• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem?

JPU
21 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Korzystanie z usług pośrednika pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć komplikacji. Korzystanie z usług pośrednika pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć komplikacji.

Zarówno zwolennicy samodzielnej sprzedaży mieszkania, jak i ci, którzy preferują współpracę z agentem nieruchomości, mają swoje racje. Rezygnując z usług pośrednika możemy zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy, jednak wysiłek i wiedza jakiej wymaga przeprowadzenie transakcji sprawia, że wiele osób jednak korzysta z profesjonalnej obsługi.



Czy sprzedawałe(a)ś kiedykolwiek samodzielnie mieszkanie?

Sprzedaż nieruchomości na własną rękę jest możliwa i co więcej, może się opłacać. Świadczą o tym chociażby historie znajdujące się na naszym forum Dom i mieszkanie. Internauci dzielą się swoimi doświadczeniami, sposobami publikacji i promowania ofert czy informacjami o  oszczędnościach, jakie udało im się uzyskać dzięki samodzielnej sprzedaży.

- Przy sprzedaży pierwszego mieszkania skorzystałam z usług pośrednika i nigdy więcej się na to nie zdecyduję. Nie widzę sensu korzystania z takich usług przy prostych transakcjach - mówi pani Monika, nasza czytelniczka, która sprzedaje samodzielnie już drugie mieszkanie.
Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem? Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem?

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?



Decydując się na samodzielną sprzedaż mieszkania, trzeba je odpowiednio przygotować.

Pierwszym krokiem powinno być posprzątanie i ukrycie rzeczy osobistych. Jeśli porządki okazują się niewystarczające, ponieważ uwidaczniają wady nieruchomości, warto skorzystać z usługi home stagingu, czyli profesjonalnego przygotowania nieruchomości do skutecznej, szybkiej i korzystnej cenowo sprzedaży. Przeprowadzenie prac remontowych, wyeliminowanie wad i stylizacja wnętrza pozwoli pokazać dom lub mieszkanie od jak najlepszej strony.

Czytaj także: Home staging. Przygotuj nieruchomość do sprzedaży

Kolejnym krokiem powinna być sesja zdjęciowa nieruchomości. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na odpowiednie kadry i postarać się, by wnętrze na liście ofert wyróżniało się dobrej jakości fotografiami. Warto także zadbać o odpowiedni opis ogłoszenia, uwzględnienie wszelkich istotnych informacji zarówno o samym mieszkaniu, jak i budynku czy okolicy. Po przygotowaniu ogłoszenia przychodzi czas na zastanowienie się, gdzie najlepiej umieścić ogłoszenie i odpowiednio je wypromować.

- Jeśli wiesz, jak napisać i umieścić takie ogłoszenie, to korzystanie z pośrednika jest stratą pieniędzy, zwłaszcza przy aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości - stwierdza pani Kinga, nasza czytelniczka.
Decyzja o sprzedaży, to także moment, by przygotować dokumenty niezbędne do transakcji lub takie, które będą interesować potencjalnego nabywcę. Wśród nich nie może zabraknąć aktu notarialnego lub innego dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, numeru księgi wieczystej lub wypisu z księgi. Potrzebne będzie także zaświadczenie o braku meldunku wydane przez urząd miasta lub gminy, zaświadczenie od wspólnoty lub spółdzielni o braku zaległości w opłatach oraz potwierdzenie wniesienia opłat za media oraz za podatek od nieruchomości.



Zalety współpracy z biurem nieruchomości



Sprzedaż mieszkania wymaga jednak czasu, wysiłku i przede wszystkim wiedzy, dlatego większość sprzedających decyduje się na współpracę z biurem nieruchomości. Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z usług pośrednika podkreślały, że wiedza, doświadczenie i narzędzia, którymi posługują się agenci nieruchomości sprawia, że potrafią oni działać skutecznie na każdym etapie transakcji, tzn. wiedzą jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, jak dotrzeć do szerokiej grupy klientów i wesprzeć proces sprzedaży.

- Jak podkreślają nasi klienci, sprzedaż z dobrym pośrednikiem jest realizowana w świadomy i zaplanowany sposób. Opiera się na danych, dzięki czemu właściciel może podjąć świadomą decyzję, wiedząc dokładnie jaki rezultat sprzedaży może uzyskać - wyjaśnia Ilona Majewska z Majewska.pl.
Pośrednicy w obrocie nieruchomościami znają rynek sprzedaży i kupna nieruchomości, wiedzą, gdzie rzeczywiście warto szukać i zamieszczać ogłoszenia. Mają także dostęp do baz danych i kontaktów wypracowanych w trakcie swojej praktyki zawodowej. Codziennie spotykają się również z oczekiwaniami klientów, dzięki czemu wiedzą, w jaki sposób podkreślić zalety danej nieruchomości, ale także bardzo często ograniczają ryzyko związane z transakcją. Skorzystanie z usług agenta nieruchomości daje w pewnym sensie bezpieczeństwo transakcji pod kątem prawnym i finansowym.

Agencje nieruchomości w Trójmieście



- Pośrednicy mają szeroką wiedzę, doświadczenie i kontakty, przez co wiedzą, z czyjej pomocy i kiedy skorzystać, by zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Spośród tych mierzalnych, materialnych powodów, najważniejsze jest chyba to, że pośrednik przejmuje na siebie koszty i czas, konieczne w trakcie procesu sprzedaży, zdejmując ryzyko z właściciela, a ich zwrot na rzecz pośrednika następuje dopiero po realizacji transakcji na wcześniej ustalonych warunkach, zadowalających właściciela nieruchomości, z uzyskanych ze sprzedaży środków - wyjaśnia Ilona Majewska.
A skoro o pieniądzach mowa, to warto także zwrócić uwagę na umiejętność szacowania cen nieruchomości oraz znajomość technik negocjacyjnych, z którymi praktycznie na co dzień mają do czynienia agenci nieruchomości.

- Sprzedaż z pośrednikiem przekłada się na szybką oraz bezpieczną sprzedaż w korzystnej cenie. Dobry pośrednik potrafi uzyskać cenę, która satysfakcjonuje sprzedającego, potrafi rozwiązywać problemy w negocjacjach dotyczące różnic w postrzeganiu faktów przez obie strony transakcji oraz zna techniki negocjacyjne. Do najważniejszych z nich należy tzw. "balon próbny", którego podstawowym celem jest odkrycie rzeczywistego celu minimalnego drugiej strony, biorącej udział w negocjacjach oraz wycofanie oferty pod koniec negocjacji. Technika ta może być zastosowana, kiedy negocjacje przedłużają się i nie ma szans na ich szybką finalizację. Wycofanie oferty może zmusić przeciwnika do szybszego podjęcia decyzji - zauważa Krzysztof Majer z Obrotni Nieruchomości.
JPU

Opinie (305) 10 zablokowanych

  • Są może że dwa, trzy powody by korzystać (1)

    Jeśli nie jesteśmy np. z Trójmiasta i okolic i szukamy nieruchomości o określonych parametrach i zależy nam aby ktoś wskazał inwestycje w budowie lub w planie oraz oferty bieżące. Najczęściej chodzi o wybór mieszkania w ramach inwestycji lub na przyszłość dla dzieci. Problem jednak znaleźć dobrze ogarniętego w takiej materii bo agenci nieruchomości to młode, przypadkowe osoby, przyjezdne i słabo oczytane. Tu potrzeba wiedzy prasowej, branżowej, znajomości planów inwestycyjnych, zagospodarowania przestrzennego.
    2. Jeśli wynajmujemy mieszkanie i nie mamy czasu spotykać się z oglądaczami, a prowizja to parę groszy przy pieniądzach jakie możemy w tym czasie zarobić lub jakie musimy ponieść aby przyjeżdżać na lokal z dalszej odległości.

    Być może przy wynajmie i sprzedaży obcokrajowcom lub w inwestycjach na rynku zagranicznym pośrednik może się przydać.

    Najgorsze jest to kto jest pośrednikiem. Ludzie bardzo często słabo wykształceni, cwaniacy, gogusie w opietych marynarkach, paniusie, sucze i wielkie pseudo bizneswomen.

    • 17 4

    • sucze ?

      xd

      • 1 0

  • Z pośrednikiem czy bez ważne by sprzedać za taką cenę jaką się chce (2)

    a ceny będą rosły

    • 4 2

    • Na razie to sprzedaż spadła o 20% na rynku pierwotnym

      więc z tym wzrostem cen to straszny optymizm, jak masz coś do sprzedania to jak najszybciej
      z każdym miesiącem będzie coraz trudniej

      • 5 5

    • juz niedługo

      • 0 0

  • (1)

    Sprzedawalem mieszkanie, wstawiłem ogłoszenie. Zaznaczyłem, że sam sprzedaje - zadzwonilo 17 agencji chcących na mnie zarobić. Dzwonili w ciągu dwóch pierwszych dni. Po tygodniu zdarzały się pojedyncze telefony od pośredników, że jak z nimi podpiszę umowę to od razu przeprowadzą kupca. Przez cały okres sprzedaży odwiedzały mnie tylko osoby prywatne. Reasumując odnoszę wrażenie, że jak ktoś do kupna bierze pośrednika to pokazywane są mu tylko mieszkania za które sprzedający posmaruje.

    • 22 0

    • To prawda

      Tak jest

      • 2 0

  • NIE polecam (4)

    Nigdy już nie skorzystam z usług pośrednika przy sprzedaży nieruchomości.
    Mogę to powiedzieć powiedzieć z doświadczenia. Takie rozwiązanie ma duże minusy: kupujący ostatecznie musi zapłacić dużo więcej za nieruchomość (pośrednicy biorą teraz prowizję od obu stron) przez co generalnie dostajesz mniej kasy i jeszcze musisz z tego wypłacić prowizję. Poza tym komunikacja między stronami jest utrudniona, a w wielu przypadkach to nie pomaga. Kompetencje sporej części z ww. pozostawiają wiele do życzenia.

    • 86 6

    • nikt za darmo nie będzie pracował, każdy chce zarobić (3)

      • 0 24

      • Oczywiście, że tak (2)

        Ale wynagrodzenie musi być proporcjonalne do wykonanej pracy, a prowizja 15k przy sprzedaży mieszkania za 500k to zwykła grabież i nic ponadto.

        • 51 3

        • Ooo, jeden pośrednik już zminusował :) Sorry, na mnie tej kasy nie zarobisz.

          • 22 1

        • to jest nic przy tym jakie kokosy mają doradcy kredytowi za wciśniecie kredytu.

          taki pośrednik to musi się nalatać, najeździć jednak żeby coś sprzedać.

          • 6 1

  • Wieczne bajdury piszą

    Pośrednictwo to nie zawsze że wszystko sprawdzi z tym różnie bywa czasem można też zrobić zong. Po drugie pośrednicy to są nie małe koszty przy absurdalnych cenach teraz mieszkania plus koszty pośrednicze wychodzą absurdalne ceny mieszkań nie adekwatne do danego standardu . Wyobraźcie sobie sprzedaż mieszkań za pomocą pomocą pośrednika gdzie nie ma wind czwarte lub trzecie piętro a takich bloków jest dużo gdzie już sprzedający chce za dużą cenę. Teraz młodzi patrzą inaczej bez windy kto będzie wózek lub zakupy taszczyć ,ludzie w srednim wieku też patrzą perspektywicznie kto na starość da radę a w życiu różnie bywa wystaczy nogę złamać lub być po ciężkich operacjach. Generalnie ceny wszystkich mieszkań są zawyżone i z kosmosu a apartamenty to większość z nazwy i tak trzeba brać fachowców tak to wygląda .

    • 10 0

  • Ci pośrednicy to zwykle dzbany, jakie trzeba mieć kwalifikacje żeby pokazać mieszkanie.. tu jest kuchnia i jaka jasna z oknem i łazienka a tu sufit.. serio ludzie którzy płaca kupę szmalu za coś takiego to jeszcze większe dzbany niż ci pośrednicy.

    • 27 0

  • zalety opisali ale wady to już nie. jaki % biorą od sprzedaży. trzeba dokładnie czytać umowę bo często wprowadzają zapis sprzedaży na wyłączność

    • 10 0

  • Deweloperka (1)

    Deweloperom tez już palma odbija, taki alcon np już nie ma nawet oficjalnej oferty w internecie, dzwonisz do nich to od razu mówią ze maja 200 chętnych na mieszkania i możesz się ba listę zapisać i wtedy łaskawie pokażą plany co do swojej dziury w ziemi. A metr 18-20 k. Jeleni szukają ewidentnie

    • 25 1

    • W 2017r. byłem zapisany na mieszkanie w Awiatorze, jako trzeci w kolejce. W międzyczasie mieszkania zdrożały, a dwóch klietnów z kolejki przede mną zwolniło rezerwację. Allcon sprzedał mi mieszkanie po cenie rezerwacyjnej, czyli sprzed podwyżki.

      • 9 0

  • Samo życie

    Takie teksty że są to już ostatnie mieszkania to już dawno używali to nic innego jak techniki manipulacji i percepcji.
    Generalnie te wszystkie usługi firmy są nastawione na krojenie klienta odgrywa się sztuczne szopki już z góry zaplanowane by tylko sprzedać i jak mówią gdy klient jest chętny kuc żelazo póki gorące . Wylewanie wazeliny i słodzenie klientowi na każdym kroku plus opowiadanie bajek robi się już nieprzyjemne do bólu .

    • 12 1

  • Pośrednictwo to fikcja (1)

    Jak sprzedawałem mieszkanie, to miałem tłum pośredników chętnych do pomocy przy sprzedaży. Jak później chciałem kupić inne i zaznaczyłem, że się aż tak mocno nie spieszę, to na początku pośrednicy mi przedstawiali 2 oferty ochłapy i później cisza. Jak sam później wydzwaniałem czy może coś się pojawiło, co mnie interesuje, to mówili, że nic nie mają, a ja na to, że przecież na własnej stronie mają ofertę, która pasuje do moich potrzeb. Na to słyszałem, że to już nieaktualna oferta
    Nigdy żadnego pośrednika. Ni przy sprzedaży, ni przy kupnie. Oni są tylko po to, by zgarnąć prowizję i umieścić ogłoszenie na własnej stronie - kompletnie nic więcej

    • 29 0

    • Te "nieaktualne oferty"

      to zdjęcia mieszkań rodziny lub znajomych, żeby klient chwycił haczyk, a nuż mu się coś innego wciśnie. Popularne jest też zamieszczanie dwóch podobnych mieszkań z tej samej lokalizacji. Jedno w ogóle nie jest na sprzedaż, ale podaje się dużo wyższą cenę albo jest ono w dużo gorszym stanie. Wtedy jelenie uważają, że tamto drugie jest w atrakcyjnej cenie, a poza tym jest w lepszym stanie - to biere!

      • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane