• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Biurowce na Młodym Mieście. Inwestycyjny "stop"

Ewa Budnik
24 maja 2024, godz. 08:15 
Opinie (124)
Najnowszy artykuł na ten temat Hałas stoczniowych imprezowni nieco zelżał
 • Działki, gdzie miały powstać budynki Doki Office, pozostaną na razie nieruszone.
 • Działki, gdzie miały powstać budynki Doki Office, pozostaną na razie nieruszone.
 • Działki, gdzie miały powstać budynki Doki Office, pozostaną na razie nieruszone.
 • Dwa budynki kompleksu Doki Office miały być architektoniczną i funkcjonalną kontynuacją osiedla mieszkaniowego Doki. W tym momencie nie wiadomo co ostatecznie powstanie w tym miejscu.

Na terenach postoczniowych w Gdańsku - na Młodym Mieście - miało powstać kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych nowych powierzchni biurowych. Tymczasem realizacja projektów C 300, Doki Office jest wstrzymana. Biurowce w ramach kompleksów ŻurawiePalio też na razie nie powstaną. Z kolei za ECS-emMapka, zamiast biurowca powstają mieszkania na wynajem. Decyzje deweloperów odzwierciedlają sytuację na rynku biurowym.W miejscu, gdzie planowana była budowa biurowców, powinny powstać:

Dyskusje nad planami zabudowy terenów postoczniowych nadal trwają. Chociaż potencjał inwestycyjny Młodego Miasta jest ogromny, formalne przygotowania do realizacji nowych inwestycji na tym terenie przedłużają się. Po zmianie na stanowisku Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na stół trafiły projekty, których nie dopuszczał jego poprzednik. Efekty przyszłych uzgodnień zapewne z czasem sukcesywnie podawane będą do publicznej wiadomości.

C 300. Budowa czasowo wstrzymanaBudowa C 300 zatrzymała się wiele miesięcy temu. Na razie nie ma mowy o jej wznowieniu. Budowa C 300 zatrzymała się wiele miesięcy temu. Na razie nie ma mowy o jej wznowieniu.
Są jednak projekty, które już dawno zostały ogłoszone, a jednak nie powstały lub nie zaczęły powstawać do dzisiaj. Biurowce. Najbardziej widocznym objawem zawieszenia produkcji deweloperskiej w tym segmencie rynku na terenach postoczniowych jest szkielet budynku C 300 przy ul. Marynarki PolskiejMapka. Jego deweloperem jest Inopa.

Budynek zaczął powstawać pod koniec 2019 r. Ma 10 kondygnacji. Do najmu przeznaczono tu blisko 14 tys. m kw. Budowa została przerwana wiele miesięcy temu.

- Rynek biurowy w Trójmieście rozwija się teraz nieco wolniej, w związku z czym nasze wysiłki koncentrujemy w chwili obecnej na innych inwestycjach i obszarach działalności - tłumaczy Dariusz Wojdyński, prezes zarządu Inopa S.A. - Budowa biurowca C300 jest czasowo wstrzymana, jednak dążymy do tego, aby w ciągu kilku miesięcy ją wznowić. Budynek jest atrakcyjnie zlokalizowany, w rozwijającej się części Gdańska, więc jestem przekonany, że w perspektywie czasu także ta inwestycja odniesie komercyjny sukces.


Doki OfficeŻurawie. Czekają na dalsze decyzjeBudowa dwóch biurowców Doki Office, które miały powstać pomiędzy Montownią i sąsiednim osiedlem mieszkaniowym Doki a halą BHP i ECS-emMapka powinna być już zakończona w połowie 2023 roku (łącznie 37 tys. m kw. powierzchni najmu), ale w tym miejscu nic się nie dzieje. Deweloper Torus odłożył decyzję o realizacji projektu biurowego w tym miejscu.

- Ze względu na spowolnienie wzrostu zapotrzebowania na przestrzeń biurową w Trójmieście, potencjalne plany budowy nowych biurowców zależne są od rozwoju sytuacji na rynku - informuje Marcin Uske, rzecznik prasowy firmy Torus. - W chwili obecnej, po sukcesie biurowca Format w Oliwie firma Torus skupia się na projektach we Wrzeszczu: wynajęciu ostatniej przestrzeni w drugim etapie Officyny oraz sfinalizowaniu budowy biurowca Punkt.
Żurawie. Projekt wielofunkcyjny pomiędzy ulicami Popiełuszki i Jaracza. Biurowiec miał powstać jako ostatni, ale decyzja o jego budowie została wstrzymana. Żurawie. Projekt wielofunkcyjny pomiędzy ulicami Popiełuszki i Jaracza. Biurowiec miał powstać jako ostatni, ale decyzja o jego budowie została wstrzymana.
W ramach wielofunkcyjnego kompleksu biurowego Żurawie (po drugiej stronie ECS-uMapka) również miał powstać biurowiec. Jego realizacja została zaplanowana w ostatnim etapie inwestycji od strony ulicy Jaracza (23 tys. m kw. powierzchni najmu). Budynki: mieszkaniowy oraz drugi w kolejności zawierający mieszkania na wynajem powstają, a oferta się wyprzedaje. Czy powstanie tu także biurowiec? Nie wiadomo.

- Na ten moment data startu budowy nie jest określona. Obserwujemy otoczenie rynkowe i czekamy na dalsze decyzje - informuje Andrzej Gorgoń, dyrektor marketingu w firmie YIT Development, która realizuje kompleks Żurawie.


Mieszkania na wynajem zamiast biurowcówPrawdopodobny kierunek, który wybrać może Torus i YIT jest taki, na jaki zdecydowali się dwaj inni deweloperzy posiadający grunty na terenie Młodego Miasta - Echo Investment i Cavatina. Zamiast biurowca zdecydowali oni o budowie budynków zamieszkania zbiorowego, a więc tzw. lokali inwestycyjnych.

Budowa Echo Investment jest zaawansowana na tyłach ECS-uMapka. Przez kilka lat, kiedy inwestor ten oczekiwał na możliwość rozpoczęcia budowy ze względu na toczące się procedury wpisu terenów stoczniowych do rejestru zabytków, mowa była, że w miejscu tym powstanie zabudowa biurowa. Wydane zostało nawet pozwolenie na jego budowę. W końcu w połowie ubiegłego roku ruszyła budowa budynku z mieszkaniami na wynajem długookresowy. Oferta lokali w ogóle nie weszła na rynek - cała inwestycja ma jednego nabywcę.

 • Budynek z mieszkaniami na wynajem długookresowy na tyłach ECS-u w pierwotnych planach miał być biurowcem.
 • Budynek z mieszkaniami na wynajem długookresowy na tyłach ECS-u w pierwotnych planach miał być biurowcem.
 • Budynek z mieszkaniami na wynajem długookresowy na tyłach ECS-u w pierwotnych planach miał być biurowcem.
Prawdopodobnie taka sama będzie przyszłość kompleksu Palio Office Park wzdłuż ul. Marynarki PolskiejMapka.

W marcu 2022 r. właściciel terenu, deweloper Cavatina, który przez wiele lat specjalizował się tylko w zabudowie biurowej złożył wnioski o pozwolenie na budowę obiektów zamieszkania zbiorowego. Jednocześnie dla tego terenu toczy się procedura zmiany planu miejscowego, która umożliwiałaby utworzenie w powstałej tu zabudowie przedszkola lub innej placówki edukacyjnej dla dzieci. Decyzji o tym, co ostatecznie powstanie w tym miejscu nie ma.

- Obecnie jesteśmy w procesie konsultacji projektowych z miastem. Na ten moment nie udzielamy szczegółowych informacji w tym zakresie - informuje Łukasz Zarębski, dyrektor marketingu i komunikacji w Cavatinie.

Rynek biurowy znacząco spowolniłZ raportu poświęconego rynkowi biurowemu w Trójmieście, które przygotowała agencja JLL wynika, że obecnie całkowita powierzchnia biurowa w tym obszarze wynosi 1 mln 50 tys. m kw.

W 2023 roku popyt na biura wyniósł 144 tys. m kw., z czego 23 tys. m kw. stanowiło przejęcie przez Intel zrealizowanego budynku IGK6-Intel. W pierwszym kwartale 2024 roku natomiast, aktywność najemców wyniosła 23,4 tys. m kw., co jest wynikiem świadczącym o krótkotrwałym stłumieniu popytu. Według JLL współczynnik pustostanów pozostaje stabilny w obszarze Trójmiasta. Pod koniec 2022 roku wskaźnik ten nieznacznie spadł do 13,3 proc. i pozostał na tym samym poziomie w grudniu 2023 roku oraz na początku 2024 roku

W całym 2023 roku na oddano do użytku na rynku łącznie ponad 33 tys. m kw. powierzchni biurowej, m,in. IGK6-Intel, Officer, Oliwa 501Matarnia Office Park A. W pierwszym kwartale 2024 roku nie ukończono żadnego nowego projektu biurowego na rynku trójmiejskim, ale w trakcie realizacji w całym obszarze metropolitalnym Trójmiasta było ok. 46 tys.m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej było (główne projekty to: Gdynia Waterfront Office (faza II), Palio C i Punkt).

Nietypowe Budowle Trójmiasta. Stoczniowa Hala Kadłubownia i Trasernia Nietypowe Budowle Trójmiasta. Stoczniowa Hala Kadłubownia i Trasernia

Wg. danych JLL obecnie stawki czynszu najmu w obiektach najlepszej jakości wynoszą od 13,9 do 15,9 euro za m kw. za m-c i pozostają one stabilne. Wyższa stawka czynszu dotyczy projektów biurowych "prime" (położonych w centralnych miejscach) a także projektów zlokalizowanych w Gdyni (ze względu na ograniczoną podaż w tym obszarze).

- Niezależnie od czynników makro, które determinowały sytuację na rynku w ostatnich latach - m.in. pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja, wysokie stopy procentowe czy zmiany strukturalne w Europie - należy podkreślić, że Trójmiasto już jakiś czasu temu osiągnęło status rynku dojrzałego. Co to oznacza? W praktyce, przy podaży nowoczesnej powierzchni biurowej przekraczającej 1 mln m kw., skala wewnętrznego popytu jest na tyle duża, że zabezpiecza i stabilizuje rynek - mówi Magdalena Wróbel, dyrektor Oddziału Trójmiejskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Większość obecnych transakcji najmu to renegocjacje umów. To, co się istotnie zmieniło w ostatnim czasie, to struktura zapytań - przed pandemią mediana była na poziomie 1000-1500 m kw., obecnie zapytania są najczęściej w przedziale 500-1000 m kw. Znacząco wydłużyły się też procesy negocjacyjne - od zapytania do finalizacji umowy upływa znacznie więcej czasu, bo firmy ważą ryzyka makroekonomiczne.
Magdalena Wróbel przyznaje także, że popularyzacja pracy zdalnej wpłynęła na ograniczenie potrzeb powierzchniowych firm, a dodatkowo według ekspertki spadła atrakcyjność budynków biurowych jako produktów inwestycyjnych: stawki czynszu nie wzrosły miarodajnie do innych czynników rynkowych, chociażby kosztów budowy, więc efektywność finansowa w przypadku budynków biurowych stała się zbyt niska.

Wniosek jest taki, że w krótkim okresie czasu nie ma więc perspektyw na silny wzrost w segmencie biurowym, ale pewne lokalizacje mogą się w tym zakresie wybijać. Wydaje się, że Młode Miasto ze względu na swoje zalety związane z lokalizacją są jedną z niewielu w Trójmieście lokalizacji, które mimo wszystko mają szansę na uruchomienie kolejnych projektów biurowych.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie (124) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Oto Gdańsk marzeń pani Oli, samie sobie zgotowaliście ten los, 58% w pierwszej turze (8)

  Zaprzepaszczenie potencjału miejsca, stworzenie kolejnych patosiedli, prowadzenie polityki na kolanach wobec deweloperów. Ot taka codzienności pani Oli i jej akolitów.

  • 55 13

  • (1)

   58% ale frekwencja była 50%...takze jakieś 25%)

   • 6 2

   • Teraz to już nie ma znaczenia, że głupcy zostali w domach...

    • 8 3

  • (3)

   Tak, Dulkiewicz odpowiada za pandemię i światowy kryzys najmu biur.

   Nie mówię, że nie jest kiepskim prezydentem, ale akurat wstrzymanie budowy biur to raczej nie jej sprawka.

   • 7 14

   • czy gość pisze że jest odpowiedzialna za kryzys najmu biur? Pisze że znowu stworzono patodzielnicę (2)

    • 11 2

    • To prawda- będzie patodzielnica a mogła być dzielnica marzeń. Dzięki, Ola!

     • 8 2

    • Jeżeli będą mieszkania tez też będą wynajmowane przez właścicieli, bo mają prawo zarabiać

     Można jedynie próbowac ukrócić najem krótkoterminowy. Taki już los miast turystycznych. W Barcelonie sobie z tym nie poradzili

     • 1 2

  • nie, po prostu rynek biur sie załmał po pandemii

   bo ludzie nie chca juz pracowac z biura, jak mogą z domu. I szybko juz nie wroci do poprzedniego stanu, a najpewniej juz nigdy

   • 12 0

  • Ponad 200 tys. głosujących przeciw lub w ogole

   Mandat nieuprawniony

   • 0 1

 • Opinia wyróżniona

  Budować (5)

  mieszkaniówkę na wynajem. Ja np za dwa tysiące na mc mógłbym wynająć na wiele lat od takiego dewelopera. Nie potrzebowałbym własnego.

  • 44 35

  • za 2 tysiące to możesz sobie komórkę lokatorską wynająć.

   • 25 8

  • Nawet nie zdajesz sobie sprawy ile deweloperzy mają mieszkań na wynajem

   • 4 1

  • tam to pewnie wynajem na doby i za kawalerkę pewnie 6000 na miesiąc będą wołać...
   bieda niech mieszka poza gdańskiem - można dojeżdżać...
   ważne żeby inwestorzy z warszawy i turyści mieli dobrze...

   • 14 1

  • Zablokować budowę mieszkań na terenach pod biura.

   Zamiast 15 minutowego miasta będzie chiński koszmarek. Wałowa jest przeludniona. Mieszkańcy uciekają z niej. Doki są za wysokie, przytłaczają. Bez miejsc pracy to będzie blokowisko typu Przymorze. Tam jest tylko jeden wyjazd, o 1500 wszystko stoi.

   • 10 3

  • chyba byś na dwa dni czy trzy wynajął a resztę czasu gdzie spędzisz pod blokiem?

   • 2 0

 • Biurowce nie są nam potrzebne (7)

  Praca spokojnie może być wykonywana zdalnie, nie potrzeba do tego wielkich przestrzeni biurowych. Dojazdy do biur można zminimalizować, a to poprawi nie tylko samopoczucie a więc i wydajność pracowników, ale też sytuację na drogach.

  • 40 30

  • i ograniczy ślad węglowy! (2)

   Nie mogę się napić plastikową słomką czy butelką bez przyspawanej nakrętki ale do biura w oparach spalin to już mam zapi*rdalać "bo tak".

   • 7 10

   • Zawsze możesz pozostać nieprzydatnym bezrobotnym, zapi*rdalającym wyłącznie po bon na posiłek (1)

    • 2 10

    • A czy ty jesteś przydatny? Kto ci uwierzy. Jestem przekonany, że masz wielki bałagan w swojej rodzinie, a ubliżasz innym, tworząc wrażenie nieomylnego i fachowca. Fuj!

     • 8 4

  • Tak się składa, że coraz więcej firm odchodzi od pracy w pełni zdalnej (2)

   Hybrydowa praca będzie w najbliższym czasie dominowała obok pełnej pracy w biurze

   • 7 2

   • A coraz więcej pracowników odchodzi od takich firm :) (1)

    Jeżeli za hybrydową pracę masz 2-3 wizyty w biurze w miesiącu - zgoda, ta forma będzie dominowała.

    • 4 1

    • Tak, a jak inaczej wygląda praca hybrydowa?

     • 1 1

  • Nie każdą pracę da się dobrze wykonywać zdalnie

   a biurowce siadły nie przez pracę zdalną, tylko ogólny kryzys na rynku usług tak zwanego outsourcingu - a Polska to tutaj prawdziwe zagłębie takich usług. Problem jednak polega na tym, że takie "inwestycje" typu "biurko & computer" łatwo zwinąć - firmy matki przycięły budżety lub przenoszą się np. do Indii.

   • 6 1

 • Zupełnie jak w Chinach (2)

  Okolice Wałowej, Letnica... Okolice ul.Czarny Dwór.
  Ciasno, wysoko, brzydko.
  Jak w Chinach.
  A na tym wszystkim brak infrastruktury drogowej i wodnokanalizacyjnej.
  Co się dzieje w tym Gdańsku ? W jakim kierunku my idziemy ?
  Mam wrażenie, że zdecydowanie w kier. wschodnim

  • 57 5

  • Dostałes plusa ale jestes w błedzie obecnie Chinach jest milion razy lepiej niz w Gdasnku czy wogle w Polsce

   całe miasto wielkosci Gdańska od podstaw zaprojektopwali i postawili w 5 lat!!! Miast doskonałe zkomunikowane któremu Gdańsk nawet do piet nei dorasta

   • 10 3

  • Tu zawsze byl wschod

   • 0 0

 • C300 to pewnie czeka na zgodę na zmianę w akademik, apartamenty 3x15m żeby każdy miał okno i cyk.

  Tramwaj blisko, skm bardzo blisko (no może nie przystanki, ale co tam), zrobi się sklep na dole i proszę.

  • 34 1

 • Dziadom co nie potrafia ogarnac zasyfionych chodnikow i mieszkan komunalnych marzyl sie Manhattan... (5)

  Intuicja podpowiada,ze przyszlosc to produkcja,a nie biurowce.Mokre marzenia tysiecy absolwentow dziwnych kieunkow UG ,ze beda siedziec w biurach ,robic tabelki i konferencje,a kasa bedzie plynela...Nic takiego nie nastapi.Odbudowac szkolnictwo zawodowe,technika.Przywracac produkcje w stoczniach,bo to akurat potrafimy robic,a pracy naszych biuralistow zaden chinczyk nie kupi.Stawiac na kadry inzynierskie i na wytwarzanie dobr materialnych.

  • 60 6

  • Po autosankcjach gazowo-paliwowych na Polskę, produkcji będzie, ale zza oceanem i właśnie w Chinach (1)

   USA, EU i Parlament zdecydowali o zabiciu polskiej i europejskiej gospodarki.

   • 7 2

   • A kto nam bronił własny gaz i paliwo wytwarzać?

    Nie USA, nie EU, nie Parlament, a górnicy, którzy bali się o posady.

    • 2 5

  • Akurat produkcja z Polski zaczęła ewakuację (2)

   • 5 0

   • (1)

    No i dobrze, zagraniczną stonkę żegnamy bez żalu, czas na odbudowywanie rodzimego wytwórstwa.

    • 2 3

    • Ostatni komunista w PL?

     • 0 0

 • Same budynki tzw. zamieszkania zbiorowego (13)

  pod kolejne fale imigrantów. Powstaje tego na potęgę w każdej dzielnicy. Chyba pora się stąd zawijać.

  • 30 18

  • Masz rację i jak najszybciej się zwiń.

   Polecam na Marsa.

   • 16 5

  • Do Mińska? (2)

   • 9 3

   • Tak będzie rząd na emigracji (1)

    • 2 0

    • Z błogosławieństwem Alaksandra

     • 0 0

  • (3)

   A dokąd, skoro imigranci z Azji, Afryki są w każdym państwie i to w większej ilości nią w Polsce. Jedynie co możemy zrobić, to uciec do Afryki, i Azji biednej, a ci z tych w/w kontynentów do Europy i USA. Nie trzeba było głosowa na ludzi z antywartościami na ustach i w działaniu. Komunizm odkrywa swoją nową gębę. Daliście się nabrać na zachodnie pieniądze, a dali wam totalitaryzm liberalno-komumistyczny. Ten sowiecki, czyli wschodni komunizm było toporny i biedny dlatego był widoczny, a ten zachodni dawał złudę nowoczesności i bogactwa, ale to tylko na początek, dla głupich ludzi. Udało im się ogłupić już miliardy ludzi.

   • 6 10

   • są kraje w których są migranci

    po weryfikacji, spróbuj emigrować do Kanady, Australii itd. to zobaczysz jakie są wymagania

    • 1 0

   • Wszystko ok, tylko komunizmem to sobie buzi nie wycieraj, masz imperialistyczny kapitalizm w całej okazałości.

    • 1 0

   • Kurczę, ale będzie klimat na MM

    Jak zaczną imigranci łazić po dokach :)
    Jak w Mogadishu

    • 1 0

  • Odezwał się rodowity gdańszczanin ;)

   • 1 2

  • A imigrant sobie kupi to lokum za paciorki? (2)

   punij sie w pusty łeb

   • 4 4

   • przecież one nie będą na sprzedaż (1)

    tylko wynajem od korpo

    • 3 0

    • Wynajem przez miasto, dodajmy

     Na mieszkania imigranckie

     • 1 0

  • Śmiało, zawijaj się

   Ale trochę dziwne, że przeszkadzają ci imigranci, a sam chcesz się nim stać ;)

   • 2 4

 • Nie da sie pogodzic wielkiej imprezowni z funkcja mieszkan do normalnego zycia.

  Chlanie i spanie w jednym miejscu.

  • 26 1

 • Zostawić łąkę (1)

  Stop komercjalizacji miasta. Miasto dla mieszkańców nie inwestorów

  • 23 8

  • o czym ty mówisz? POPIS sprzedał całą stocznię 25 lat temu

   przynajmniej tą do kanału. Jakie więc zostawić, kto ma zostawić, to nie miejskie, nie państwowe.

   • 3 0

 • Opinia wyróżniona

  Czasy są szybkie a pryncypia zmienne. (2)

  Dlatego należy tak projektować biurowce, by tanim kosztem można by było zmienić ich funkcje.

  • 34 4

  • To jak budowanie autobusu tak, aby go zmienić małym kosztem w auto miejskie.

   • 5 1

  • Tanim kosztem można zmienić niemal każdy budynek...

   ...w schronisko dla bezdomnych

   • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane