• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak pandemia zmieniła projektowanie mieszkań i osiedli?

Joanna Puchala
4 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Duża ilość zieleni wokół budynków to nie tylko proekologiczny trend związany z projektowaniem. Zieleń i miejsca rekreacji blisko domu są ważne w czasie najbardziej restrykcyjnych obostrzeń. Duża ilość zieleni wokół budynków to nie tylko proekologiczny trend związany z projektowaniem. Zieleń i miejsca rekreacji blisko domu są ważne w czasie najbardziej restrykcyjnych obostrzeń.

Rozkłady mieszkań przystosowane do pracy czy nauki zdalnej, większe balkony i tarasy oraz tereny zielone na osiedlach, a także lampy antybakteryjne i urządzenia do dezynfekcji powietrza na klatkach schodowych. To rozwiązania uwzględniane obecnie przy projektowaniu nowych osiedli mieszkaniowych. Epidemia zmieniła nasze potrzeby, architekci i deweloperzy zaczynają to uwzględniać przygotowując kolejne projekty.



Na co zwrócił(a)byś teraz uwagę przy wyborze mieszkania?

Chociaż trudno wyrokować, jaki wpływ pandemia docelowo będzie miała na kierunki w projektowaniu budownictwa mieszkaniowego, to już zauważyć można pewne zmiany.

Przede wszystkim ujawniane w biurach sprzedaży potrzeby klientów wskazują na potrzebę zaaranżowania w nowym lokum miejsca do pracy lub nauki zdalnej. Jak mówi Piotr Tarkowski, członek zarządu Allcon Osiedla, najbardziej widoczne jest to w przypadku rodzin z dziećmi oraz singli.

Rodziny częściej decydują się aktualnie na mieszkania czteropokojowe zamiast trzypokojowych. W przypadku singli zmiana jest jeszcze wyraźniejsza. Najchętniej decydują się bowiem na lokale trzypokojowe. Chcą mieć dodatkowe pomieszczenie tylko do pracy.

- Dziś widzimy zdecydowane umacnianie się potrzeb już wcześniej przez nas zdiagnozowanych i uwzględnianych w projektach. Już kilka lat temu postawiliśmy na projektowanie bardziej komfortowych i funkcjonalnych układów mieszkań z dużym tarasem, balkonem czy ogródkiem. Od tego czasu budujemy też większe metraże, poszerzając przy tym ofertę mieszkań cztero- czy pięciopokojowych - mówi Piotr Tarkowski.

Deweloperzy w Trójmieście



Lampy antybakteryjne, oczyszczanie powietrza, automatyzacja



Na tym jednak nie koniec. Ciekawym przykładem rozwiązań wychodzących naprzeciw nowym potrzebom jest montowanie lamp antybakteryjnych oraz specjalnych urządzeń do dezynfekcji powietrza. O takie rozwiązanie pokusi się deweloper Dekpol, który właśnie rozpoczyna realizacje drugiego etapu Osiedla Pastelowego na Łostowicach.

Lampy do sterylizacji widywaliśmy dotąd w szpitalach. Teraz pojawiać się one zaczynają m.in. na klatkach schodowych budynków wielorodzinnych. Lampy do sterylizacji widywaliśmy dotąd w szpitalach. Teraz pojawiać się one zaczynają m.in. na klatkach schodowych budynków wielorodzinnych.
Robyg z kolei rozwija systemy inteligentnego zarządzania mieszkaniem w zakresie m.in. oświetlenia, urządzeń elektronicznych, ale też automatyzacji, która pozwala na bezkontaktowe poruszanie się w częściach wspólnych budynków. Dotyczy to na przykład automatycznego sterowania bramą garażową czy wjazdową czy oświetlenia części wspólnych. W inwestycji Nadmotławie pojawiły się także zamki elektroniczne, które pozwalają poruszać się po budynku bez używania kluczy czy dotykania klamek.

- Już od dłuższego czasu mieszkania w naszych inwestycjach wyposażamy w inteligentne systemy umożliwiające automatyzację wielu procesów, zapewniające wygodę, komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo - wyjaśnia Anna Wojciechowska, dyrektor Sprzedaży i Marketingu Robyg w Gdańsku.
Czytaj także:

Ceny nieruchomości wzrosły w Gdańsku o 50 proc. w trzy lata



Ważniejsze niż dotąd stało się także zapewnienie dodatkowej wentylacji mieszkań. Coraz częściej wiąże się to z montażem wentylacji mechanicznej czy nawiewników okiennych.

- Nie zawsze jesteśmy w stanie otworzyć na oścież okna, a zapewnienie przepływu powietrza pomaga skutecznie zmniejszyć ilość drobnoustrojów w powietrzu - zapewnia Paweł Badziąg, kierownik biura sprzedaży Robyg. - W czasach, w których wielu z nas pracuje zdalnie w mieszkaniu, niezbędne staje się również dobre połączenie internetowe umożliwiające pracę i organizację lekcji online.

Przyjazna przestrzeń do sportu i relaksu



Doświadczenia związane z lockdownem spowodowało także wzrost zainteresowania zakupem "drugiego domu" - znajduje się on poza miastem albo w innym mieście skąd można wykonywać obowiązku służbowe zdalnie. Na znaczeniu zyskała także osiedlowa przestrzeń do aktywności i odpoczynku.

- Udogodnienia takie jak prywatny fitness, sala kinowa, korty tenisowe czy strefa coworkingowa dają mieszkańcom poczucie niezależności w czasie, kiedy obiekty publiczne są niedostępne - mówi Marek Pirsztuk, wiceprezes w Invest Komfort. - Obserwujemy także większe zainteresowanie dużymi mieszkaniami. Klienci pytają o dodatkowy, nawet niewielki pokój, co oczywiście uwzględniamy w projektach nowych budynków.
To powtarza się w deklaracjach wielu firm deweloperskich. Aktualnie opracowywane projekty mieszkań uwzględniają potrzebę przemyślanego rozlokowania funkcji w mieszkaniu, w tym wygospodarowanie niewielkiego gabinetu czy sypialni.

- Ważne są też duże tarasy, szerokie balkony czy ogrody zimowe zasłonięte przesuwnym szkleniem. Ludzie zaczęli bardziej korzystać z ogrodów i dbać o nie. Popularne staje się też zagospodarowanie części nieużytkowego, płaskiego dachu na ogród - wyjaśnia Paweł Szczygieł, prezes w Pote Architekci.

Miejsce do pracy nie tylko w domu, ale i na terenie osiedla



Coraz częściej deweloperzy i biura projektowe widzą potrzebę rozwijania osiedlowych stref coworkingu.

- Przewidujemy jeszcze więcej kameralnej powierzchni pod funkcje współdzielone, jak strefa coworkingowa i salki konferencyjne. To reakcja na potrzebę pracy zdalnej, która daje możliwości pracy w skupieniu, organizacji spotkań oraz budowania relacji biznesowych - dodaje Piotr Tarkowski.
Mała salka konferencyjna, wygodne miejsce do pracy poza czterema ścianami mieszkania to rodzaj osiedlowej przestrzeni współdzielonej, która coraz częściej pojawia się w projektach. Mała salka konferencyjna, wygodne miejsce do pracy poza czterema ścianami mieszkania to rodzaj osiedlowej przestrzeni współdzielonej, która coraz częściej pojawia się w projektach.
W niektórych inwestycjach takie rozwiązania pojawiły się jeszcze przed wybuchem pandemii. Pomyślał o tym Robyg w inwestycji Nowa Letnica czy Invest Komfort w częściach wspólnych Portovej.

- Nasz pierwszy projekt przestrzeni coworkingowej dla Invest Komfort w inwestycji Portova był pomysłem powstałym jeszcze przed pandemią. Nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy, że takie przestrzenie w dzisiejszych czasach będą tak bardzo pożądane. Przestrzeń ta w swojej idei miała "wyciągnąć" mieszkańców osiedla pracujących w domu do wspólnych, przyjemnych i cichych miejsc do pracy zlokalizowanych w przestrzeniach wspólnych osiedla - dodaje Paweł Szczygieł.
Pomieszczenie z dużym, wspólnym stołem, kilkunastoma krzesłami i możliwością podłączenia się do dużego wspólnego telewizora lub internetu wydaje się być idealną alternatywą dla wykonywania obowiązków służbowych z mieszkania, w którym często nie ma odpowiedniej przestrzeni do kilkugodzinnej pracy przy komputerze.

Osiedla przyszłości



Możemy się spodziewać także, że inwestycje powstające w najbliższych latach będą uwzględniały znacznie więcej terenów zielonych z jednoczesnym zminimalizowaniem ruchu kołowego na terenie inwestycji. W wielu przypadkach zostanie on przeniesiony pod ziemię.

Dachy będą z kolei wykorzystywane do pełnienia ogólnodostępnych funkcji. Na znaczeniu zyska też infrastruktura handlowo-usługowa znajdująca się na osiedlach lub w ich pobliżu. Osoby, które nie mają natomiast potrzeby życia w centrum, coraz chętniej będą rezygnować z budynków wielorodzinnych i zamiast tego wybierać domy na obrzeżach lub przenosić się całkowicie poza miasto.

Czytaj także:

Ładowanie pojazdów elektrycznych na nowych osiedlach



- Obecnie projektujemy kilka inwestycji mieszkaniowych zleconych w trakcie trwania pandemii. W każdym z nich znajdują się duże balkony, większe oraz wygodniejsze układy mieszkań, przestrzenie wolne od ruchu kołowego, zbiorcze zielone skwery oraz tzw. ogrody deszczowe - opowiada Rafał Degutis z Degutis Studio Architektury. - Oprócz tego widać także wyraźną tendencję w zakresie kupowania domów, także tych oddalonych od cywilizacji. Mają własne ogrody i przestrzeń, tworzą bezpieczne i samowystarczające w zakresie mediów enklawy.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie (195) 2 zablokowane

  • (3)

    Ostatnio po kilku dobrych latach jechałem tym skrótem od Starogardzkiej do Świętokrzyskiej. Jaki tam budowlany chaos... Do tego pojawiło się dużo nowych deweloperów a jakość jak się czyta w komentarzach to... Bez komentarza.

    • 42 1

    • W ciągu ostatnich 5 lat oddano do użytku w tej okolicy ze 100 bloków. A wciąż jedna i ta sama niewydolna droga. 5 lat temu korek był od Przebisniegowej do Świętokrzyskiej i to tylko czasami, teraz zaczyna się już na wysokości Srebrnej i jest niezależnie od godziny i dnia tygodnia.

      Na pewno jednego Pandemia nie zmieniła - stosunku rządzących do budowy dróg

      • 13 1

    • jakość z komentarzy... (1)

      osób, które nigdy tam nie były i najprawdopodobniej nie będą. Dalej żyją w przekonaniu, że mieszkanie w falowcu na 40m2 jest czymś lepszym aniżeli nowe mieszkanie z fajną infrastrukturą.

      • 6 19

      • tylko on/ona pisze, że tej fajnej infrastruktury nie ma, gdyby falowce budowano dzisiaj byłyby oddalone od siebie o 12 metrów

        • 21 0

  • (2)

    Czy to prawda, że domek o podstawie 35m2 można postawić nawet na nie budowlanej działce?

    • 7 14

    • Tak i nie (1)

      Na leśnej na pewno nie, na rekreacyjnej tak i nie. Zależy od MPZP

      • 6 2

      • A siedliskowej?

        • 5 4

  • (10)

    Teraz to nie ma znaczenia bo dosłownie wszystko sprzedaje się na pniu. Ceny do końca roku mogą wzrosnąć o około 20% i to nie jest koniec. Ktoś kto wierzy w spadki cen w dużych aglomeracjach ten się zwyczajnie pomyli.

    • 34 8

    • (1)

      Dobrze niech rosną. Niech kawalerka kosztuje milion nawet. Nie tu jest problem. Problem to koszty życia. Paliwo, zakupy czy opłaty. Może przede wszystkim opłaty. Masę ludzi ledwo dycha już teraz.

      • 18 0

      • Już niedługo

        1 stycznia 2022r. wejdzie w życie Nowy Wał i wszyscy będziemy szczęśliwi i bogaci. Szczególnie mikroprzedsiębiorcy.

        • 20 0

    • (7)

      po co znowu naganiasz jak rosną? 20% to ty może straty odrobisz przy dobrych wiatrach, od połowy sierpnia znowu szlaban dla Januszy kawalerkowych

      • 6 2

      • (6)

        Posluchaj. Ja nie mówię bo mi się tak wydaje i nie są to pobożne życzenia czy życzenie komuś źle czy dobrze.
        Ceny nieruchomości w dużych miastach bedą rosły i to się dzieje.

        • 11 3

        • (5)

          rozumiem, tylko te wzrosty są minimalne i dotyczą cen ofertowych a realne transakcyjne co najwyżej stoją w miejscu od marca 2019, poza tym rok 2020 to spadki w wolumenie sprzedaży sięgające 20%
          nawet niedawno był płatny artykuł na tym portalu jak to ceny wzrosły w trakcie epidemii a jako dowód odniesiono się do cen z 2017 roku :)))) ( dla przypomnienia pandemia to 03.2019)

          • 4 5

          • (4)

            Realne ceny transakcyjne stoją w miejscu od 2019? Żartujesz?

            • 12 3

            • (3)

              nie, nie żartuję, raz jest +1% a raz minus 2% za to na ofertowych faktycznie i plus 5% można zobaczyć ale to ceny życzeniowe

              • 4 6

              • (2)

                Od roku 2017 do 2021 ceny wzrosły o około 50%

                • 10 3

              • (1)

                jasne, może jeszcze 300% :))):
                ceny faktycznie rosły w latach 2016 do końca 2018, realnie może 25% i to by było na tyle, tym bardziej że rosły po 30% korekcie z lat 2009-2014

                • 4 5

              • Gdzie ty żyjesz człowieku? he he he :)

                • 1 0

  • Zmieniła tak, że jest jeszcze mniej przestrzeni wspólnej. (4)

    Dobrze zaprojektowane osiedla mają swoje tereny zielone, spore odległości pomiędzy blokami i jak za czasów PRL miejsca integracji dla sąsiadów. Przy aktualnych zezwoleniach na bezkresną betonozę może 1 na 20 projektów zakłada takie rozwiązania.

    • 82 1

    • Szczególnie widać do w Gdańsku (1)

      nie tylko tam, gdzie mieszkania z rabatami kupował Adamowicz

      • 15 0

      • a ty byś był uczciwy i nie skorzystał z okazji - ują b yś się honorem i kupił po normalnej cenie - w sklepie też brzydzuisz się promocjami i płacisz uczciwą normalną cenę a nie jakąś obnizoną ... co innego kupic mieszkanie a co innego przytulić 20 nie swoich milionów na spólke z Ziobrem albo jakies dworki leśne za 20 tysięcy kolegom rozdawać...przez Adamowicza nikt nie umarł , przez pisowego słodzieja ministra zdrowia nie jedno dziecko nie doczekało operacji albo nie dostało dopłaty bo złodziej szamanowi dług wdzięczności spłacał

        • 1 1

    • Pandemia pandemia (1)

      Wszystko rozbija się o cenę i zasobność portfela , nienormalny świat i chore warunki do życia gdzie za mieszkanie dla 4 osób za niecałe 80 m2 muszę zapłacić 700 tys zł stan developerski okolice przystanku PKM Jasień do tego weź to urządź, pewno minimum kolejne 150 tys razem to będzie minimum 850 tys , to czyste szaleństwo , jak młodzi ludzie mają podołać z takim kredytem ?????

      • 25 0

      • Młodzi ludzie kupują kawalerki, ewentualnie dwupokojowe mieszkania, za połowę podanej przez Ciebie ceny

        • 4 0

  • Jak to zmienia...

    Kiedyś te spa i siłownie na bogatych osiedlach to były takie enklawy, a teraz jak wszyscy są tacy pozamykani i odseparowani to taka siłka na osiedlu albo jakaś bawialnia dla dzieci to miejsce gdzie można spotkac drugiego człowieka.... na dodatek własnego sąsiada!:-)

    • 23 0

  • planowanie

    cały proces budowy tzn planowanie i uzyskiwanie pozwolen trwa minimum dwa lata wiec co za bzdura ze covid zmienil plany deweloperow Te zmiany dopiero moga nadejsc

    • 40 0

  • lampy antybakteryjne z powodu pandemii wirusa (10)

    brawo

    • 61 2

    • zapraszam na strony KNF

      obszernie wytłumaczono tam konsekwencje wzrostu stóp procentowych, który wkrótce nastąpi

      • 11 4

    • każdy temat jest dobry żeby naganiać na nieruchomości (3)

      z jednej strony artykuły o miliardach ofiar strasznej pandemii a z drugiej ten sam temat wykorzystany do naganiania jeleni na przeszacowane mieszkania
      wstydu nie macie

      • 28 8

      • To żadne naganianie (2)

        Tylko reklama osiedli w artykule

        • 5 7

        • (1)

          no właśnie, reklama ma grobach ofiar

          • 8 4

          • dokladnie/ genau

            wczesniej po pozarach.

            • 4 0

    • rośnie tak strasznie i niebotycznie (2)

      że trzeba naganiać na każdym kroku
      coś tu się chyba nie zgadza?

      • 12 5

      • Po prostu (1)

        Zapłacili za reklamę to i mają w artykule

        • 5 1

        • po co płacić za reklamę jak wszystko samo się sprzedaje?

          • 7 1

    • za chwilę będziemy kombinować jak pokonać

      superbakterię

      • 14 0

    • Podobnie jak plyny antybakteryjne i maseczki. Nie chodzi o bezpieczenstwo tylko o sprawienie wrazenia, ze jest bezpiecznie. Dziekujmy Bogu, ze covid okazal sie malo grozny i mamy jedynie epidemie glupoty.

      • 10 0

  • Grunt, że bańka w końcu pękła, ceny poszły gwałtownie w dół, deweloperka masowo bankrutuje (23)

    i teraz tysiące pustych mieszkań stoi niesprzedanych. Jednak forumowi znafcy mieli rację, przepraszam was i zwracam honor.

    • 19 37

    • (2)

      Nie pęknie. Przyjdzie moment, że ludzie przekalkuluja a ponoć już tak się dzieje, że nie ma sensu mieć swojego i będą wynajmować. Bo społeczeństwa się starzeje i spada dzietność.

      • 6 7

      • (1)

        coś ty, ceny będą rosły jeszcze 200 lat, już pod koniec roku 30 tys za metr i to jest normalne jak na zachodzie
        więc biegnij kupić mieszkanie

        • 6 5

        • Ok, podwijam kiece i lece.

          • 7 0

    • Janusz (6)

      wynajmuj, wynajmuj bo i tak tak nie sprzedasz choćbyś tu jeszcze 1000 razy napisał jak rośnie, od połowy sierpnia koniec zabawy i dalszy wzrost długów

      • 5 4

      • Masz rację, panie Korekta, do tej pory nie mogę sprzedać swojego m2 nad Motławą w Gd., 45m2 (5)

        za rozsądną cenę. Ostatnia moja prozpozycja to 180 tys. zł., ale kupujący zaśmiał mi się w twarz i powiedział, że za tyle to ma 3 pokoje w nowym budownictwie w Letnicy lub w pełni wykończony i wyposażony dom w Pruszczu. Myślę, że po prostu dorzucę do oferty swoją kupioną rok temu prosto z salonu audicę. Może wreszcie ktoś się skusi, bo inaczej będę musiał sprzedać to mieszkanie poniżej 100 tys. PS. Panie Górka, pozdrów mamę, przy tych cenach w końcu będziesz mógł się od niej wyprowadzić.

        • 5 9

        • Janusz (4)

          pamiętaj, połowa sierpnia :)
          trzymaj się wariacie!
          p.s. 20 laetni passat TDI to nie audica, znowu ktoś cię oszukał

          • 7 2

          • Ale co połowa sierpnia, wyprowadzasz się od mamy? No i którego roku, 2040, 2050? (3)

            W sumie lepiej późno niż wcale. Trzymam kciuki.

            • 9 2

            • Janusz (2)

              15 sierpnia i to by było na tyle jeśli chodzi o odrabianie strat, zapisz sobie datę!
              zresztą usłyszysz to jeszcze z 500 razy z mediów
              kciuki trzymaj, potrzebujesz teraz trochę przychylności losu, który zakpił z ciebie okrutnie 2 lata temu

              • 3 5

              • 15 sierpnia p. Górka zmienia leki na mocniejsze. (1)

                Może w końcu przestanie wszędzie widzieć Januszów i spadki cen. Ceny oczywiście kiedyś spadną, bo nie mogą rosnąć w nieskończoność, pytanie brzmi: do jakiego poziomu spadną? Pewnie do takiego, jaki był na krótko przed pandemią, czyli nadal drogo.

                • 0 0

              • 15 sierpnia Janek

                może 16 albo 17.08, zarobisz sobie dodatkowo stówkę czy dwie, ale czy to coś zmieni?
                ooo jednak ceny spadną :) no niemożliwe, nigdy nie spadną!!!!

                i pamiętaj 15 sierpnia!!!

                • 1 2

    • "tysiące pustych mieszkań stoi niesprzedanych" (8)

      To akurat jest fakt , i ich liczba cały czas wzrasta
      Wtórny praktycznie stoi pomimo tego, że ceny od 1,5 roku praktycznie stoją w miejscu (nie liczę kosmetycznych wahań +/-3%)

      • 8 6

      • gdyby było inaczej to przecież ten naganiacz nie wył by jak potępieniec

        • 5 2

      • Gdzie stoją te tysiące pustych mieszkań? (6)

        Na Południu, gdzie buduje się najwięcej, schodzą na pniu, a deweloperzy bynajmniej się nie zwijają. Tuż przy moim osiedlu powstają dwa kolejne i większość lokali jest już sprzedana na etapie dziury w ziemi.

        • 13 8

        • schodzą na pniu jak ciepłe bułeczki :))) niby tyle kasy w biznesie mieszkaniowym a nagonka cały czas ta sama, tak trudno wymyślić coś innego?

          • 5 2

        • Zajrzyj na pierwszy lepszy portal ogłoszeniowy (4)

          Liczba ogłoszeń sukcesywnie rośnie, a aż strach pomyśleć co będzie się działo jak ci co kupili mieszkania, żeby "ochronić kapitał przed inflacją" zaczną spieniężać mieszkania, które do niczego nie są im potrzebne

          • 10 5

          • on na te portale non stop zagląda, taką ma robotę

            • 4 0

          • I większość ogłoszeń już nieaktualne jest (2)

            • 5 6

            • tak, jasne :))))

              wiszą sobie 6 mcy ot tak :)))

              • 9 2

            • jest 20-30% ofert więcej niż przed pandemią

              chodzi o niedublujące się oferty. I to jest pewien wskaźnik. przed pandemią też część ofert mogła być już nieaktualna.
              Fakt jest taki, że mieszkań do sprzedaży cały czas przybywa.

              • 3 1

    • Domyślam się że to ironia (2)

      Nawet jeżeli dojdzie do spadku cen i tzw pęknięcia bańki to mieszkania w dobrej lokalizacji czyli centrum Gdańska czy Wrzeszcza nie stracą na wartości tak samo Okiwa czy Przymorze, Zaspa będą trzymać ceny jedynie wszystko to co za obwodnicą i w pobliżu ostro pójdzie w dół , te wszystkie ciągi kilometrowe szeregowców w Baninie , Borkowie czy też Jankowie i innych wioskach polecą na łeb i szyję

      • 4 4

      • (1)

        tak oczywiście, bańka pęknie wybiórczo tak aby ludzie którzy nabrali się na ciągłe wzrosty albo gotowce inwestycyjne nigdy nie stracili, więc nie martw się, jak zawsze to będzie dotyczyło innych a ty jeszcze zarobisz dodatkowo z 500 tysięcy

        • 5 2

        • ale taka prawda - mieszkanie w starym bloku ale w centrum kosztuje tyle co nowy szereg w Baninie - tyle co zaoszczędzisz na mieszkaniu kupując na południu Gdańska tyle potem wydasz na codzienne dojazdy , nie wpsomne o codziennym marnowaniu zycia na dojazdy w korkach bo czas jest bezcenny

          • 5 0

    • tratatata

      ten komentarz to taki żart przez łzy
      aktualnie jest bańka na rynku mieszkaniowym i na rynku materiałów budowlanych, i co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
      a każda bańka prędzej czy później pęka.

      • 3 2

  • (10)

    Problemem większości osiedli są ceny - mało kogo stać na zapłacenie dodatkowych 100 tysięcy zł za to, że będzie pokój do pracy.

    • 122 2

    • Pomieszczenie do pracy

      Zorganizowanie i wyposażenie pomieszczenia do pracy leży w zakresie obowiązków pracodawcy a nie pracownika. (Wyjątek stanowi układ zleceniodawca/zleceniobiorca - ale bez pracy zdalenj). Przestrzeń prywatna powinna być w 100%- ach przeznaczona na zajęcia strikte prywatne/rodzinne. Pracodawca musi więc w okresie tzw. "Lockdownów" wynająć pomieszczenia zastępcze dla swoich pracowników. Może to być przestrzeń co-workingowa, lub puste klasy w zamkniętych budynkach szkolnych. Dosyć tego bezczelnego przerzucania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej na pracowników. Wliczam tu obok umeblowania i sprzętu komputerowego także koszty za prąd, ogrzewanie, internet, oprogramowanie antywirusowe i ubezpieczenie OC od włamań, kradzieży, wandalizmu iip.

      • 11 30

    • Ceny cenami (6)

      Mimo wszystko teraz jest boom i dużo osób kupuje mieszkanie na kredyt , największym problemem może być jednak to co może wydarzyć się w przyszłości co jest związane z pandemią czyli ponowne lokdowny , możliwa utrata pracy , wysoka inflacja i duży wzrost cen , koszty utrzymania domu/mieszkania przy braku podwyżek płac oby tylko czarny scenariusz się nie ziścił

      • 19 0

      • (5)

        prawdziwe boom to będzie jak stopy procentowe pójdą do góry, boom i płacz jednocześnie

        • 24 3

        • Rata dwa razy większa (4)

          • 13 2

          • optymista widzę

            • 5 2

          • Jakim cudem wychodzi Ci dwa razy większa rata? (1)

            Stopy musiałyby pójść w górę o ok. 8 pp. Od 2005 roku najwięcej było 6%, raczej mało możliwy scenariusz do wystrzelenia tak nagle. Zresztą ja się nie martwię, jak się robi wkład własny na 30% i nadpłaca, to nie jest problem.

            • 7 4

            • dokładnie, ja miałem 40% więc ratę mam niską, poza tym już w umowie i zgodnie z prawem mam opisana jak wyglądałaby rata przy maksymalnej stopie procentowej, wychodzi max, 70% więcej

              • 2 3

          • nie znasz się na kredytach, ratach nie może być 2x większa

            • 6 1

    • (1)

      To se wybuduj sam!

      • 0 1

      • Ale, że co?

        Jeżeli wybuduje sam, to bez ponoszenia kosztów, i w przyszłości nie będzie ponosił kosztów utrzymania?
        Koszty biura powinien ponosić pracodawaca

        • 1 1

  • Rządy dodrukowały tyle pustych pieniedzy (9)

    że drożeć będzie wszystko. I to nie koniec tych wzrostów bo dodatkowo międzynarodowe fundusze inwestycyjne również u nas wykupują już całe osiedla nie po to przecież aby na tym tracić.

    • 104 8

    • (4)

      fundusze płacą za mieszkania 20% mniej niż cena rynkowa, teraz pomyśl dlaczego deweloperzy wyprzedają całe pakiet tak tanio?
      poza tym zakupy funduszy w Pl są bardzo, bardzo małe

      • 8 2

      • (3)

        W biznesie ważny jest obrót kapitału a nie jego kumulacja. Jeśli deweloper ma szansę sprzedać na pniu całe osiedle to odpadają mu koszty ubezpieczeń i utrzymania tego wszystkiego do czasu sprzedaży detalicznej i dzięki temu ma środki na realizację następnych inwestycji gdzieś indziej. A to że sprzedaż funduszom w pl jest na razie mała nie znaczy że tak będzie ciągle. Inne rynki się wysycają więc okazji trzeba szukać w nowych lokalizacjach, dlatego zdaje się że trend się utrzyma i tego typu dile będą tylko się zwiększały.

        • 6 4

        • (2)

          niestety nie, jeśli można coś sprzedać drożej jak niesie wieść nagonkowa to sprzedaje się drożej a nie z 20% stratą, takie działania to działania na niekorzyść spółki za które ląduje się przed sądem
          poza tym skoro wszystko tak świetnie się sprzedaje to nie powinno być problemu z płynnością, żeby ratować się wyprzedażą po niskich cenach
          to raczej chwyt za brzytwę a nie żadna strategia

          • 2 10

          • (1)

            Zgoda, ale to że deweloper sprzeda te 20% taniej nie znaczy że tyle samo mniej zarobi. Obsługa finansowa też niemało kosztuje i jeśli na pniu można sprzedać wszystko, o tyle taniej będzie kosztowało utrzymanie kredytów obrotowych. Także o ile sprzedaż pomidorów które urosną nie ma sensu za niższa cenę, tak samo jak sprzedaż wyprodukowanego nakładu podkładek, to sprzedanie dóbr takich jak mieszkania rządzi się trochę innymi prawami.

            • 1 0

            • Chyba trochę fantazjujesz, koszt obsługi finansowej przekracza 20% ceny mieszkania??? Nie ma takiej możliwości. Poza tym skoro wszystko sprzedaje się na pniu na etapie dziury w ziemi to zakup prywatny jest dokładnie taki sam jak dokonany przez instytucję, obydwa przecież musiały zajść na etapie dziury w ziemi, więc koszty obsługi finansowej będą identyczne lub minimalnie różne.
              Raporty jasno pokazują spadek wolumenu sprzedaży i wzrost ilości ogłoszeń. Ta sytuacja ma już miejsce drugi rok z rzędu i to jest prawdziwa przyczyna wyprzedaży pakietów mieszkań w niższych cenach.

              • 0 0

    • spokojnie

      będzie fajnie jak podniosą stopy procentowe co już się stało na Węgrzech i w Czechach, zresztą FED też kończy luzowanie
      KNF od kilku miesięcy ostrzega kredytowych inwestorów, że rata dziś tak atrakcyjnie niska jutro może wzrosnąć nawet o 100%
      mamy frankowiczów teraz czas na WIBORowiczów

      • 21 1

    • Fundusze

      Bez wypierania z rynki najmu januszy za dużo miejsca na polskim rynku nie ma. Jak w krótkim czasie wejdzie ich za dużo to popłyną. W Polsce sensem życia jest zakup własnego mieszkania a najem jest traktowany jako konieczność a nie opcja i szybko to się nie zmieni.

      • 10 0

    • Nie martw sie Le ming Her Tusk wrócił zabierze kase wszystkim

      • 8 19

    • dodorukowane pieniadze Morawieckiego bez pokrycia i zablecza materialnego są pustymi pieniędzmi i wartymi tyle co Bit Coiny - czyli nic !!

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane