• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak wzrosły koszty budowy mieszkań?

Dawid Menard
19 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (264)
Sprzedaż niektórych inwestycji w toku rozpoczyna się dopiero na zaawansowanym etapie realizacji, bo deweloperzy nie są w stanie precyzyjnie określić końcowej ceny mieszkań czy domów. Sprzedaż niektórych inwestycji w toku rozpoczyna się dopiero na zaawansowanym etapie realizacji, bo deweloperzy nie są w stanie precyzyjnie określić końcowej ceny mieszkań czy domów.

Najwięksi w Trójmieście generalni wykonawcy, którzy na co dzień budują m.in. osiedla mieszkaniowe, przyznają, że w ciągu roku wzrost kosztów budowy, w tym materiałów budowlanych, wynosi od 30 do 50 proc. Niektóre materiały budowlane nawet podwoiły swoją cenę. Kolejne podwyżki zapowiadane są na ten rok. Dlatego nie ma co liczyć na spadek cen mieszkań, nawet pomimo wymuszonego sytuacją gospodarczą ograniczonego popytu na nie.



Czy w ciągu roku lub dwóch ceny nowych mieszkań spadną?

Na rynku nieruchomości wciąż trwa zastój. Nabywcy mają problemy z otrzymaniem kredytu lub czekają aż mieszkania stanieją. Wzrost stóp procentowych oraz wysoka inflacja spowodowały, że dostępność kredytów mieszkaniowych jest niska, bo mało kto ma zdolność kredytową.

Zgodnie z analizą Biura Informacji Kredytowej w styczniu odnotowano ogromne spadki zapytań o kredyty hipoteczne. Wynoszą one minus 63,1 proc. liczbowo oraz minus 65,2 proc. wartościowo w ujęciu rok do roku. To sprawiło, że sporo nowo wybudowanych mieszkań wciąż czeka na właścicieli. Z kolei część klientów posiadających gotówkę wstrzymuje się z zakupem nieruchomości, w nadziei na spadki cen.

Wtórny rynek nieruchomości. Więcej ofert, ceny nie spadają



Ceny materiałów budowlanych drastycznie wzrosły



Niestety zgodnie z przewidywaniami ekspertów ceny mieszkań nie będą spadać w najbliższym czasie, a w dłuższej perspektywie mogą nawet wzrosnąć. Wpływ na to ma znaczący wzrost kosztów budowy.

- Mieszkania nie będą taniały - mówi Jarosław Bator, prezes NDI Development. - W naszej branży, w ciągu ostatniego roku, o około 30 proc. wzrosły koszty budowy mieszkań. Wynika to przede wszystkim z podwyżek cen energii, paliw, materiałów budowlanych, robocizny i utrzymania placów budowy. Do tego wyższe są ceny gruntów - dodaje.

Cykl Trójmiasto w Budowie. Zobacz jak zmienia się miejska przestrzeń



W ciągu ostatniego roku wzrost cen w największym stopniu dotyczył betonu, stali, drewna, cegły, aluminium, szkła czy wełny. Materiały te wykorzystuje się np. do stolarki okiennej, produkcji drzwi, glazury, czy do izolacji cieplnej budynków.

- Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku, po rozpoczęciu działań wojennych na Ukrainie, poszybowały w górę. Szczególnie widoczne to było w przypadku prętów zbrojeniowych i stali konstrukcyjnej. Co prawda te, w końcówce zeszłego roku, powróciły do poziomu cen sprzed roku, jednak czynniki takie jak wzrost cen energii elektrycznej i gazu, wysokie ceny paliw, podwyżka płacy minimalnej oraz inflacja wpłynęły na to, że ceny pozostałych materiałów utrzymały się na wysokim poziomie - wyjaśnia Jakub Dobrowodzki, prezes Allcon Budownictwo.


- Ceny robót z gipsu i prefabrykatów gipsowych zwiększyły się o 19,5 proc. w skali roku, a ceny prac wykończeniowych takich jak malowanie ścian czy tynkowanie wzrosły o 3 proc. miesiąc do miesiąca i 13,1 proc. w skali roku - wylicza Marcin Siński, kierownik działu gdańskiej filii Grast&MTB. - Ceny niektórych materiałów wzrosły nawet o 55 proc. w ciągu roku. Są też rekordziści: blacha czy drewno zdrożały w dobie kryzysu o 100 proc. - dodaje.
Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę i tego globalnymi konsekwencjami dużą część materiałów i surowców importowaliśmy zza naszej wschodniej granicy. Wszystko zmieniło się 24 lutego 2022 roku.

Materiały budowlane. Przerwane łańcuchy dostaw wpływają na ceny



Pandemia i wojna zmieniły wszystko



W 2021 roku wzrost cen w dużej mierze wynikał z globalnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 i kryzysem gospodarczym, który spowodowała. Na początku 2022 roku ceny materiałów budowlanych ponownie wzrosły, co było skutkiem m.in. wojny Rosji z Ukrainą i nałożonych na nią sankcji. Przerwane zostały łańcuchy dostaw, co przyczyniło się do problemów z dostępnością surowców i materiałów. Sytuacja makroekonomiczna stała się nieprzewidywalna, podobnie jak konflikt za naszą wschodnią granicą. Znalazło to odzwierciedlenie w cenach, które zmieniały się dynamicznie.

- Proces był mocno nieprzewidywalny. Zmiany kosztów materiałów następowały spekulacyjnie i skokowo. Nie było możliwości zarezerwowania stałej ceny w perspektywie dłuższej niż 15 dni. Jednocześnie występowały okresy, kiedy ceny np. ceny stali zmieniały się zaledwie w ciągu kilku dni. Warto podkreślić, że takie zmiany nie miały realnego uzasadnienia i pokrycia w sytuacji rynkowej. Dostawcy tłumaczyli to jedynie wojną w Ukrainie. Zakres wzrostów cen w minionym roku szacujemy na około 20-30 proc., a w niektórych przypadkach nawet do 50 proc. - mówi Krzysztof Kolasa, dyrektor pionu kontraktacji produktu i planowania w Korporacji Budowlanej Doraco.
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

2023 bez spadków i zwiększenia podaży



Rozmówcy zgodnie potwierdzają, iż obecnie nie ma problemów z dostępnością materiałów, ale ich ceny wciąż są wysokie, a także częściej obserwujemy wahania cen. Obecnie najwięcej materiałów importujemy z Azji, co przedkłada się na wydłużony czas dostawy.

- Obecnie nie ma problemów z dostępnością materiałów budowlanych. Nie mniej ciągle wyzwaniem jest utrzymanie stałej ceny przez okres powyżej 30 dni. Ponadto obowiązujące terminy logistyczne z Chin, czy Indii w istotny sposób wpływają na harmonogram kontraktacji materiałów i wymagają dodatkowej uważności w trakcie realizacji projektu - mówi Krzysztof Kolasa.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Nie warto zatem zwlekać z zakupem mieszkania, gdyż jak przewidują ekonomiści, w kolejnym roku zaobserwujemy kolejne wzrosty ceny. Spowodowane to będzie zwiększeniem popytu przy obniżonej podaży, ponieważ część deweloperów wstrzymała się z nowymi inwestycjami.

- Sytuacja w której ubyło potencjalnych nabywców, bo zwiększył się koszt kredytów spowodowała, że część firm nie wypuszcza na rynek nowych inwestycji. To z kolei może za kilkanaście miesięcy wygenerować większy popyt niż podaż mieszkań, bo tych zacznie brakować. Pamiętajmy, że tzw. cykl produkcji mieszkania wynosi od dwóch do trzech lat - przypomina Jarosław Bator.

W Trójmieście powstają budynki z prefabrykatów i modułów



- Szczyt podwyżek jeszcze przed nami. Pomimo pewnej stabilizacji cen pod koniec 2022 roku, w styczniu 2023 roku ceny materiałów budowlano-remontowych wzrosły ponownie średnio o 17 proc. Producenci już teraz zapowiadają, że w 2023 roku ceny tychże materiałów wzrosną średnio o 20 proc. - mówi Marcin Siński.
Dlatego eksperci podkreślają, że nowy program "Pierwsze mieszkanie", który z pewnością ożywi gospodarkę zwiększając popyt na nieruchomości, nie przyczyni się do spadku ich cen.

Ekonomiści przewidują, że mieszkania będę drożeć nawet przy większej dostępności kredytów. Wynika to z wciąż rosnących ceny materiałów budowlano-wykończeniowych, energii, gazu, paliwa, połączonych z wstrzymaniem nowych inwestycji i niższą podażą mieszkań.

Miejsca

Opinie (264) 6 zablokowanych

  • (1)

    Koszt mieszkań wzrósł, bo wzrosły leasingi aut za pół bańki dla prezesa i rodziny. Wzrosły koszty wycieczek zagranicznych a także innych dóbr konsumpcyjnych. Dlatego płacicie za mieszkania więcej by jedna czy też kilka osób, się nachapała, za Wasze.

    • 5 0

    • taki sposób myślenia mają wszyscy Janusze biznesu

      przykładowo, jak produkt sprzedawali po 100zł a w nim jakiś skałdnik , który kosztował 10zł podrożał o 30% czyli z 10 na 13 zł to Janusz podnosi cenę swojego produktu ze 100zł do 130zł "bo przecież jest inflacja"
      Tak postępują wszystkie janusze biznesu nie tylko deweloperka, ale to samo robią w gastronomi, hotelarstwie itd , stąd taka inflacja i często absurdalne ceny.
      Do pewnego momentu to działa, ale jak wytnął z usług poprzez zaporowe ceny zbyt dużą liczbę potencjalnych klientów to albo bankructwo albo korekta, i tak aktualnie jest w nieruchomościach i w znacznym stopniu w hotelarstwie.

      • 3 0

  • Ogólnie młodzi ludzie teraz

    Mają w nosie kupno mieszkania. Nie chcą przez 30 lat wegetować. Lubią migrować, żyją w wynajętych. Jak kończy sie praca jadą gdzieś indziej

    • 3 1

  • Życzeniowcy (1)

    12 lat temu czytałem tutaj takie same komentarze ludzi pod takimi samymi artykułami tego typu.
    Wtedy był duży skok cen mieszkań który zaczął się 3 lata wcześniej.
    "Specjaliści" ekonomiści, pisarze komentarzy podawali masę argumentów żeby poczekać, że ta bańka pęknie, artykuł sponsorowany przez deweloperów itp itd - identycznie jak teraz.
    Na tamten okres było bardzo drogo.
    . I wiecie co ?
    Cieszę się że ich wtedy nie posłuchałem i zaryzykowałem kierując się swoją logiką.
    Dzisiaj mieszkanie mam już spłacone, a jak znajomi którzy do dzisiaj czekają na obniżkę pytają się za ile je kupiłem to mówią:
    "ale wtedy to było tanio".

    • 5 3

    • Tzw. ekonomiści są dobrzy tylko aby znaleźć wytłumaczenie, dlaczego coś się stało. Dlaczego podrożało, dlaczego

      wzrosła inflacja, itd. To nie są żadni ludzie z konkretną wiedzą.

      • 2 0

  • ToNiby taka drożyzna w kraju, niby tak drogie są mieszkania, a jak przychodzi co do czego to wolnych mieszkań brak.
    Nowe osiedla wyrastają jak grzyby po deszczu. To jak to jest w końcu z tą drożyzną w Polsce?

    • 0 1

  • Poczekajmy jeszcze rok (1)

    i życzę deweloperom szczęścia w sprzedaży nieruchomości

    • 1 1

    • Pierwszy program rządowy i oferta będzie wyczyszczona

      za pół roku się szykuje

      • 1 0

  • Cena mieszkania ok

    Ale zdolność kredytowa to jakiś żart. Przy kredycie mieszkaniowym na 300k oddawać ponad 800? Oni jeleni szukają z takimi marżami i oprocentowaniem na 30 lat?

    • 0 0

  • To dlaczego 1m2 nie podrożał o minimum 30%? (1)

    Jeżeli materiały od 30 % place też minimum 20% razem 1m2 powinien podrożeć o 50% a ceny spadają. Ciekawe nie?

    • 1 2

    • Tego typu zadania rozwiązują chyba dzieci z podstawówki.
      Niestety, z takimi umiejętnościami matematycznymi nie nastawiaj się na osiągnięcie sukcesu.
      No chyba, że śpiewać potrafisz :)

      • 1 1

  • Niewolniczy

    system pieniądza dłużnego zaciska się na gardle narodów całego świata, w szczególności narodów na dorobku z spuścizną komuny takich jak Polska. W międzyczasie największe korporacje i najbogatsi ludzi pomnażają majątek na skalę nie notowaną od dziesiątek lat. Przypadek?

    • 3 0

  • Ceny mieszkań.

    A ja czekam,aż ludzie przestaną kupować od deweloperów mieszkania w Gdańsku i skończy się betonoza i wycinka drzew ,i terenów zielonych.

    • 1 0

  • Bańka zaczyna trzeszczeć. (4)

    Najgorszy moment aby kupować. WYsokie ceny materiałów budowlanych i wysokie koszty kredytów. Typowa górka połaczona z wkraczającą stagflacją. Wszystko na lądzie i wodzie krzyczy, że zbliża się pęknięcie bańki inwestycyjnej. Zachwilę te czekające mieszkania będziecie kupowac poniżej kosztów wybudowania. A handlowcy żyjący z prowizji od sprzeaży będą się czołgać z płaczem u Waszych stóp. Jeśli coś bym kupił to działkę w dobrej lokalizacji, złoto i ruble.

    • 6 0

    • to dziwne (3)

      bo właśnie chciałem kupić małe mieszkanie od developera na morenie i wszystko sprzedane, także teoretyku pisz dalej swoje dyrdymały, a w krótce widzimy się na 20 koła za metr na morenie (małe mieszkania). Pamiętaj, że ceny mieszkań są wyrażone w śmieciowej walucie PLN

      • 0 5

      • Serio? Bo jedna pani od dewelopera pisze do mnie co 2 tygodnie czy juz sie namysliłem. (1)

        Pisze tak od czerwca zeszlego roku, a jej mieszkania jak nie kupione tak nie kupione.

        PS - wiecie ile żądali za metr? 21 tys na jakims wygwizdowie miedzy suchaninem a kartuską....
        Mozemy sobie widzec nawet 100 tys za metr. Nikt tego nie kupi.

        • 3 0

        • szukałem w

          VISTA robyg, Budros.pl napisz jaki deweloper ? bajkopisarzu

          • 1 0

      • ehe. naganiaj naganiaj

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane