• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem?

JPU
21 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Korzystanie z usług pośrednika pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć komplikacji. Korzystanie z usług pośrednika pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć komplikacji.

Zarówno zwolennicy samodzielnej sprzedaży mieszkania, jak i ci, którzy preferują współpracę z agentem nieruchomości, mają swoje racje. Rezygnując z usług pośrednika możemy zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy, jednak wysiłek i wiedza jakiej wymaga przeprowadzenie transakcji sprawia, że wiele osób jednak korzysta z profesjonalnej obsługi.



Czy sprzedawałe(a)ś kiedykolwiek samodzielnie mieszkanie?

Sprzedaż nieruchomości na własną rękę jest możliwa i co więcej, może się opłacać. Świadczą o tym chociażby historie znajdujące się na naszym forum Dom i mieszkanie. Internauci dzielą się swoimi doświadczeniami, sposobami publikacji i promowania ofert czy informacjami o  oszczędnościach, jakie udało im się uzyskać dzięki samodzielnej sprzedaży.

- Przy sprzedaży pierwszego mieszkania skorzystałam z usług pośrednika i nigdy więcej się na to nie zdecyduję. Nie widzę sensu korzystania z takich usług przy prostych transakcjach - mówi pani Monika, nasza czytelniczka, która sprzedaje samodzielnie już drugie mieszkanie.
Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem? Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem?

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?



Decydując się na samodzielną sprzedaż mieszkania, trzeba je odpowiednio przygotować.

Pierwszym krokiem powinno być posprzątanie i ukrycie rzeczy osobistych. Jeśli porządki okazują się niewystarczające, ponieważ uwidaczniają wady nieruchomości, warto skorzystać z usługi home stagingu, czyli profesjonalnego przygotowania nieruchomości do skutecznej, szybkiej i korzystnej cenowo sprzedaży. Przeprowadzenie prac remontowych, wyeliminowanie wad i stylizacja wnętrza pozwoli pokazać dom lub mieszkanie od jak najlepszej strony.

Czytaj także: Home staging. Przygotuj nieruchomość do sprzedaży

Kolejnym krokiem powinna być sesja zdjęciowa nieruchomości. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na odpowiednie kadry i postarać się, by wnętrze na liście ofert wyróżniało się dobrej jakości fotografiami. Warto także zadbać o odpowiedni opis ogłoszenia, uwzględnienie wszelkich istotnych informacji zarówno o samym mieszkaniu, jak i budynku czy okolicy. Po przygotowaniu ogłoszenia przychodzi czas na zastanowienie się, gdzie najlepiej umieścić ogłoszenie i odpowiednio je wypromować.

- Jeśli wiesz, jak napisać i umieścić takie ogłoszenie, to korzystanie z pośrednika jest stratą pieniędzy, zwłaszcza przy aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości - stwierdza pani Kinga, nasza czytelniczka.
Decyzja o sprzedaży, to także moment, by przygotować dokumenty niezbędne do transakcji lub takie, które będą interesować potencjalnego nabywcę. Wśród nich nie może zabraknąć aktu notarialnego lub innego dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości, numeru księgi wieczystej lub wypisu z księgi. Potrzebne będzie także zaświadczenie o braku meldunku wydane przez urząd miasta lub gminy, zaświadczenie od wspólnoty lub spółdzielni o braku zaległości w opłatach oraz potwierdzenie wniesienia opłat za media oraz za podatek od nieruchomości.



Zalety współpracy z biurem nieruchomości



Sprzedaż mieszkania wymaga jednak czasu, wysiłku i przede wszystkim wiedzy, dlatego większość sprzedających decyduje się na współpracę z biurem nieruchomości. Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z usług pośrednika podkreślały, że wiedza, doświadczenie i narzędzia, którymi posługują się agenci nieruchomości sprawia, że potrafią oni działać skutecznie na każdym etapie transakcji, tzn. wiedzą jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, jak dotrzeć do szerokiej grupy klientów i wesprzeć proces sprzedaży.

- Jak podkreślają nasi klienci, sprzedaż z dobrym pośrednikiem jest realizowana w świadomy i zaplanowany sposób. Opiera się na danych, dzięki czemu właściciel może podjąć świadomą decyzję, wiedząc dokładnie jaki rezultat sprzedaży może uzyskać - wyjaśnia Ilona Majewska z Majewska.pl.
Pośrednicy w obrocie nieruchomościami znają rynek sprzedaży i kupna nieruchomości, wiedzą, gdzie rzeczywiście warto szukać i zamieszczać ogłoszenia. Mają także dostęp do baz danych i kontaktów wypracowanych w trakcie swojej praktyki zawodowej. Codziennie spotykają się również z oczekiwaniami klientów, dzięki czemu wiedzą, w jaki sposób podkreślić zalety danej nieruchomości, ale także bardzo często ograniczają ryzyko związane z transakcją. Skorzystanie z usług agenta nieruchomości daje w pewnym sensie bezpieczeństwo transakcji pod kątem prawnym i finansowym.

Agencje nieruchomości w Trójmieście



- Pośrednicy mają szeroką wiedzę, doświadczenie i kontakty, przez co wiedzą, z czyjej pomocy i kiedy skorzystać, by zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Spośród tych mierzalnych, materialnych powodów, najważniejsze jest chyba to, że pośrednik przejmuje na siebie koszty i czas, konieczne w trakcie procesu sprzedaży, zdejmując ryzyko z właściciela, a ich zwrot na rzecz pośrednika następuje dopiero po realizacji transakcji na wcześniej ustalonych warunkach, zadowalających właściciela nieruchomości, z uzyskanych ze sprzedaży środków - wyjaśnia Ilona Majewska.
A skoro o pieniądzach mowa, to warto także zwrócić uwagę na umiejętność szacowania cen nieruchomości oraz znajomość technik negocjacyjnych, z którymi praktycznie na co dzień mają do czynienia agenci nieruchomości.

- Sprzedaż z pośrednikiem przekłada się na szybką oraz bezpieczną sprzedaż w korzystnej cenie. Dobry pośrednik potrafi uzyskać cenę, która satysfakcjonuje sprzedającego, potrafi rozwiązywać problemy w negocjacjach dotyczące różnic w postrzeganiu faktów przez obie strony transakcji oraz zna techniki negocjacyjne. Do najważniejszych z nich należy tzw. "balon próbny", którego podstawowym celem jest odkrycie rzeczywistego celu minimalnego drugiej strony, biorącej udział w negocjacjach oraz wycofanie oferty pod koniec negocjacji. Technika ta może być zastosowana, kiedy negocjacje przedłużają się i nie ma szans na ich szybką finalizację. Wycofanie oferty może zmusić przeciwnika do szybszego podjęcia decyzji - zauważa Krzysztof Majer z Obrotni Nieruchomości.
JPU

Opinie (305) 10 zablokowanych

  • Same pasożyty.

    Przykład tego jak deregulacja jednak bardziej popsuła rynek pośredników niż co kolwiek poprawiła.
    Obecnie głównie zajmują się zalepianie klatek ogłoszeniami w stylu "spokojna rodzina kupi mieszkanie za gotówkę"

    • 31 1

  • A janusze krzyczą 18k/m2 za mieszkania w 10 letnich mrówkowcach na Przymorzu (6)

    Myślałem,że padnę jak to zobaczyłem. Zdziwiłbym się jakby znaleźli frajera. Mieszkania bez widoku, otoczone innymi mrówkowcami. Masakra, a wiem co mówię bo mieszkałem w takim. Jeszcze w przypadku tych aktualnie budowanych przy samym parku z panoramicznymi oknami na park i zatokę to jeszcze taka cena może i byłaby ok ale nie w 10 letnich betonowcach, kupionych 10 lat temu za niecałe 6k/m2

    • 19 4

    • (5)

      Jednak ktoś je kupuje

      • 10 0

      • (4)

        Sprzedając mieszkanie, usłyszałem na wejściu od potencjalnych klientów takie pierwsze zdanie: - Skąd wy bierzecie takie ceny?
        Natychmiast odpowiedziałem: - To mieszkanie nie jest na sprzedaż dla państwa. Do widzenia.
        Nawiasem mówiąc, mieszkanie sprzedałem w 1,5 miesiąca

        • 8 7

        • Piękna bajkna. (1)

          Naiwna, prymitywna i od razu czuć tanią nagonkę, ale na tym właśnie polega jej urok.
          Nieskomplikowana jak ludzie z pośredniaków.

          • 5 4

          • Nikt, nikogo nie zamierza przekonywać

            Ot, po prostu komentarz. Chcesz, to wierz, nie chcesz, to nie wierz.

            • 7 0

        • może gdybyś nie strzelił focha to sprzedałbyś szybciej (1)

          skoro ludzie poświęcili swój czas żeby oglądać Twoje mieszkanie to chyba znaczy, że było cenowo w ich zasięgu. Ja sobie nie wyobrażam, żebym jeździć oglądać mieszkanie w np takim albatrosie wystawione za 18 tys za metr kwadratowy,
          Ludzie są różni, niektórzy lubią sobie pomarudzić od tak po prostu.
          Jest jeszcze inna możliwość, np ze to co zastali na miejscu znacznie odbiegało od ogłoszenia lub od tego co sobie wyobrażali.

          • 1 1

          • To byli łowcy okazji. Na pierwszy rzut oka widać było, że to "spokojna rodzina kupi mieszkanie" :)

            • 1 0

  • tylko bezpośrednio

    Zakup i sprzedaż z pośrednikiem jest zupełnie bez sensu. Kupiłem już kilka nieruchomości samemu zawsze bez pośredników. Zawsze dzięki temu miałem większe pole do negocjacji ceny. W mojej opinii dużo łatwiej było się porozumieć ze sprzedającym bez pośrednika który oprócz wzięcia prowizji w niczym sprzedającemu nie pomagał. Sprawdzenie księgi wieczystej nie stanowi żadnego problemu. Za transakcję odpowiada notariusz, to on pilnuje kompletności dokumentów przy sprzedaży. Ilekroć miałem styczność z pośrednikami raziła ich powierzchowna wiedza o nieruchomości którą sprzedawali.

    • 27 0

  • bez posrednikow (4)

    posrednik dostaje procentowe wynagrodzenie i niezalezy mu na dobru finansowym klijenta bo czy mieszkanie sprzeda sie za 10 czy 20 tys taniej to dla posrednika nierobi roznicy bo wynagrodzenia dostanie o ok 300 zl mniej wiec lepiej dla niego jest sprzedabko i duzo niz sie meczyc o te 300zl a dla wlasciciela to juz roznica 20tys jest znaczaca . a praca posrednikow wyglada w wiekszosci tak prywatna osoba czyli wstawia zdjecia opisuje i dodaje swoj nr tel i czeka . niewiezcie w zadne sciemy ze oni maja jakas swoja baze klijentow pod stolem

    • 29 0

    • pośrednik sprzedaje za tyle ile ty sobie zażyczysz (3)

      • 0 2

      • Jeśli znajdzie chętnego

        Bo jeśli się taki nie trafi to i tak trzeba będzie zejść z ceny, zwłaszcza gdy komuś zależy na czasie.

        • 1 0

      • widać ze nie znasz tematu lub specjalnie piszesz bzdury
        Kupowałem mieszkanie warte 430-450tys pośrednik aby nie sprzedawac tydzien góra dwa ,przekonał, właścicielkę do ceny 399tys sprzedał w DWA dni + wizyta u notariusza za 380tys Wnioski Pośrednik zarobił 2100 mniej Właściciel minus 70 tys różnica w cenie 11400 prowizja posrednika
        Dlaczego nie jestem sam posrednikiem - bo nie mam takiego bezludzkiego egoistycznego charakteru

        • 3 0

      • Pośrednikowi zależy tylko na szybkiej sprzedaży, co jest równoznaczne z niską ceną. Pośrednik będzie namawiał właściciela do obniżenia ceny, bo trzymanie ceny wydłuża czas sprzedaży, wymusza większą ilość okazywania mieszkania potencjalnym kupcom, wymusza przedłużanie ogłoszeń, a w konsekwencji zwiększa koszt usługi pośrednictwa.

        • 1 0

  • MAGIA... (1)

    Najśmieszniejsze: kawalerka z kuchnią w przedpokoju, cała na biało, wszystko z IKEA, lokum odpicowane i apartamentem przez pośrednika nazywane. Nieco nowszy budynek mieszkalny i zamiast być nadal blokiem pośrednik przechrzcił go na apartamentowiec. Kto się na to nabiera????

    • 34 0

    • Ty byś się nabrał, skoro podniecają cię teksty z ogłoszeń :)

      • 5 3

  • przez pośrednika to bym pewnie nie kupił

    ale sprzedał jak najbardziej, dajesz klucze i dalej użera się pośrednik ze wszystkimi tymi stękałami.

    • 5 7

  • Sam bez pośrenika sprzedałem mieszkanie. (1)

    Transakcja odbyła się w u notariusza.

    • 18 2

    • Finalnie każda transakcja dot. nieruchomości odbywa się u notariusza. Innej opcji nie ma.

      • 12 0

  • (2)

    baner w oknie i mieszkanie poszło w tydzień

    • 25 0

    • Otodom i olx wystarczą

      • 11 0

    • wszystko zależy od miejsca, staniu mieszkania i stanu budynku

      reszta samo się " sprzedaje"

      • 0 0

  • Jak czytam ogłoszenia sprzedaży mieszkań pisane w większości przez pośredników, to dochodzę do wniosku, że pośrednikami zostają analfabeci niedawno przybyli do Trójmiasta. Ogłoszenia pełne są błędów gramatycznych, rzeczowych, ich autorzy nie mają bladego pojęcia o topografii miasta. W życiu złamanego grosza takiemu "specjaliście" bym nie dała.

    • 26 0

  • Tylko z pośrednikiem (1)

    tacy mają gadane, zwykłą ruderę przedstawią jako apartament i do tego sprawią, że jeszcze kupujący będzie dziękował, że mógł od was kupić

    • 5 19

    • Plus za satyrę :-)

      • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane