• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wizje zmian, nowe regulacje i dyskusje. Rok 2023 w planowaniu przestrzennym

Krzysztof Koprowski
1 stycznia 2024, godz. 11:00 
Opinie (61)
Najnowszy artykuł na ten temat O tych książkach rozmawia się na imprezach
Jak będzie wyglądać aleja Grunwaldzka w przyszłości? To jedno z najważniejszych zagadnień, które było poruszane w toku dyskusji publicznych w 2023 r. Jak będzie wyglądać aleja Grunwaldzka w przyszłości? To jedno z najważniejszych zagadnień, które było poruszane w toku dyskusji publicznych w 2023 r.

Strategiczne dokumenty planistyczne, długo wyczekiwana uchwała krajobrazowa w Gdyni oraz rezygnacja z Parku Kulturowego w Gdańsku, a także plany zagospodarowania, które budziły najwięcej kontrowersji. Przypominamy w skrócie najważniejsze wydarzenia z zakresu planowania przestrzennego w 2023 r.



W jakim kierunku podąża planowanie przestrzenne w Trójmieście?

2023 rok zapisał się na kartach historii planowania przestrzennego w Gdańsku jako ten, w którym wiele uwagi poświęcono konsultacjom społecznym. Pod dyskusję poddano tematy m.in.:

Masterplan dla Żuław Gdańskich to pokłosie sporu o granicę rewitalizacji w obrębie Olszynki i Oruni. Nie przełoży się on na dodatkowe środki dla Olszynki, ale uspokoi nastroje społeczne. Masterplan dla Żuław Gdańskich to pokłosie sporu o granicę rewitalizacji w obrębie Olszynki i Oruni. Nie przełoży się on na dodatkowe środki dla Olszynki, ale uspokoi nastroje społeczne.

Dyskusje i plany na wniosek mieszkańców i deweloperów



Warto nadmienić, że część dyskusji jest pokłosiem wcześniejszych sporów z mieszkańcami m.in.
granic obszaru rewitalizacji i pominięcia Olszynki w tym zakresie, przyszłości węzłów: Kliniczna, Okopowa oraz Brama Żuławska czy wniosków płynących wprost od deweloperów (Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej).

W zakresie najważniejszych planów procedowanych w 2023 r. należy wymienić:

Gdańsk w 2023 r. po raz pierwszy przegrał spór o zapisy uchwały krajobrazowej, w efekcie czego mieszkańcy stracili popularny skrót na Jasieniu. Gdańsk w 2023 r. po raz pierwszy przegrał spór o zapisy uchwały krajobrazowej, w efekcie czego mieszkańcy stracili popularny skrót na Jasieniu.

Uchwały krajobrazowe w Gdyni, Sopocie i Gdańsku



Pod względem estetyki przestrzeni publicznej Gdynia może wreszcie pochwalić się uchwałą krajobrazową. Sopot natomiast w ubiegłym roku obchodził pięciolecie swojego dokumentu.

Gdańsk, w którym uchwała krajobrazowa również funkcjonuje pięć lat, w tym roku nie miał jednak powodów do świętowania. W lipcu opisaliśmy przegrany spór o ogrodzenie na Jasieniu, gdzie lokalna spółdzielnia mieszkaniowa wykorzystała zapisy uchwale krajobrazowej dot. parków.

Igor Strzok, dotychczasowy Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego decyzje miały duży wpływ na przestrzeń publiczną i architekturę budynków w Gdańsku. Igor Strzok, dotychczasowy Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego decyzje miały duży wpływ na przestrzeń publiczną i architekturę budynków w Gdańsku.

Rezygnacja z Parku Kulturowego, nowy konserwator zabytków



Wcześniej, bo w marcu, prezydent Aleksandra Dulkiewicz podjęła decyzję o rezygnacji z Parku Kulturowego, który miał wzmocnić regulację zarówno w zakresie estetyki, jak i funkcjonowania różnych form działalności na terenie Śródmieścia.

Ogromny wpływ na estetykę Śródmieścia Historycznego bez wątpienia ma również osoba na stanowisku Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W grudniu funkcję tę przestał pełnić Igor Strzok. Nazwisko nowego konserwatora nie jest jeszcze znane, nieoficjalnie pojawią się trzy kandydatury.

Kamienno-betonowa pustynia na ul. Ogarnej. Czy można jeszcze uratować projekt? Kamienno-betonowa pustynia na ul. Ogarnej. Czy można jeszcze uratować projekt?

Porażka polityki zrównoważonego transportu w Gdańsku



Choć Gdańsk od lat przekonuje, że prowadzi polityką zrównoważonego transportu, w ubiegłym roku wyraził zgodę na budowę przedłużenia Trasy Słowackiego do Banina.

Fiasko prowadzonej polityki transportowej potwierdziły też badania ruchu, które wykazały spadek zainteresowania komunikacją miejską i rowerami na rzecz dalszego wzrostu ruchu aut.

W perspektywie co najmniej kilku lat trzeba też rozpatrywać budowę Południowej PKM. W 2023 r. poznaliśmy kolejne ustalenia w zakresie trasy, etapowania budowy oraz architektury poszczególnych przystanków kolejowych.

Koncepcja zagospodarowania Polanki Redłowskiej. Koncepcja zagospodarowania Polanki Redłowskiej.

Gotowa koncepcja zmian na Polance Redłowskiej



W grudniu Gdynia zakończyła prace nad koncepcją zagospodarowania Polanki Redłowskiej. To kamień milowy w tej, trwającej już od wielu lat, dyskusji nad tym miejscem. Na realizację postulatów będzie trzeba poczekać jeszcze co najmniej kilka lat.

Nowa ustawa o planowaniu przestrzennym i "wuzetki"



Ubiegły rok to uchwalenie nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym. Wprawdzie ustawa nie ma jeszcze bezpośredniego przełożenia na nowe dokumenty planistyczne - do końca 2025 r. każda gmina powinna sporządzić plan ogólny, który zastąpi obecne studium.

Należy jednak odnotować, że nowe prawo ogranicza ważność decyzji o warunkach zabudowy do pięciu lat, podczas gdy obecnie są one ważne bezterminowo. W tym zakresie dwie "wuzetki" budziły duże zainteresowanie czytelników naszego portalu. Są to decyzje dotyczące:

Zwycięska koncepcja metamorfozy placu Solidarności. Zwycięska koncepcja metamorfozy placu Solidarności.

Konkursy i wizje architektoniczne, nagroda dla Sopotu



Wybiegając w przyszłość, należy odnotować także pomysły i projekty dotyczące:

Natomiast oceniając zrealizowane już inwestycje, Sopot może poszczycić się w 2023 r. nagrodą Towarzystwa Urbanistów Polskich za woonerf na ul. Parkowej.



  • Opacka w Oliwie - I miejsce w plebiscycie Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa.
  • Młyny Gdańskie na Siedlcach - II miejsce w plebiscycie Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa.
  • Doki na Młodym Mieście - III miejsce w plebiscycie Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa.

Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa: Opacka w Oliwie



W konkursie organizowanym przez Trojmiasto.pl na Najciekawszą Inwestycją Mieszkaniową zostało wybrane przez naszych czytelników osiedle Opacka zrealizowana przez Invest Komfort w Oliwie.

Drugie miejsce zajęło osiedle Młyny Gdańskie (Allcon Osiedla) na Siedlcach, a trzecie - pierwszy etap powstającego na Młodym Mieście osiedla Doki (Euro Styl).


Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (61)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane