• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wtórny rynek nieruchomości. Więcej ofert, ceny nie spadają

Dawid Menard
22 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (495)
Popyt na mieszkania spadł. Dotyczy to także rynku wtórnego. Popyt na mieszkania spadł. Dotyczy to także rynku wtórnego.

Wtórny rynek nieruchomości w Trójmieście - jest mniej chętnych na zakup, a przybywa nowych ofert sprzedaży. Jedna z głównych przyczyn takiej sytuacji, czyli wysoka cena, spada minimalnie. Według prognoz nie zmieni się to w najbliższym czasie, gdyż spadać ma zacząć także podaż.




Czy rozważasz sprzedaż nieruchomości w najbliższym czasie?

Analiza liczby ofert o sprzedaży mieszkań i domów używanych zamieszczonych w Serwisie ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wyraźnie wykazuje wzrost oferty pomiędzy trzecim a czwartym kwartałem ubiegłego roku. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w Gdańsku.

Barometr Cen Nieruchomości. Domy z rynku wtórnego Barometr Cen Nieruchomości. Domy z rynku wtórnego

Rynek wtórny w Trójmieście - nieznaczne spadki cen mieszkań i wzrost cen domów



Odnotowaliśmy w tym samym okresie nieznaczne spadki cen mieszkań oraz wzrost cen domów. Wyraźnie widać, że za sytuacją na rynku pierwotnym podążają spadki na rynku wtórnym.

Rabat, wykończenie, miejsce postojowe? Na co mogą liczyć klienci deweloperów Rabat, wykończenie, miejsce postojowe? Na co mogą liczyć klienci deweloperów

- Niestety od ponad roku bezskutecznie usiłuję sprzedać swoją nieruchomość - mówi Agnieszka z Gdyni. - Pomimo dobrego stanu mieszkania (generalny remont dwa lata temu), dogodnej lokalizacji oraz dwukrotnej obniżki ceny nadal nie znalazłam nowego nabywcy. Zapewne jest to spowodowane postępującą inflacją, problemami z otrzymaniem kredytu, a także tym, że ludzie wolą kupić nowe, a nie używane mieszkanie. Jeśli do wiosny sytuacja nie ulegnie zmianie, zwrócę się o pomoc do biura nieruchomości. Jeżeli i to nie pomoże, jedyną opcją, jaką dostrzegam, będzie wynajęcie lokalu, choć tej sytuacji wolałabym uniknąć - dodaje.


Popyt na nieruchomości wyhamował



Podobnych historii, jak opisana powyżej, jest zapewne więcej. Klienci borykający się ze sprzedażą swojej nieruchomości przez dłuższy czas zlecają to w końcu profesjonalistom. Pośrednicy niestety także zauważyli znaczny spadek popytu.

- Niewątpliwie rynek nieruchomości w ostatnich miesiącach mocno wyhamował, liczba zapytań o oferty jest znikoma. Klienci potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji - mówi Sylwia Wróblewska, agent i właściciel biura nieruchomości Dom Hunter. - Na rynku brakuje klientów z kilku powodów: podwyżki stóp procentowych, wzrost kosztu kredytu, spadek aktywności indywidualnych inwestorów i flipperów spowodowany wydłużonym czasem sprzedaży, atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych pozwalające na ochronę wartości kapitału i przeczekanie kryzysu - wymienia Sylwia Wróblewska.
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Nie oznacza to jednak, że transakcji nie ma wcale. Jest ich po prostu mniej, analogicznie do mniejszej dostępności kredytów hipotecznych.

- Zdecydowana większość to transakcje bez kredytu, za gotówkę, na własne potrzeby mieszkaniowe - mówi Paweł Zaleski, właściciel Zaleski Nieruchomości. - Największym zainteresowaniem cieszą się atrakcyjne lokalizacje. Nie brakuje również osób, które kupują nieruchomości, żeby na nich zarabiać. Wybuch wojny na Ukrainie i duża emigracja do Trójmiasta, koniec obostrzeń związanych z pandemią, powrót do pracy i nauki stacjonarnej spowodowały wzrost cen najmu. Opłacalność inwestycji w nieruchomości znacznie się zwiększyła - dodaje Paweł Zaleski.

Wysyp ofert małych domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym



Warto przypomnieć, że popyt na nieruchomości w Trójmieście zaczął spadać już pod koniec 2021 r., kiedy to zaczęto podnosić stopy procentowe. Dotyczy to w takim samym stopniu rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Trochę inaczej sytuacja wyglądała na obrzeżach Trójmiasta.

Jakie nieruchomości w Trójmieście wciąż cieszą się zainteresowaniem?



- Nieustannie zainteresowaniem cieszą się nieruchomości gruntowe na obrzeżach Trójmiasta, domy letniskowe czy apartamenty rynku premium w pasie nadmorskim, bez względu na ich powierzchnię. Znacznie spadło zainteresowanie zakupem apartamentów sezonowych. Aktualnie popyt na rynku nieruchomości generowany jest przez klientów lokalnych. W mojej ocenie wzrost stóp procentowych nie był bezpośrednio przyczyną spadku popytu na rynku nieruchomości. Przyczynił się do tego m.in. wybór innych form lokowania pieniędzy oraz fakt, że nieruchomości osiągnęły górną granicę cen nieruchomości, które przestały być akceptowalne przez potencjalnych nabywców - mówi Rafał Orfin, właściciel Orfin Nieruchomości.
Część klientów stanowią także nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy, którzy kupują mieszkania ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu - na taki zakup nie jest wymagana zgoda ministra. Czy osiągnięcie górnej granicy cen sprawi, że zaczną one w końcu spadać? Niestety na razie się na to nie zanosi.



Mimo większej liczby ofert nieruchomości ceny nie spadają



Ceny na rynku wtórnym nieruchomości w Trójmieście spadły ostatnio maksymalnie o 5 proc.

Według pośredników klientom nie zależy na szybkiej sprzedaży, dlatego nie są zmuszeni do drastycznych obniżek. Ulokowany w ten sposób kapitał pozwolił ochronić jego wartość, a dodatkowo bardziej opłacalny stał się obecnie wynajem.

- Realny koszt życia wzrósł (według różnych źródeł) o 30 proc., dlaczego ceny nieruchomości miałyby spadać? - pyta retorycznie Paweł Zaleski. - Przy tak dużym wzroście kosztów zatrzymanie się cen już jest faktycznym spadkiem. Obecnie banki obniżają oprocentowanie kredytów. W lipcu bieżącego roku rusza program wsparcia "Pierwsze Mieszkanie", który umożliwi osobom do 45 roku życia nabycie pierwszej nieruchomości z oprocentowaniem kredytu przez 10 lat na poziomie 2 proc. Czy będzie on równie atrakcyjny jak program "Mieszkanie na swoim"? To się okaże, ale z pewnością "ożywi" rynek - mówi Paweł Zaleski.


Trójmiejski rynek nieruchomości - jakie są prognozy?



Nic nie zapowiada, by ceny mieszkań miały w najbliższym czasie mocno spaść. Deweloperzy wstrzymują nowe inwestycje. Według analizy danych jest ich rok do roku o ok. 70 proc. mniej, co oznacza, że w 2024 r. będzie o ok. 70 proc. mniejsza podaż.

Taka sytuacja na pewno nie przyczyni się do obniżek na rynku pierwotnym, który jest wiodący, jak i wtórnym, który podąża za pierwotnym. W chwili obecnej obserwujemy wzrost liczby ofert, ale może to być spowodowane wydłużonym czasem sprzedaży.

- Licza ofert jest na tym samym poziomie co wcześniej. Wydłużył się jedynie czas ich sprzedaży. Do niedawna sprzedaż następowała po miesiącu, obecnie po czterech miesiącach. Sytuacja nie jest niepokojąca - mówi Paweł Zaleski.
- Ofert przybywa nie tylko dlatego, że wydłużył się czas sprzedaży pojedynczej nieruchomości, ale też dlatego, że na rynek trafia coraz więcej ofert mieszkań i domów z dużym metrażem - stają się one obciążeniem ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz wysokie raty kredytów. Ceny tych nieruchomości najszybciej będą spadać, a ich właściciele najbardziej będą skłonni do upustów - zapowiada Sylwia Wróblewska.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

19:20 22 STYCZNIA 23

Pustki na osiedlu w centrum Gdyni (91 opinii)

Dlaczego nikt tam nie mieszka? Miejscówka świetna. Mieszkania służą do czego? Do mieszkania? W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu na Trójmiasto.pl
Dlaczego nikt tam nie mieszka? Miejscówka świetna. Mieszkania służą do czego? Do mieszkania? W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu na Trójmiasto.pl

Miejsca

Opinie (495) ponad 10 zablokowanych

  • (6)

    Dlaczego ceny miałyby spadać? Wystarczy że nie rosną. Przy tej inflacji i tak jeśli cena stoi, to znaczy że spada.

    • 4 2

    • Przy tej inflacji to tylko spada twoja zdolności zakupowa (5)

      Zamiast na m2 więcej wydajesz na rachunki za prąd, benzynę, masło i chleb

      • 1 0

      • Ale nie wydaję więcej na zakup mieszkania (4)

        Ten, co otrzyma/ł podwyżkę ma zrekompensowany wzrost cen

        • 0 2

        • A kto otrzymał podwyżkę poza posłami, która zrekompensował inflację? (3)

          • 0 0

          • Podwyżkę przydzielili sobie dentyści, hydraulicy, mechanicy samochodowi, fryzjerzy, itd (2)

            Widzę, gdzie i o ile wzrosły ceny chociażby usług

            • 1 1

            • No tak podwyżki które nawet nie pokryły wzrostu kosztów dg (1)

              • 0 2

              • W wyższej cenie zawiera się pokrycie kosztów oraz zysk

                Nawet średnio rozgarnięty licealista wie, że wyższa cena usługi oprócz kosztów zawiera marżę, która może być nieruszona... procentowo. Tylko niepoprawni optymiści, marzyciele ciągle piszą o deweloperach - filantropach, którzy wkrótce skalkulują ceny mieszkań bez marży i zysku :)

                • 1 0

  • (14)

    ja sprzedawac nie musze , wystawiam za aburdalna kwote i czekam az sie trafi glupi co kupi . Tak dziala od pewnego czasu rynek nieruchomosci . Podobnie dzila rynek samochodowy czy rynek pracy w budowlance . Strach przed podwyzkami napedza rynek . Stopa zwrotu z najmu ktora powinna byc w rownowadze pokazuje ze siedzimy na bombie . Pomyslcie co bedzie gdy zakonczy sie wojna na ukrainie i trojmiasto opusci klkadziesiat tysiecy najemcow . Dzis czeka w serwisie 6 tys miekszkan na wynajem - stopa zwrotu 3% podczas gdy lokaty daja 7% . Do tego czy mieszkania podrozeja - nie koniecznie teraz , w latach 2007-2017 ceny staly w miejscu , pozniej dostalismy 500+ i ruszyla inflacja ktora pewnie ma swoj szczyt

    • 7 1

    • Co za bzdury piszesz "w latach 2007-2017 ceny stały w miejscu"? (13)

      W latach 2007-2017 mamy średnio 40% wzrostu cen z 4k/m2 na 5,6k/m2.

      Potem lata 2012-2017 minimum 10% r/r i doszło średnio do 8k/m2

      • 0 1

      • Ty też bzdury pleciesz (12)

        Kupiłem dwa mieszkania na tym samym osiedlu, u tego samego dewelopera. Pierwsze w roku 2015, a następne pod koniec 2016. Cena pierwszego mieszkania wynosiła 7350zł/m2, a drugiego 7500zł/m2.
        Czyli cena wzrosła o 2%, a nie 10%r/r

        • 2 1

        • Wiesz mogłeś kupić w grudniu 2015 i styczniu 2016 xD (11)

          Po drugie 2 mieszkania mogą mieć różne ceny w tym samym czasie w zależności od metrażu, piętra, strony świata itd

          Po trzecie ja piszę o średnich cenach transkacyjnych z raportów NBP, a nie o twoim jednostkowym przypadku.

          • 0 3

          • (9)

            No to chyba slabo ten raport studiowales skoro wyszly ci takie wzrosty w tamtych latach.
            Srednie ceny transakcyjne - rynek wtorny - Gdansk:
            iV 2007 (szczyt banki frankowej) - 6074PLN
            iV 2017 (poczatek ponownych wzrostow) - 6336PLN
            Przez dekade cena wzrosla 4%, skumulowana inflacja za ten sam okres bez watpliwosci sporo wiecej. Dodatkowo w ciagu tej dekady srednia cena spadla nawet ponizej 4800PLN, czyli ponad 20%, uwzgledniajac inflacje pewnie mozna dodac realnie pare % do tego. Nie wiesz czy teraz nie zaczynamy kolejnych lat stagnacji lub podobnych spadkow jak wtedy, to sie dopiero okaze.

            • 2 1

            • O kolejny domorosły analityk (8)

              Uwzględnia inflację w okresie deflacji żeby tylko wyszło na jego. A w tym okresie mieszkania na mojej ulicy z 5 na 15 tys za m2

              • 0 2

              • (7)

                Ile tej deflacji bylo kolego przez ten czas, jeden rok i to deflacji na poziomie poniezj 1% rdr. A mowimy o 10 latach. Wyglada na to ze dramatycznie lepszy ze mnie analityk niz z ciebie. :) Jak liczby nie pasuja do twojego argumentu o wieczych wzrostach to tym gorzej dla liczb? :D

                • 1 1

              • Tak tak (6)

                Ty z tych co od 15 lat czekasz na mityczne spadki. Raporty, inflacja, demografia, spadki niby wszystko działa na twoją korzyść, a mieszkania systematycznie rok po roku w górę i coraz odleglejsza perspektywa.

                Gdyby słuchał takich jak ty 15 lat temu to nie kupiłbym Garnizonu po 5k/m2 i nie sprzedawał teraz po 20k/m2.

                • 1 2

              • Tak samo jak ktos by nie kupil gdzie indziej po 8k w 2007 i nie sprzedal po 5k w 2014. Tak to dziala, raz rosnie raz spada, normalny cykl rynkowy. Sam znam pare osob, ktore w poprzednich latach sprzedali ze strata. Poza tym skoro ma ciagle rosnac to trzeba bylo nie sprzedawac, poczekalbys rok albo dwa i bys sprzedal za 40k/m2. :)

                • 1 1

              • (4)

                Garnizon nigdy nie kosztowal 5k/m2. 15 lat temu jak kupowalem to osiedle kowale byly po 5k i to bylo bardzo tanio.

                • 1 1

              • Kowale i łostowice w 2007 i 2008 chodzily ponizej 5k, nawet od 3,8k. (1)

                Przy obecnej petli lostowice i blizej centrum wilanowska, nieborowska, nowy chelm, mysliwska bardziej 5,5k - 6,5k. Wiem bo kupowalem wtedy.

                • 0 0

              • No wiec wlasnie, to gdzie centrum wrzeszcza byloby taniej? Koles to bajkopisarz.

                • 1 0

              • O to najwyraźniej mam błędna kwotę w akcie notarialnym (1)

                Po prostu przegrywie nie możesz pojąć że ktoś dał mniej za Wrzeszcz niż ty za komórkę lokatorską pod Straszynem

                • 1 2

              • Najwyrazniej to zmyslasz i tyle.

                • 1 0

          • To są bliźniacze mieszkania, w bliźniaczym budynku

            • 2 1

  • Czy to juz koniec rynku spekulacyjnego (3)

    w nieruchomościach? Ceny były sztucznie napędzane.

    • 8 2

    • (1)

      Na pewno nie koniec, ale jest szansa, że się zdecydowanie ograniczy

      • 3 1

      • Oby!

        • 1 1

    • Ceny spadną, ale mało

      Niestety ceny dużo nie spadną. Jakby spadły o np 20%, to bym kupił sobie większe mieszkanie, a obecne wynajmował.
      Ci co nie mają, a myślą o kupnie, to też by wtedy się zdecydowali na kupno.
      I ceny by od razu poszły do góry, więc by wróciły do swego poziomu.
      Jedyna nadzieja na realny spadek cen, to inflacja kilkanaście procent, podwyżki pensji 10-15%, a spadek cen mieszkan o np 5% (albo utrzymanie obecnego poziomu). Wtedy realnie mieszkanie "tanieją o 20%".

      • 0 0

  • Co dalej będzie się działo z mieszkaniami ? (2)

    Niezależnie od tego czy będzie zmiana władzy w Polsce czy nie to ludzie przestaną , niestety kupować mieszkań.
    Dziś inflacja rzeczywista jest ponad 50 %. Aktualnie ten rząd nie ma już pieniędzy jakie rozdawał dla ludzi,
    oczywiście drukując miliony złotych ,które nie mają pokrycia. Dziś widać jaki popełniono błąd rezygnując z należnych
    Polsce pieniędzy z Unii Europejskiej i niestety w tym roku Polska nie dostanie tych pieniędzy. Dziś koniecznie jest
    podjęcie realnych zmian w organizacji państwa polskiego i tu chodzi nie o władze. Inna ważna sprawa tzw. deweloperów
    jest konieczność by te firmy najpierw zapoznały się na czym polega budowanie domów, jak powinno się organizować
    budowę, gdzie można budować domy a gdzie nie należy. Niestety spora część mieszkańców Polski nie wie co nas czeka
    wydaje się im, że nic się nie będzie złego dziać. Mam nadzieję, że mimo tych olbrzymich kłopotów w Polsce dojdziemy
    do poprawy życia Polaków.

    • 1 3

    • Bredzisz (1)

      Nalezyte Polsce 'piniadze' to kredyt tylko w biewielkiej czesci do umorzenia. Poza tum wiekszosc tej kasy mialaby wrococ do zachodnich dostaecow technologii. Nadal to dla nas taki biznes? Chlopcy z po zaorali nasz przemysl. Mamy byc tylko robolami i konsumentami

      • 3 2

      • To rusz d..pę, skończ odpowiednią uczelnię i stań się producentem nowych technologii

        ale łatwiej wziąć 500+

        • 1 2

  • Gdyby miało być nadal eldorado mieszkaniowe Robyg nie sprzedałby firmy

    • 6 1

  • Ostatnio był art o tym, że deweloperzy prześcigają się w różnego rodzaju rabatach, promocjach.

    Te wszystkie promocje to jest właśnie spadek cen, tylko nazwa jest inna.

    • 5 1

  • Zmowa cenowa

    • 5 2

  • Dziwią się, że nie mogą sprzedać (4)

    jak czasami wystawiają nory w kartonach z wielkiej płyty, które nawet często nie są ocieplone w jakimś wieżowcu z PRL za ceny zbliżone do nowych.

    • 2 1

    • Sprzedają lokalizację (2)

      • 2 0

      • raczej marzenia o wzrostach do nieba :) (1)

        • 1 1

        • To tylko kwestia czasu i... spełnią się marzenia

          • 3 0

    • Zastanów się czemu takie prl'owskie mieszkanie z wielkiej plyty

      gdzies na przymorzu jest drozsze niz nowe, zrobione gdzies w Tczewie?

      • 5 1

  • Posrednik w dobie internetu- bez sensu (5)

    Chce kupić mieszkanie ale nie od pośrednika który podbija cenę swoją prowizja.
    Kiedyś gdy nie było internetu to rola pośrednika była bardziej uzasadniona. Teraz w dobie internetu to co za różnica czy ja przeczytam ogłoszenie od właściciela czy pośrednika? Sprzedający nic nie zyskuje a przez to sam traci i kupujący. Nie spieszy mi się i dlatego biorę pod uwagę tylko sprzedaż bez pośredników.

    • 6 2

    • Zyskuje czas (4)

      Jak nie wierzysz to spróbuj sprzedawać sam

      Milion telefonów z pytaniami, umawianie się na oględziny, a jak jeszcze nieruchomości jest nie tam gdzie mieszkasz to już dramat

      • 0 3

      • Glupoty

        Nikt nie potrzebuje posrednka. Gdyby to byly wyksztalcone osoby wzbudzajace zaufanie.

        • 3 0

      • Jesli jest milion telefonow, tym lepiej.

        Znaczy, ze mieszkanie szybko i dobrze sie sprzeda. Bo jest zainteresowanie. Temat mozna w 2 tygodnie zamknac jesli mamy do czynienia z powaznym klientem. I na posredniku oszczedzimy kilkadziesiat tysi. To samo z wynajmem. Fakt, po wystawieniu wydzwaniaja. Ale w ciagu 3 dni umowilem sie z 3 potencjalnymi najemcami i temat zalatwilem. Warto przemeczyc sie te 3 dni i odebrac kilkadziesiat telefonow aby miec prowizje w swojej kieszeni tj. 1 czynsz najmu.

        • 2 1

      • doprawdy?

        widać że to wypowiedz pośrednika :)

        • 0 1

      • Miałem 4 pośredników zapewniających że sprzedadzą w tydzień

        Po 6 m-cach i dosłownie 3 wizytach, sprzedałem sam w dwa tygodnie. Pośrednicy to zbędne ogniwo które tylko chce 3 % za nic.

        • 2 1

  • Jak to mówiono: taniej już było

    Podaż się zmniejszy za rok. Ale serio myślé że tekst zamówiony: zanim ceny pieniądza spadną, to jeszcze wzrosną. Wchodzi podatek od extra mieszkań, ludzie, poza wszystkim mają mniej pieniędzy , więc popyt będzie malał ( na pewne mieszkania, nie wszystkie). Pamiętajcie, że nie ma jeszcze katastralna, a będzie. O podatku od mieszkań kupowanych częściej niż raz na rok wspominałem? To nie jest wszystko, choć rzęd idzie w sukurs handlarzom, mam nadzieję, że cenęny jak nie będą rosnąć przez, powiedzmy dwa lata, to polecą. Nie jakoś bardzo, ale kto by nie kupił mieszkanie dwuletniego nie za 10k, a za 8,5k?

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Forum Rynku Nieruchomości - Korekta Kursu

3590 zł
forum

ERES Annual Conference

600 - 2200 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane