeszcze proszę wskaż mi podobieństwo pomiędzy podatkiem cukrowym i katastralnym :-)

                • 0 1

              • Nie przyszlo ci do glowy, ze podatek katastralny zostanie (1)

                przerzucony na najemce? O ile by zostal wprowadzony. Jesli byloby to powiedzmy 1% od wartosci mieszkania, dajmy na to 500k razy 1% to 5k. Czyli czynsz najmu wzrosnie o okolo 400pln miesiecznie. Powiesz pewnie, ze wtedy najemca ruszy na zakup mieszkania. Zgoda. Wtedy z kolei spowoduje to wzrost popytu, a wiec znowu cen :)

                • 5 0

              • Otóż moja ty wiedzy krynico mylisz sie. Podatek katastralny spowoduje, że posiadanie mieszkania stanie się kosztowne (zwłaszcza takiego, które stoi puste). Ludzie, którzy dziś lokują środki (gotówkę) w mieszkaniach by nie stracić na inflacji będą mieszkania, które nie funkcjonują na rynku najmu sprzedawać. Ponadto ty stoisz na stanowisku, że zawsze znajdziesz najemcę na swój lokal, niezależnie od ceny a tak nie będzie.
                Podatek cukrowy jest dodany do ceny coca coli i zwiększył jej cenę i... zmniejszył sprzedaż. Podatek katastralny nie ma bezpośredniego wpływu na cenę mieszkania, ale wpływa na koszt jego posiadania (zwiększa ów koszt) powodując zmniejszenie atrakcyjności inwestycji w nieruchomości. To zaś spowoduje odpływ "inwestorów" i spadek cen mieszkań.

                • 1 1

    • Zajezdnia to dobre mieszkania? (6)

      To chyba z innej bajki jestem.

      • 8 0

      • a nie? do oliwii rano 15 minut samochodem, pełno terenów zielonych plus morze (3)

        do biedronki w kapciach

        • 1 7

        • (2)

          do biedronki w kapciach to teraz chyba wszędzie jest

          • 9 0

          • (1)

            zimą w kapciach?

            • 0 0

            • No odrazu widać ze ma kredyt : ) bo tylko na kapcie zostało

              • 3 2

      • możesz sobie oczywiście kupić w Atrium Oliva za 20 000 metr jeden pokój po 800k (1)

        ja wolałem Zajezdnię - mam blisko do pracy

        • 0 1

        • Sory

          Mam gdzue mieszkac. Ale jak wam tam siw podoba to wasza rzecz

          • 0 1

  • Opinia wyróżniona

    W zeszłym roku kupiłem mieszkanie bezpośrednio od właściciela. Jedyne koszty, które poniosłem przed kupnem (11)

    to porada od prawnika, którego poprosiłem o przeanalizowanie zapisów księgi wieczystej. Szukałem mieszkania na Trójmieście i znalazłem. Wymaga to trochę czasu i energii ale osobiście radzę bezpośredni zakup i sprzedaż. Bez pośrednika mamy zaoszczędzone ok. 20-40 tyś.

    • 79 8

    • (4)

      Z ciekawości. Ile kosztuje taka porada od prawnika? I co takiego ciekawego może on powiedzieć, oprócz tego co można samemu wyczytać w KW?

      • 7 1

      • Wyczytac to kazdy moze nawet biblie mechanika samochodowego. (1)

        Problem, aby rozumiec co sie czyta. I za to sie fachowcom placi.

        • 2 4

        • Czytanie ze zrozumieniem, to program szkoły podstawowej, zdaje sie

          • 9 4

      • przecież gość piszący o poradzie u prawnika poszedł rano do szkoły ze śniadaniem od mamy :)

        • 2 2

      • Za poradę zapłaciłem 150 zł - godzina pracy prawnika.

        Najpierw przesłałem Pani Mecenas numer księgi a po kilku dniach była sesja 'on line' z której dowiedziałem się nt. rzeczywistego stanu prawnego i na co mam zwrócić uwagę czyli o jakie dodatkowe wyjaśnienia poprosić sprzedających

        • 4 0

    • sprzedaz bez posrednika (1)

      zamierzam sprzedać mieszkanie beż pośrednika. Gdzie można umieścić ogłoszenie na jakiej stronie.Bo jest problem ze znalezieniem takich stron .
      proszę o info:
      tyralherman@gmail.com

      • 0 9

      • ja sprzedawalam mieszkanie na trojmiasto.pl Zaznacz; pośrednikom dziękujemy

        Pośrednicy tez dzwonili. Ale powiedzialam,ze nie podpisze z nimi zadnej umowy na sprzedaz , bo maja prowizje do kupujacego. Czesc oczywiscie mowilo,ze ma juz kupujacego. Ale teraz w dobie, gdy mieszkania schodza na pniu, sprzedalam za te cene co chcialam. I platnosc gotowka u notariusza, zadnej wstepnej umowy i czekania, az kupujacy otrzyma kredyt.

        • 4 1

    • Z pośrednikiem można zaoszczędzić o wiele więcej (3)

      • 2 6

      • (2)

        Więcej? Tzn. konkretnie ile i na czym?

        • 2 0

        • (1)

          Pośrednik mając lepszy dostęp do rynku zazwyczaj jest w stanie uzyskać lepszą cenę sprzedaży. Ta różnica może pokryć koszty współpracy lub nawet wypracować zysk, przy okazji zwiększając bezpieczeństwo transakcji i wyręczając właściciela z wielu czynności.

          • 0 5

          • Do rynku każdy ma taki sam dostęp. Pośrednicy korzystają z tych samych portali ogłoszeniowych, co właściciele sprzedający bezpośrednio. Powiedziałbym nawet, że pośrednicy mają bardziej ograniczony dostęp do szerokiego rynku, bo dużo klientów zainteresowanych jest kupnem mieszkania tylko bezpośrednio od właściciela.

            • 4 0

  • Tak aby skasować 60-90 tys (3)

    ...za kilka godzin pracy. Błędy w ogłoszeniach lobbowanie na rzecz kupującego itp

    • 23 3

    • (1)

      Co za brednie wypisujesz trollu !

      • 0 5

      • Prawdę pisze,

        przecież tak właśnie pracujecie, chociaż o pracy trudno tutaj mówić.

        • 9 0

    • Czy tobie sie czasem

      Sufit na leb nie spadl, 60-90tys? Looo

      • 0 0

  • W zeszłym roku kupiłem mieszkanie bezpośrednio od właściciela. Jedyny koszt przed zakupem (1)

    to porada od prawnika, którego poprosiłem o przeanalizowanie zapisów księgi wieczystej. Szukałem mieszkania na Trójmieście i znalazłem. Wymaga to trochę czasu i energii ale osobiście radzę bezpośredni zakup i sprzedaż. Wzory umów - przedwstępnej i samego kupna oraz jak to technicznie zrobić - informacje znalazłem w internecie. Od biedy można zatrudnić prawnika. W każdym razie, będzie o wiele taniej. Bez pośrednika mamy zaoszczędzone ok. 20-40 tyś.

    • 30 5

    • Sprzedałem mieszkanie samodzielnie

      Trzeba trochę mieć pod kpułą, żeby przygotować umowę i wszystkie dokumenty do sprzedaży, ale to żaden większy problem. Kupujący wspomagał się kredytem hipotecznym, więc dostarczyłem mu parę dodatkowych świstków dla banku. Aneksowaliśmy też umowę przedwstępną, bo klient zmieniał bank i dłużej zeszło. Formalności związane z transakcją jest w stanie przeprowadzić chyba każdy średniorozgarnięty maturzysta

      • 6 0

  • Sprzedaż (3)

    Jak sprzedawać lub kupować to tylko z Pośrednikiem ! 3 - 3,5 tys nie zbawi mnie wcale , a wszystko zrobi za mnie właśnie pośrednik ! W szczególności umawianie i pokazywanie mieszkania może doprowadzić do nerwicy ! A tak mam wszystko z głowy ! Sprzedawałem i kupowałem z pośrednikiem ! I nie żałuję .

    • 6 38

    • Sprzedałeś mieszkanie za 100 tys?

      bo od typowego mieszkania za 500-800 tys. to już będzie kilkanaście tysięcy za kilka fotek i marketingowy bełkot w ogłoszeniu.

      • 20 0

    • prowizja (1)

      3*3,5tys prowizji to co ty kupiles? dzialke za 70 tys czy domek letniskowy w okolicach Drawska

      • 17 0

      • Tysiące mylą mu się z %%%%

        • 6 0

  • Zawsze z posrednikiem

    To taka forma darowizny dla potrzebujacych:)

    • 18 1

  • plus minus (8)

    Przy sprzedaży nie warto brać pośrednika, chyba że nie ma się czasu na pokazywanie mieszkania. Przy zakupie jest odwrotnie. Lepiej dać 2-4 tyś. pośrednikowi a ten sprawdzi dokumenty. Jak nie sprawdzi to nie dostanie prowizji.

    • 30 58

    • (4)

      pośrednicy żądają od 2 -4 % wartości mieszkania a to dla sprzedającego nie jest 4 tysiące

      • 25 1

      • Warto dać nawet 5% licencjonowanemu pośrednikowi (3)

        Kupiłem mieszkanie bez pośrednika. Właściciel wziął kredyt hipoteczny już po podpisaniu umowy z notariuszem. Sprawa ciągnęła się w sądzie przez 2 lata. Wtedy dowiedziałem się że licencjonowany pośrednik jest ubezpieczony od takich sytuacji i to on ponosi odpowiedzialność. Więc jednak warto korzystać z pomocy licencjonowanych pośredników.

        • 1 51

        • nieprawda

          nie są ubezpieczenie i później jest jeszcze gorzej jak bez pośrednika
          tracisz podwójnie

          • 22 2

        • Bzdura!

          • 14 1

        • Bzdura. Notariusz robi wzmiankę w kw i po akcie u notariusza nic już nie weźmie, bo to nie jego mieszkanie juz.

          Jak notariusz nie zrobi wzmianki a masz akt w ręku, to notariusz płaci. Pośrednik do niczego ci nie potrzebny.

          • 23 0

    • za 2 -4 tyś to nawet nie ruszą "tyłka z fotela, jest to % od ceny sprzedaży (średnio 2-3%)
      Nie polecam, sam sprzedałem i kupowałem nieruchomość (warto wcześniej poczytać co należy sprawdzić).

      • 32 0

    • Pośrednik nic nie sprawdza, oprócz tego czy na jego konto wpłynął hajs

      • 34 0

    • rozumiem że wydajesz kilaset tys i zawierzasz posrednikowi (najcześciej jest to dorabiajacy student) że "wszystko sprawdził"

      • 4 0

  • wolę sprzedać mieszkanie szybko i 10% drożej z pośrednikiem (1)

    płacąc mu 3%, niż sprzedać taniej i się użerać z oglądającymi, a sprzedałem już kilka mieszkań i wiem co robię.

    • 5 38

    • Trollu z biura wynicha

      • 11 1

  • Wiele umów jest niekorzytsna dla sprzedająceg i daje monopol pośrednikowi.

    Unikać klauzul wyłączności, jeśli przyniesie i sfinalizuje swoją ofertę to ok. A najlepiej umówić się na konkretne kwoty za konkretne czynności. Dotrzeć do klienta możesz samemu, a niewiele agencji rzetelnie weryfikuje kupujących. Zresztą RODO sprzyja oszustom - po to zostało wymyślone. By chronić wałki urzędników UE i ich rodzin.

    • 18 2

  • (2)

    Moja córka przez Nieruchomości nie mogła sprzedać mieszkania przez 3 lata, jak napisała ogłoszenie sama sprzedała od razu, bez najmniejszego problemu i jeszcze zaoszczędziła na prowizji dla takiej firmy

    • 27 3

    • jakie 3lata :D (1)

      Mieszkania idą w kilka tygodni

      • 8 2

      • w kilka sekund

        na pniu, jak ciepłe bułeczki a ceny potrajają się co 12 minut, do tego sprzedaż tylko i wyłącznie w licytacjach gdzie ludzie walczą na topory o zakup mieszkania i kupują za 15 krotność oferty pierwotnej
        dodatkowo fundusze wykupują miliardy mieszkań a inflacja wynosi 100000000%

        • 7 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane