• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wtórny rynek nieruchomości. Więcej ofert, ceny nie spadają

Dawid Menard
22 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (495)
Popyt na mieszkania spadł. Dotyczy to także rynku wtórnego. Popyt na mieszkania spadł. Dotyczy to także rynku wtórnego.

Wtórny rynek nieruchomości w Trójmieście - jest mniej chętnych na zakup, a przybywa nowych ofert sprzedaży. Jedna z głównych przyczyn takiej sytuacji, czyli wysoka cena, spada minimalnie. Według prognoz nie zmieni się to w najbliższym czasie, gdyż spadać ma zacząć także podaż.




Czy rozważasz sprzedaż nieruchomości w najbliższym czasie?

Analiza liczby ofert o sprzedaży mieszkań i domów używanych zamieszczonych w Serwisie ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wyraźnie wykazuje wzrost oferty pomiędzy trzecim a czwartym kwartałem ubiegłego roku. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w Gdańsku.

Barometr Cen Nieruchomości. Domy z rynku wtórnego Barometr Cen Nieruchomości. Domy z rynku wtórnego

Rynek wtórny w Trójmieście - nieznaczne spadki cen mieszkań i wzrost cen domów



Odnotowaliśmy w tym samym okresie nieznaczne spadki cen mieszkań oraz wzrost cen domów. Wyraźnie widać, że za sytuacją na rynku pierwotnym podążają spadki na rynku wtórnym.

Rabat, wykończenie, miejsce postojowe? Na co mogą liczyć klienci deweloperów Rabat, wykończenie, miejsce postojowe? Na co mogą liczyć klienci deweloperów

- Niestety od ponad roku bezskutecznie usiłuję sprzedać swoją nieruchomość - mówi Agnieszka z Gdyni. - Pomimo dobrego stanu mieszkania (generalny remont dwa lata temu), dogodnej lokalizacji oraz dwukrotnej obniżki ceny nadal nie znalazłam nowego nabywcy. Zapewne jest to spowodowane postępującą inflacją, problemami z otrzymaniem kredytu, a także tym, że ludzie wolą kupić nowe, a nie używane mieszkanie. Jeśli do wiosny sytuacja nie ulegnie zmianie, zwrócę się o pomoc do biura nieruchomości. Jeżeli i to nie pomoże, jedyną opcją, jaką dostrzegam, będzie wynajęcie lokalu, choć tej sytuacji wolałabym uniknąć - dodaje.


Popyt na nieruchomości wyhamował



Podobnych historii, jak opisana powyżej, jest zapewne więcej. Klienci borykający się ze sprzedażą swojej nieruchomości przez dłuższy czas zlecają to w końcu profesjonalistom. Pośrednicy niestety także zauważyli znaczny spadek popytu.

- Niewątpliwie rynek nieruchomości w ostatnich miesiącach mocno wyhamował, liczba zapytań o oferty jest znikoma. Klienci potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji - mówi Sylwia Wróblewska, agent i właściciel biura nieruchomości Dom Hunter. - Na rynku brakuje klientów z kilku powodów: podwyżki stóp procentowych, wzrost kosztu kredytu, spadek aktywności indywidualnych inwestorów i flipperów spowodowany wydłużonym czasem sprzedaży, atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych pozwalające na ochronę wartości kapitału i przeczekanie kryzysu - wymienia Sylwia Wróblewska.
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Nie oznacza to jednak, że transakcji nie ma wcale. Jest ich po prostu mniej, analogicznie do mniejszej dostępności kredytów hipotecznych.

- Zdecydowana większość to transakcje bez kredytu, za gotówkę, na własne potrzeby mieszkaniowe - mówi Paweł Zaleski, właściciel Zaleski Nieruchomości. - Największym zainteresowaniem cieszą się atrakcyjne lokalizacje. Nie brakuje również osób, które kupują nieruchomości, żeby na nich zarabiać. Wybuch wojny na Ukrainie i duża emigracja do Trójmiasta, koniec obostrzeń związanych z pandemią, powrót do pracy i nauki stacjonarnej spowodowały wzrost cen najmu. Opłacalność inwestycji w nieruchomości znacznie się zwiększyła - dodaje Paweł Zaleski.

Wysyp ofert małych domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym



Warto przypomnieć, że popyt na nieruchomości w Trójmieście zaczął spadać już pod koniec 2021 r., kiedy to zaczęto podnosić stopy procentowe. Dotyczy to w takim samym stopniu rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Trochę inaczej sytuacja wyglądała na obrzeżach Trójmiasta.

Jakie nieruchomości w Trójmieście wciąż cieszą się zainteresowaniem?



- Nieustannie zainteresowaniem cieszą się nieruchomości gruntowe na obrzeżach Trójmiasta, domy letniskowe czy apartamenty rynku premium w pasie nadmorskim, bez względu na ich powierzchnię. Znacznie spadło zainteresowanie zakupem apartamentów sezonowych. Aktualnie popyt na rynku nieruchomości generowany jest przez klientów lokalnych. W mojej ocenie wzrost stóp procentowych nie był bezpośrednio przyczyną spadku popytu na rynku nieruchomości. Przyczynił się do tego m.in. wybór innych form lokowania pieniędzy oraz fakt, że nieruchomości osiągnęły górną granicę cen nieruchomości, które przestały być akceptowalne przez potencjalnych nabywców - mówi Rafał Orfin, właściciel Orfin Nieruchomości.
Część klientów stanowią także nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy, którzy kupują mieszkania ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu - na taki zakup nie jest wymagana zgoda ministra. Czy osiągnięcie górnej granicy cen sprawi, że zaczną one w końcu spadać? Niestety na razie się na to nie zanosi.



Mimo większej liczby ofert nieruchomości ceny nie spadają



Ceny na rynku wtórnym nieruchomości w Trójmieście spadły ostatnio maksymalnie o 5 proc.

Według pośredników klientom nie zależy na szybkiej sprzedaży, dlatego nie są zmuszeni do drastycznych obniżek. Ulokowany w ten sposób kapitał pozwolił ochronić jego wartość, a dodatkowo bardziej opłacalny stał się obecnie wynajem.

- Realny koszt życia wzrósł (według różnych źródeł) o 30 proc., dlaczego ceny nieruchomości miałyby spadać? - pyta retorycznie Paweł Zaleski. - Przy tak dużym wzroście kosztów zatrzymanie się cen już jest faktycznym spadkiem. Obecnie banki obniżają oprocentowanie kredytów. W lipcu bieżącego roku rusza program wsparcia "Pierwsze Mieszkanie", który umożliwi osobom do 45 roku życia nabycie pierwszej nieruchomości z oprocentowaniem kredytu przez 10 lat na poziomie 2 proc. Czy będzie on równie atrakcyjny jak program "Mieszkanie na swoim"? To się okaże, ale z pewnością "ożywi" rynek - mówi Paweł Zaleski.


Trójmiejski rynek nieruchomości - jakie są prognozy?



Nic nie zapowiada, by ceny mieszkań miały w najbliższym czasie mocno spaść. Deweloperzy wstrzymują nowe inwestycje. Według analizy danych jest ich rok do roku o ok. 70 proc. mniej, co oznacza, że w 2024 r. będzie o ok. 70 proc. mniejsza podaż.

Taka sytuacja na pewno nie przyczyni się do obniżek na rynku pierwotnym, który jest wiodący, jak i wtórnym, który podąża za pierwotnym. W chwili obecnej obserwujemy wzrost liczby ofert, ale może to być spowodowane wydłużonym czasem sprzedaży.

- Licza ofert jest na tym samym poziomie co wcześniej. Wydłużył się jedynie czas ich sprzedaży. Do niedawna sprzedaż następowała po miesiącu, obecnie po czterech miesiącach. Sytuacja nie jest niepokojąca - mówi Paweł Zaleski.
- Ofert przybywa nie tylko dlatego, że wydłużył się czas sprzedaży pojedynczej nieruchomości, ale też dlatego, że na rynek trafia coraz więcej ofert mieszkań i domów z dużym metrażem - stają się one obciążeniem ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz wysokie raty kredytów. Ceny tych nieruchomości najszybciej będą spadać, a ich właściciele najbardziej będą skłonni do upustów - zapowiada Sylwia Wróblewska.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

19:20 22 STYCZNIA 23

Pustki na osiedlu w centrum Gdyni (91 opinii)

Dlaczego nikt tam nie mieszka? Miejscówka świetna. Mieszkania służą do czego? Do mieszkania? W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu na Trójmiasto.pl
Dlaczego nikt tam nie mieszka? Miejscówka świetna. Mieszkania służą do czego? Do mieszkania? W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu na Trójmiasto.pl

Miejsca

Opinie (495) ponad 10 zablokowanych

  • Temat o nieruchomosciach i mamy od razuu sped troli skupywaczy mieszkan lejacych po gaciach ze kupili za drogo dziuple n

    na wynajem

    • 17 1

  • Płatna dezinformacja pasożytów od nieruchomości

    ceny spadają z miesiąca na miesiąc od wakacji. niektóre wyraźnie

    • 24 7

  • Inflacja w całym EU rośnie u nas najgorsze przed nami (12)

    do wyborów będzie jak jest ale jak mają się stopy na 6,75% w stosunku do inflacji 20%? Przystępny kredyt wróci najszybciej za 2-3 lat na poziomie poniżej 4%. Do tego czasu sprzedaży nie będzie

    • 12 4

    • i za te 2-3 lata deweloper nie odda zbyt wielu budynków, bo teraz hamują z budowami

      więc ceny pewnie pójdą w górę

      • 3 8

    • akurat w całej UE to inflacja spada, masz złe informacje (5)

      średnia dla UE to ok. 10% dla strefy Euro 9%

      • 2 3

      • na Litwie inflacja juz tylko tylko 21,7% (mają euro) (1)

        • 1 2

        • Ale nie mają gazu i muszę bardzo drogo sprowadzać

          • 1 1

      • Bundesbank przewiduje wysoką inflację (2)

        co najmniej do 2025 r. Nawet w 2025 r. inflacja ma nadal osiągnąć 2,8 proc. po 7,2 proc. w 2023 r. i 4,1 proc. w 2024 r.
        W szwajcarii też wzrosła ostatnio. Pierwszy art z brzegu. W szwajcarii nawet podnieśli st %

        • 2 2

        • 2,8% to nie jest wysoka inflacja (1)

          To może być dobry cel inflacyjny

          • 0 0

          • dla nas tak ale dla niemców to wciąż wysoka inflacja :)

            • 0 0

    • Nic nie rośnie (4)

      W UE już sporo spadła i w tym roku nawet w Polsce spadek będzie duży, bo baza do rok 2022.

      • 1 2

      • hahahahaha (2)

        bo tak kcem

        • 1 3

        • Bo tak działał ekonomia (1)

          • 0 0

          • ahahahaha. bo tak kcem

            jak działa ekonomia to zobaczysz po wyborach

            • 0 1

      • Moze buc nizszy wzrost tlumi nic nie spada

        • 0 1

  • Lawiny nie będzie, ale są już pierwsze spadające kamienie (3)

    Wiele osób wypatruje lawiny, która zmiecie obecne oczekiwania sprzedających. Prawda jest taka, że nieruchomości mają swoją inercję.

    Natomiast można już teraz dzięki różnym stronom dostępnych w necie, znaleźć sygnały świadczące o silnej determinacji sprzedającego do upłynnienia mieszkania Są to m.in. częstotliwość zmian cen oferty, oraz dynamika tych zmian. Jak długo dane ogłoszenie wisi itd.

    Nie jest jeszcze tego dużo, ale tak najłatwiej znaleźć oferty, gdzie szansa na duży rabat jest realna.

    • 19 1

    • w Gdańsku aż tak źle nie będzie (1)

      ludzie z małych miejscowości i wsi ciągle przeprowadzają się do dużych miast

      • 5 1

      • Ale jeśli nie dostaną kredytu na własne, a nie będzie ich stać na wynajem mieszkania na wolnym rynku, to trend może zacząć się odwracać.

        • 5 1

    • Rynek wtórny zawsze takim zachowaniem różnił się od pierwotnego.

      • 4 0

  • w Gdańsku to już milion za mało (6)

    kiedys człowiek marzył wygram miliona i mam mieszkanie, a teraz ceny takie że milion na nowe to i za mało a do tego jeszcze nie ma kuchni tylko w pokoju trzeba sobie za dodatkowe pieniądze ją urządzac

    • 77 7

    • 10k za M2 a do tego minimum 4k na wykończenie (1)

      Daje to cenę od 14k za M2

      • 4 4

      • Wykończenie się liczy tys zł/m² chyba, że chcesz marmury jak Piotr Duda w swoim biurze w Solidarności.

        • 8 6

    • No bo kiedyś milion to jak dziś 3

      Tyle byś miał z byle zakupu czegokolwiek w przeciągu 12-15 lat .

      • 8 0

    • zarabiasz >7,8tys.zeta to mozesz placic,wiecej chleba,wiecej paliwa to i wiecej za mieszka nie plac! ,,brawo ty,brawo PiS".

      • 0 5

    • (1)

      ani piwniczki,he,he,a w falowcu mamy.

      • 2 0

      • no i brak

        strychów a w starych też mamy

        • 1 0

  • Banka spekulacyjna w Gdańsku albo sie zatrzymała i czekaja kto wygra wybory albo zaczyna pekac tak były przed wyborami do władz (1)

    gdy niewiedzieli czy wygra ekipa oplacana przez deweloperów to ceny sie zatrzymały ale jak wybrali ponownie stara ekipe to wystrzeliły.
    teraz znowu boja sie ze pisowce wygraja bo jak wygra POKO znowu edą rosnac

    • 9 9

    • Gumka cie pęknie w rajtkach

      Ceny z wiosą nie spadną a i o parę% wzrosną
      Mieszkania postoją to nie ch.j i 3 lata postoją

      • 0 4

  • Brak pieniędzy dla podwykonawców (2)

    Bo deweloperzy nie budują lecz zlecają budowę. Kolejna branża która będzie cienko przędła

    • 17 1

    • Z punktu widzenia konsumenta to mnie to cieszy (1)

      Planuję większy remont swojego mieszkania, z przebudową łazienki i wymianą okien włącznie, ale nie teraz, bo ceny usług są nadal bardzo wysokie. Wstrzymam się jeszcze z rok, aż rynek usług budowlanych wyhamuje z powodu ograniczenia przez devów nowych inwestycji, a kiedy te firemki nie będą mieć roboty to siłą rzeczy będą się bić o każde zlecenie i oferować znacznie korzystniejsze ceny niż obecnie.

      • 7 3

      • Mylisz się to już było 1997 - 2007

        Bardzo dużo firm padło lub przenieśli się za granicę. Ceny usług zamiast spaść to wzrosły za to jakość drastycznie spadła. Mądrością narodu jest jego historia.

        • 7 1

  • Dzieci hossy . Ceny tylko mogą rosnąć... (2)

    Lepiej sprzedać teraz mieszkanko minus 10% niż za rok za pół ceny. Idzie krach na nieruchomościach jakiego ludzkość nie widziała od tysiącleci!

    • 20 18

    • O tak! Niektórzy już się obrazili na pomysł

      zajmowania lokalu mieszkalnego i kupują namioty. Muszę to rozważyć z rodziną. A póki co, jednak szukam mieszkania.

      • 3 2

    • Jak długo już tu wypisujesz co tydzień te swoje proroctwa?

      • 2 3

  • (7)

    Czytając powyższy artykuł odnoszę wrażenie że ludzie nie wiedzą nic o ekonomii. Skąd mają wziąć pieniądze na zakup mieszkania skoro zarabiają więcej niż zarabiali a nic za to kupić nie mogą. Skoro obecnie ktoś zarabia np. 5tys na rękę to tak jakby zarabiał 5 lat temu ok. 3 tys.

    • 136 8

    • No bo nie wiedzą. Gorsze jest to

      Że wymagają! Od rządu czy miasta , żeby im dano! A najlepsze, że część ma nawet studia ekonomiczne.

      Każdy kto ma rozum inwestuje i liczy na zwrot. A kto chce szybko ten spekuluje. Giełda czy bit-syf to czyste bajki. Ile zystaksz tyle możesz stracić. Wiem co mówię byłem już milionerem....i bankrutem. Nie dotykam już takich cudow

      • 16 9

    • Koszmar kupić mieszkanie w celach mieszkaniowych (4)

      Tam gdzie 3/4 mieszkań wykupionych jako lokata kapitału z ktorych połowa stoi pusta. Opłaty z tytułu części wspólnej np za ogrzewanie sa wyższe niż opłata w/g ciepłomierzy. Ja nadmiar kasy ulokowałem w chf. Mieszkanie to balast.

      • 19 9

      • Nie rozumiem (3)

        Dlaczego niby tak jest? Przecież jeśli nawet dużo lokali stoi pustych, ale są czyjąś własnością, to ich właściciele też ponoszą koszty utrzymania części wspólnych, o co więc chodzi? Prosiłbym o wyjaśnienie.

        • 14 1

        • (2)

          Ale oszczędzają mając np. wyłączone kaloryfery. Wyobraź sobie, że mieszkasz w takim budynku gdzie 90% mieszkań stoi pusta z zakręconymi kaloryferami. Musisz grzać swoje mieszkanie non stop ponosząc podwójne koszty.

          • 15 12

          • Owszem, np. mieszkanie obok mojego stoi puste i wyziębia mi sypialnię, przez co ja muszę grzać więcej. Tylko że autor wątku, do którego się odniosłem pisał o czym innym - mianowicie o kosztach ogrzewania części wspólnych, a to mi się nijak nie klei.

            • 14 0

          • ale za to masz ciszę i spokój, a nie wieczne krzyki i imprezy u sąsiadów, komfort kosztuje.

            • 12 6

    • w Polsce to kazdy zna sie na wszystkim,na ekonomii tym bardziej.Miliony takich jezowcow ma apetyty na prywatne apartamenty,zupelnie jakby byli wysokiej klasy fachowcami,a nie zapchajdziurami w korposzczurowniach.Efekt taki,ze kupowali mieszkania jak cieple bulki bukujac co lepsze lokale jeszcze przed wbiciem pierwszej lopaty-a dzisiaj nie maja kasy na splate kredytow.

      • 1 0

  • Chytry Polak jak zwykle traci. Niech czekają. Już sama inflacja pożera kilkanaście procent, a wzrostu cen nie będzie. Za około (1)

    • 4 2

    • Dzieci hossy

      Nieruchomości nigdy nie stanieją.... Rzeczywistość będzie bolesna. Idzie krach na nieruchomościach jakiego ludzkość nie widziała od 1573 roku

      • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty deweloper Yareal

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane