• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak pandemia zmieniła projektowanie mieszkań i osiedli?

Joanna Puchala
4 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Duża ilość zieleni wokół budynków to nie tylko proekologiczny trend związany z projektowaniem. Zieleń i miejsca rekreacji blisko domu są ważne w czasie najbardziej restrykcyjnych obostrzeń. Duża ilość zieleni wokół budynków to nie tylko proekologiczny trend związany z projektowaniem. Zieleń i miejsca rekreacji blisko domu są ważne w czasie najbardziej restrykcyjnych obostrzeń.

Rozkłady mieszkań przystosowane do pracy czy nauki zdalnej, większe balkony i tarasy oraz tereny zielone na osiedlach, a także lampy antybakteryjne i urządzenia do dezynfekcji powietrza na klatkach schodowych. To rozwiązania uwzględniane obecnie przy projektowaniu nowych osiedli mieszkaniowych. Epidemia zmieniła nasze potrzeby, architekci i deweloperzy zaczynają to uwzględniać przygotowując kolejne projekty.



Na co zwrócił(a)byś teraz uwagę przy wyborze mieszkania?

Chociaż trudno wyrokować, jaki wpływ pandemia docelowo będzie miała na kierunki w projektowaniu budownictwa mieszkaniowego, to już zauważyć można pewne zmiany.

Przede wszystkim ujawniane w biurach sprzedaży potrzeby klientów wskazują na potrzebę zaaranżowania w nowym lokum miejsca do pracy lub nauki zdalnej. Jak mówi Piotr Tarkowski, członek zarządu Allcon Osiedla, najbardziej widoczne jest to w przypadku rodzin z dziećmi oraz singli.

Rodziny częściej decydują się aktualnie na mieszkania czteropokojowe zamiast trzypokojowych. W przypadku singli zmiana jest jeszcze wyraźniejsza. Najchętniej decydują się bowiem na lokale trzypokojowe. Chcą mieć dodatkowe pomieszczenie tylko do pracy.

- Dziś widzimy zdecydowane umacnianie się potrzeb już wcześniej przez nas zdiagnozowanych i uwzględnianych w projektach. Już kilka lat temu postawiliśmy na projektowanie bardziej komfortowych i funkcjonalnych układów mieszkań z dużym tarasem, balkonem czy ogródkiem. Od tego czasu budujemy też większe metraże, poszerzając przy tym ofertę mieszkań cztero- czy pięciopokojowych - mówi Piotr Tarkowski.

Deweloperzy w Trójmieście



Lampy antybakteryjne, oczyszczanie powietrza, automatyzacja



Na tym jednak nie koniec. Ciekawym przykładem rozwiązań wychodzących naprzeciw nowym potrzebom jest montowanie lamp antybakteryjnych oraz specjalnych urządzeń do dezynfekcji powietrza. O takie rozwiązanie pokusi się deweloper Dekpol, który właśnie rozpoczyna realizacje drugiego etapu Osiedla Pastelowego na Łostowicach.

Lampy do sterylizacji widywaliśmy dotąd w szpitalach. Teraz pojawiać się one zaczynają m.in. na klatkach schodowych budynków wielorodzinnych. Lampy do sterylizacji widywaliśmy dotąd w szpitalach. Teraz pojawiać się one zaczynają m.in. na klatkach schodowych budynków wielorodzinnych.
Robyg z kolei rozwija systemy inteligentnego zarządzania mieszkaniem w zakresie m.in. oświetlenia, urządzeń elektronicznych, ale też automatyzacji, która pozwala na bezkontaktowe poruszanie się w częściach wspólnych budynków. Dotyczy to na przykład automatycznego sterowania bramą garażową czy wjazdową czy oświetlenia części wspólnych. W inwestycji Nadmotławie pojawiły się także zamki elektroniczne, które pozwalają poruszać się po budynku bez używania kluczy czy dotykania klamek.

- Już od dłuższego czasu mieszkania w naszych inwestycjach wyposażamy w inteligentne systemy umożliwiające automatyzację wielu procesów, zapewniające wygodę, komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo - wyjaśnia Anna Wojciechowska, dyrektor Sprzedaży i Marketingu Robyg w Gdańsku.
Czytaj także:

Ceny nieruchomości wzrosły w Gdańsku o 50 proc. w trzy lata



Ważniejsze niż dotąd stało się także zapewnienie dodatkowej wentylacji mieszkań. Coraz częściej wiąże się to z montażem wentylacji mechanicznej czy nawiewników okiennych.

- Nie zawsze jesteśmy w stanie otworzyć na oścież okna, a zapewnienie przepływu powietrza pomaga skutecznie zmniejszyć ilość drobnoustrojów w powietrzu - zapewnia Paweł Badziąg, kierownik biura sprzedaży Robyg. - W czasach, w których wielu z nas pracuje zdalnie w mieszkaniu, niezbędne staje się również dobre połączenie internetowe umożliwiające pracę i organizację lekcji online.

Przyjazna przestrzeń do sportu i relaksu



Doświadczenia związane z lockdownem spowodowało także wzrost zainteresowania zakupem "drugiego domu" - znajduje się on poza miastem albo w innym mieście skąd można wykonywać obowiązku służbowe zdalnie. Na znaczeniu zyskała także osiedlowa przestrzeń do aktywności i odpoczynku.

- Udogodnienia takie jak prywatny fitness, sala kinowa, korty tenisowe czy strefa coworkingowa dają mieszkańcom poczucie niezależności w czasie, kiedy obiekty publiczne są niedostępne - mówi Marek Pirsztuk, wiceprezes w Invest Komfort. - Obserwujemy także większe zainteresowanie dużymi mieszkaniami. Klienci pytają o dodatkowy, nawet niewielki pokój, co oczywiście uwzględniamy w projektach nowych budynków.
To powtarza się w deklaracjach wielu firm deweloperskich. Aktualnie opracowywane projekty mieszkań uwzględniają potrzebę przemyślanego rozlokowania funkcji w mieszkaniu, w tym wygospodarowanie niewielkiego gabinetu czy sypialni.

- Ważne są też duże tarasy, szerokie balkony czy ogrody zimowe zasłonięte przesuwnym szkleniem. Ludzie zaczęli bardziej korzystać z ogrodów i dbać o nie. Popularne staje się też zagospodarowanie części nieużytkowego, płaskiego dachu na ogród - wyjaśnia Paweł Szczygieł, prezes w Pote Architekci.

Miejsce do pracy nie tylko w domu, ale i na terenie osiedla



Coraz częściej deweloperzy i biura projektowe widzą potrzebę rozwijania osiedlowych stref coworkingu.

- Przewidujemy jeszcze więcej kameralnej powierzchni pod funkcje współdzielone, jak strefa coworkingowa i salki konferencyjne. To reakcja na potrzebę pracy zdalnej, która daje możliwości pracy w skupieniu, organizacji spotkań oraz budowania relacji biznesowych - dodaje Piotr Tarkowski.
Mała salka konferencyjna, wygodne miejsce do pracy poza czterema ścianami mieszkania to rodzaj osiedlowej przestrzeni współdzielonej, która coraz częściej pojawia się w projektach. Mała salka konferencyjna, wygodne miejsce do pracy poza czterema ścianami mieszkania to rodzaj osiedlowej przestrzeni współdzielonej, która coraz częściej pojawia się w projektach.
W niektórych inwestycjach takie rozwiązania pojawiły się jeszcze przed wybuchem pandemii. Pomyślał o tym Robyg w inwestycji Nowa Letnica czy Invest Komfort w częściach wspólnych Portovej.

- Nasz pierwszy projekt przestrzeni coworkingowej dla Invest Komfort w inwestycji Portova był pomysłem powstałym jeszcze przed pandemią. Nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy, że takie przestrzenie w dzisiejszych czasach będą tak bardzo pożądane. Przestrzeń ta w swojej idei miała "wyciągnąć" mieszkańców osiedla pracujących w domu do wspólnych, przyjemnych i cichych miejsc do pracy zlokalizowanych w przestrzeniach wspólnych osiedla - dodaje Paweł Szczygieł.
Pomieszczenie z dużym, wspólnym stołem, kilkunastoma krzesłami i możliwością podłączenia się do dużego wspólnego telewizora lub internetu wydaje się być idealną alternatywą dla wykonywania obowiązków służbowych z mieszkania, w którym często nie ma odpowiedniej przestrzeni do kilkugodzinnej pracy przy komputerze.

Osiedla przyszłości



Możemy się spodziewać także, że inwestycje powstające w najbliższych latach będą uwzględniały znacznie więcej terenów zielonych z jednoczesnym zminimalizowaniem ruchu kołowego na terenie inwestycji. W wielu przypadkach zostanie on przeniesiony pod ziemię.

Dachy będą z kolei wykorzystywane do pełnienia ogólnodostępnych funkcji. Na znaczeniu zyska też infrastruktura handlowo-usługowa znajdująca się na osiedlach lub w ich pobliżu. Osoby, które nie mają natomiast potrzeby życia w centrum, coraz chętniej będą rezygnować z budynków wielorodzinnych i zamiast tego wybierać domy na obrzeżach lub przenosić się całkowicie poza miasto.

Czytaj także:

Ładowanie pojazdów elektrycznych na nowych osiedlach



- Obecnie projektujemy kilka inwestycji mieszkaniowych zleconych w trakcie trwania pandemii. W każdym z nich znajdują się duże balkony, większe oraz wygodniejsze układy mieszkań, przestrzenie wolne od ruchu kołowego, zbiorcze zielone skwery oraz tzw. ogrody deszczowe - opowiada Rafał Degutis z Degutis Studio Architektury. - Oprócz tego widać także wyraźną tendencję w zakresie kupowania domów, także tych oddalonych od cywilizacji. Mają własne ogrody i przestrzeń, tworzą bezpieczne i samowystarczające w zakresie mediów enklawy.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie (195) 2 zablokowane

  • Pandemia nic nie zmieniła (1)

    Budują jak najtaniej, żeby jak najdrożej sprzedać. Pandemia tylko podsunęła pomysły, aby móc sprzedać jeszcze drożej. A tu dodamy oczyszczanie powietrza (+10 tyś do ceny mieszkań), a tam sale konferencyjną z której nikt nie będzie korzystał (+5 tyś do ceny mieszkań) i już mamy 450 tyś za mieszkanie dwupokojowe.
    Mówienie, że przestrzeń wypoczynkowa i rekreacyjna jest obecnie pożądana jest błędem. Przestrzeń zawsze była pożądana ale deweloperzy mieli to gdzieś, pakując jak najwięcej budynków na małej działce. teraz wykorzystali sytuację i piszą, że jest atrakcyjny, bo jest park i siłownia, aby móc zwiększyć cenę mieszkań.
    Sam chciałbym mieć mieszkanie dwupokojowe ewentualnie trzypokojowe na piętrze z balkonem z widokiem na jakąś przestrzeń, a nie na okno sąsiada czy parking. Ale niestety ceny mieszkań są zbyt wysokie, żebym mógł kupić.

    • 15 0

    • Najwięcej zależy od dewelopera

      niektórzy mają w ofercie wielką płytę na wzór falowca, a inni naprawdę porządne propozycje z zielenią, ogródkami i częściami wspólnymi. Oczywiście te drugie mają też znacznie wyższą cenę, ale to chyba nie powinno dziwić.

      • 2 1

  • Jaka zieleń, jaka przestrzeń wspólna? Przestrzeń? Okno w okno. (1)

    Beton, beton, beton, ewentualnie "trawnik" pod siatką na miejscach postojowych aby spełnić te "normy" narzucone w projekcie. Patodeweloperka w pełnej krasie.

    • 13 0

    • Gdyby choć te klatki zwane apartamentami były izolowane akustycznie od sąsiada.

      Nie dość, że nie ma gdzie wyjść to jeszcze trzeba uczestniczyć w życiu sąsiadów.

      • 3 0

  • Projekt (1)

    Projekt w Gdyni Karwiny 3 przy Makuszyńskiego pod tytułem "Nowe Karwiny 3" co to jest bo jest to taka tajemnica normalnie zagadka stulecia.

    • 3 0

    • Xxx

      Ponoć Nowe Karwiny 3 nie wolno o to pytać ani mówić bo i tak nie będzie prawdy a finał wszystkich zaskoczy bo to ma być plac zabaw już o tym cwierkaja po całych Karwinach i cieszą się młode mamy my z bloków obok też będzie gdzie z dziećmi chodzić.

      • 0 0

  • Nie ma się z czego cieszyć , jeszcze gorsze projekty. Drogie utrzymanie i jeszcze więcej hałasu. Nie do życia

    • 3 0

  • Efekty

    Te projekty teraz to ludzie nie muszą używać klatek schodowych by się odwiedzać wystarczy z balkonu deska do drugiego bloku na balkon i jesteśmy na kawie u znajomych dodatkowo każdy widzi naprzeciwko jeden drugiego z detalami co każdy robi to jest według architektów nowocześnie. Ci co budowali w latach 70 wiedzieli co to jest przestrzeń zieleń i place zabaw ci dzisiejsi pod tym względem im do pięt nie dorastają. Wiadomo dziś liczy się kasa ponad wszystko i zabudować każdy centymetr wolny jak leci od strony. Efekt betonowe kloce ściśnięte tak jak w Redzie brak parkingów i jedno na drugim zresztą Gdynia nic nie lepsza.

    • 9 0

  • (3)

    Lampy lampami, ale nadal widzę "trend" jednej łazienki (brak osobnego wc), braku sensownej piwnicy (nie mówię o klitce którą można otworzyć bez problemu) i zaglądania w okna sąsiadom. Dziękuję bardzo za takie "świetne" rozwiązania.

    • 22 2

    • Jak się chce, to można kupić ładne mieszkanie

      Kupiłem mieszkanie z dwoma łazienkami, garderobą, dwoma garażami i mam dwie komórki. Moje okna wychodzą na park. Wszystko to niestety kosztuje niemałe pieniądze i nie wszyscy są gotowi je zapłacić. Dlatego deweloperzy budują w większości to, co sprzedaje się masowo.

      • 7 1

    • od paru lat trendem jest NIE budowanie juz nawet piwnic w halach (1)

      po co, kilka sztuk wystarczy a mozna dzieki temu wcisnac kilka wiecej miejsc parkingowych, za duzo wieksza kase

      • 1 0

      • Miejsca garażowe też najchętniej byłyby pomijane przez deweloperów, ale są zmuszani poprzez PZP

        Ludzie zadłużają się pod korek na mieszkanie i jeżeli jest możliwość rezygnacji z garażu czy komórki, to chętnie nie kupują takich dodatków.

        • 3 0

  • Mała Sycylia?

    Nie wzięła się z nikąd?

    • 5 1

  • Tylko Dom z ogrodem i z niezależnym wejściem (3)

    Blok nawet pozłacany będzie tylko blokiem

    • 3 4

    • (2)

      Dom będzie tylko domem, a pięknie wykończone mieszkanie w nowoczesnym budynku wielorodzinnym będzie apartamentem.
      Sprzedając dom na zad....u w większości nie odzyska się włożonej kasy, a sprzedając mieszkanie w centrum dużego miasta zazwyczaj można liczyć na spory zysk.

      • 5 1

      • znowu jakiś janusz co kupuje mieszkanie żeby "liczyć na spory zysk" (1)

        weź się za jakąś robotę

        • 3 3

        • Ale, że o co chodzi?

          Trafiłem w czuły punkt?
          Ktoś kupił/wybudował wolnostojącą budę na zad....u i teraz ani to sprzedać, ani wygodnie mieszkać. Połowę życia trzeba spędzić w samochodzie. :)

          • 2 0

  • Duże balkony (1)

    Duże balkony? Chyba tylko po to, aby więcej palaczy się na nich zmieściło i zapuściło więcej dymu do niepalącego sąsiada. Jak siedzieć na balkonie, gdy obok sąsiad odpala jednego papierosa za drugim?

    • 2 1

    • Z małego balkonu mniej śmierdzi?

      • 1 0

  • Większe balkony i ogródki?

    Jestem ciekawa ile m2 będzie miał taki "większy" ogródek. Już nie będzie 20m2 na skarpie jak to zazwyczaj teraz wygląda?

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty deweloper Yareal

dni otwarte

Forum Rynku Nieruchomości - Korekta Kursu

3590 zł
forum
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane