• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wizje zmian, nowe regulacje i dyskusje. Rok 2023 w planowaniu przestrzennym

Krzysztof Koprowski
1 stycznia 2024, godz. 11:00 
Opinie (61)
Najnowszy artykuł na ten temat O tych książkach rozmawia się na imprezach
Jak będzie wyglądać aleja Grunwaldzka w przyszłości? To jedno z najważniejszych zagadnień, które było poruszane w toku dyskusji publicznych w 2023 r. Jak będzie wyglądać aleja Grunwaldzka w przyszłości? To jedno z najważniejszych zagadnień, które było poruszane w toku dyskusji publicznych w 2023 r.

Strategiczne dokumenty planistyczne, długo wyczekiwana uchwała krajobrazowa w Gdyni oraz rezygnacja z Parku Kulturowego w Gdańsku, a także plany zagospodarowania, które budziły najwięcej kontrowersji. Przypominamy w skrócie najważniejsze wydarzenia z zakresu planowania przestrzennego w 2023 r.



W jakim kierunku podąża planowanie przestrzenne w Trójmieście?

2023 rok zapisał się na kartach historii planowania przestrzennego w Gdańsku jako ten, w którym wiele uwagi poświęcono konsultacjom społecznym. Pod dyskusję poddano tematy m.in.:

Masterplan dla Żuław Gdańskich to pokłosie sporu o granicę rewitalizacji w obrębie Olszynki i Oruni. Nie przełoży się on na dodatkowe środki dla Olszynki, ale uspokoi nastroje społeczne. Masterplan dla Żuław Gdańskich to pokłosie sporu o granicę rewitalizacji w obrębie Olszynki i Oruni. Nie przełoży się on na dodatkowe środki dla Olszynki, ale uspokoi nastroje społeczne.

Dyskusje i plany na wniosek mieszkańców i deweloperów



Warto nadmienić, że część dyskusji jest pokłosiem wcześniejszych sporów z mieszkańcami m.in.
granic obszaru rewitalizacji i pominięcia Olszynki w tym zakresie, przyszłości węzłów: Kliniczna, Okopowa oraz Brama Żuławska czy wniosków płynących wprost od deweloperów (Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej).

W zakresie najważniejszych planów procedowanych w 2023 r. należy wymienić:

Gdańsk w 2023 r. po raz pierwszy przegrał spór o zapisy uchwały krajobrazowej, w efekcie czego mieszkańcy stracili popularny skrót na Jasieniu. Gdańsk w 2023 r. po raz pierwszy przegrał spór o zapisy uchwały krajobrazowej, w efekcie czego mieszkańcy stracili popularny skrót na Jasieniu.

Uchwały krajobrazowe w Gdyni, Sopocie i Gdańsku



Pod względem estetyki przestrzeni publicznej Gdynia może wreszcie pochwalić się uchwałą krajobrazową. Sopot natomiast w ubiegłym roku obchodził pięciolecie swojego dokumentu.

Gdańsk, w którym uchwała krajobrazowa również funkcjonuje pięć lat, w tym roku nie miał jednak powodów do świętowania. W lipcu opisaliśmy przegrany spór o ogrodzenie na Jasieniu, gdzie lokalna spółdzielnia mieszkaniowa wykorzystała zapisy uchwale krajobrazowej dot. parków.

Igor Strzok, dotychczasowy Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego decyzje miały duży wpływ na przestrzeń publiczną i architekturę budynków w Gdańsku. Igor Strzok, dotychczasowy Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego decyzje miały duży wpływ na przestrzeń publiczną i architekturę budynków w Gdańsku.

Rezygnacja z Parku Kulturowego, nowy konserwator zabytków



Wcześniej, bo w marcu, prezydent Aleksandra Dulkiewicz podjęła decyzję o rezygnacji z Parku Kulturowego, który miał wzmocnić regulację zarówno w zakresie estetyki, jak i funkcjonowania różnych form działalności na terenie Śródmieścia.

Ogromny wpływ na estetykę Śródmieścia Historycznego bez wątpienia ma również osoba na stanowisku Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W grudniu funkcję tę przestał pełnić Igor Strzok. Nazwisko nowego konserwatora nie jest jeszcze znane, nieoficjalnie pojawią się trzy kandydatury.

Kamienno-betonowa pustynia na ul. Ogarnej. Czy można jeszcze uratować projekt? Kamienno-betonowa pustynia na ul. Ogarnej. Czy można jeszcze uratować projekt?

Porażka polityki zrównoważonego transportu w Gdańsku



Choć Gdańsk od lat przekonuje, że prowadzi polityką zrównoważonego transportu, w ubiegłym roku wyraził zgodę na budowę przedłużenia Trasy Słowackiego do Banina.

Fiasko prowadzonej polityki transportowej potwierdziły też badania ruchu, które wykazały spadek zainteresowania komunikacją miejską i rowerami na rzecz dalszego wzrostu ruchu aut.

W perspektywie co najmniej kilku lat trzeba też rozpatrywać budowę Południowej PKM. W 2023 r. poznaliśmy kolejne ustalenia w zakresie trasy, etapowania budowy oraz architektury poszczególnych przystanków kolejowych.

Koncepcja zagospodarowania Polanki Redłowskiej. Koncepcja zagospodarowania Polanki Redłowskiej.

Gotowa koncepcja zmian na Polance Redłowskiej



W grudniu Gdynia zakończyła prace nad koncepcją zagospodarowania Polanki Redłowskiej. To kamień milowy w tej, trwającej już od wielu lat, dyskusji nad tym miejscem. Na realizację postulatów będzie trzeba poczekać jeszcze co najmniej kilka lat.

Nowa ustawa o planowaniu przestrzennym i "wuzetki"



Ubiegły rok to uchwalenie nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym. Wprawdzie ustawa nie ma jeszcze bezpośredniego przełożenia na nowe dokumenty planistyczne - do końca 2025 r. każda gmina powinna sporządzić plan ogólny, który zastąpi obecne studium.

Należy jednak odnotować, że nowe prawo ogranicza ważność decyzji o warunkach zabudowy do pięciu lat, podczas gdy obecnie są one ważne bezterminowo. W tym zakresie dwie "wuzetki" budziły duże zainteresowanie czytelników naszego portalu. Są to decyzje dotyczące:

Zwycięska koncepcja metamorfozy placu Solidarności. Zwycięska koncepcja metamorfozy placu Solidarności.

Konkursy i wizje architektoniczne, nagroda dla Sopotu



Wybiegając w przyszłość, należy odnotować także pomysły i projekty dotyczące:

Natomiast oceniając zrealizowane już inwestycje, Sopot może poszczycić się w 2023 r. nagrodą Towarzystwa Urbanistów Polskich za woonerf na ul. Parkowej.



  • Opacka w Oliwie - I miejsce w plebiscycie Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa.
  • Młyny Gdańskie na Siedlcach - II miejsce w plebiscycie Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa.
  • Doki na Młodym Mieście - III miejsce w plebiscycie Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa.

Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa: Opacka w Oliwie



W konkursie organizowanym przez Trojmiasto.pl na Najciekawszą Inwestycją Mieszkaniową zostało wybrane przez naszych czytelników osiedle Opacka zrealizowana przez Invest Komfort w Oliwie.

Drugie miejsce zajęło osiedle Młyny Gdańskie (Allcon Osiedla) na Siedlcach, a trzecie - pierwszy etap powstającego na Młodym Mieście osiedla Doki (Euro Styl).


Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Opinie (61) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

  • Zrównoważony transport w wykonaniu Oli (4)

    To tak zwężone ulice że nawet autobus albo śmieciarka nie przejedzie ... winnych nie ma, nikt za nic nie odpowiada. Dalej, kupione elektryki za grubą kasę mają taki zasięg, że jak wyjadą, to zaraz muszą wracać do bazy żeby się ładować. Za absurdy ekologizmu w wykonaniu tej panny płacimy wszyscy. Ale chyba jesteście zadowoleni, sądząc po wynikach wyborów.

    • 36 9

    • (3)

      No tak, najlepiej zburzyć pół miasta, żebyś mógł triumfalnie mógł podjechać postać w korku przed galeria handlowa ze swojego wypizdowa xD. Akurat zachód już dawno odrobił lekcje z degradowania centrów miasta rozległym układem drogowym. Prawda jest tak, że nawet jak zrobią po 5 pasów w jedna stronę, to i tak po czasie taka droga się zakorkuje, a rozcinanie w ten sposób miasto jest dzielone na coś na wzór gett. Myślenie jak w latach 70 nie jest więc żadnym remedium na problemy, wręcz przeciwnie. Dlatego ja

      • 5 13

      • Ty chyba nie zrozumialeś o czym jest post powyzej twojego (1)

        Chyba że przez pomyłkę odpowiadasz na jakiś inny....

        • 14 2

        • Obcisle majtki go uciskaja w obszar ktorym mysli

          • 0 2

      • Gościu nie zrozumiałeś wypowiedzi, która komentujesz

        • 4 0

  • (4)

    Te wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego mozemy sobie wsadzic w posladki.
    Deweloperzy rządzą i to oni dyktują warunki zabudowy. Jesli macie panstwo w okolicy jakąś niezabudowana połać terenu lub jakis stary budynek, niedlugo tam bedzie stac albo juz jest plan na super osiedle.
    Cel prosty: beton, beton, beton. A potem podroz z niepolomickej na przymorze trwa 2h autem bo o komunikacji miejskiej mozna zapomniec

    • 38 4

    • beton masz w mozgu

      • 5 19

    • (2)

      Najlepsze jest to, że nasza urbanistyka nie istnieje, a wszystko zmierza w stronę azjatyckiego kapitalizmu i betonowej hongkongizacji kolejnych obszarów miasta.

      • 17 2

      • (1)

        Miasto ma się rozwijać! W XXI wieku podstawowym budulcem jest beton . I w końcu ty chyba nie jesteś bezdomnym !

        • 1 15

        • Rozwój przez burzenie wszystkiego pod mrówkowce należące do dużego kapitalu? Chyba cię j...ło słoju, wracaj dewastować tak swoje Bartoszyce/Iławy. Gdańsk już za dużo ucierpiał, gdy planowanie zostawiono "niewidzialnej ręce rynku", a obecnie korupcji...

          • 15 2

  • (3)

    Ależ się uśmiałem, wy też? Jako, że jesteśmy już 30 lat w gospodarce wolnorynkowej, po małemu wyczerpuje się potencjał ekonomiczny tak zwanych centrów handlowych. Duży kapital, który ma je w posiadaniu zwęszył lepszy interes w zwolnieniu gruntu pod mrówkowce krótkoterminowe. Jest to już trend ogólnopolski, narastający wraz z astronomicznymi cenami mieszkań wytworów mieszkanio-podobnych w duzych miastach. Logiczne jest, że zysk musi być, więc już teraz kombinują, aby przygotować społeczne poparcie na burzenie molochów handlowych, pod....molochy "mieszkalne". Stąd też również na tej stronie czytacie o "konieczności zmian". Zarówno z terenem po Manhattanie i Alioli, tak samo z obszarem zajmowanym przez Alfę Centrum. Chodzi o to, aby inwestor miał całkowicie wolna rękę, dzięki czemu da się wycisnąć tyle m2, ile będzie to możliwe.

    Już teraz p...la więc o planach zagospodarowania, "śródmiejskiej" zabudowie, tralala tere fere. Radni i włodarze są na smyczy tych co mają kasę i wplywy, więc zrobią wszystko co w ich mocy, aby kto ma zarobić - mógł zarobić:) Tylko bardzo głupie i naiwne osoby tego nie dostrzegają.

    I tutaj tworzy się problem, bo według mnie ostatnim co powinno się uczynić dzielnicy Wrzeszcz, to w..plenie szkaradnych mrowkowców, takich jak Quatro Towers gdzie się da. Jest to najbardziej sztampowa, przytłaczająca i nieżyciowe opcja, która po latach nie broni się, wręcz przeciwnie - będzie straszyć. Proszę też zauważyć, że poza siła napędowa wszystkich złych procesów trawiących gdansk- słoikom, raczej nikt nie chce dalszego postępowania "Hongkongu" i degradowania kolejnych dzielnic, tak jak Letnice.

    Nie mowie, że Alfa, Manhattan itd. są piękne, ale jeśli na ich miejsce chcą nadbudować fallusow, to jest to żaden zysk dla miasta. Nie ważne jak kto wycierał sobie ryj demokracja, nie widzę we włodarzach i radnych grona osób które ma w interesie dbanie o miasto, raczej dbają o zysk pewnych grup interesów, które się rozchamily za kadencji Świętego Pawła, niepoliczanego....

    • 44 3

    • Racja! (1)

      Tylko co zrobić?Z tą władzą która teraz jest na szczeblu samorządowym i krajowym, nastąpi tylko dalsza degradacja miejskiej urbanistyki. Dziwię się tylko ludziom, że nie dostrzegają tych absurdów i wszystko łykaja. Źle to świadczy o nas....

      • 8 3

      • Mnie dziwi twoja głupota .Chociaż myślący wyborca PiS to dwie skrajności!

        • 2 9

    • Gdańsk jest przeludniony....

      • 6 2

  • Popierwsze w Gdańsku niema zadnego planowania tylko udaja ze to robia bo efekty same sa widoczne jego brak od wielu lat!! (3)

    Urzedniki szkodniki same sobie zaprzeczaja np drogi rowerowe maja byc tylko asfaltowe debatowali niby o tym 10 lat!!
    A a nadal w Gdańsku układają z Kostki jak na ul legionów!! oni sami sobie zprzecxzaja bo ludzie nanich nadal głosuja wiec urzednik moze robic co chce

    • 44 2

    • (2)

      Gdańsk obejdzie się bez wizjonerów zmian. Gdańsk potrzebuje profesjonalistów do zarządzania przestrzenią miejską, a nie przypadkowych wizjonerów.

      • 10 0

      • przecież siedzą ci sami na stołkach urzędniczych od lat

        • 7 0

      • A zapłacisz stawkę profesjonalisty?

        Już widzę jęk "Jak to bierze 50-100k miesięcznie"?

        • 0 5

  • Nowy konserwator będzie funkcyjny (5)

    Oraz stojący w obrotowych drzwiach. Musi się zgodzić na wszystkie żądania deweloperów . Współczuje

    • 21 6

    • (4)

      Rozumiem ,że budynek LOT-u to perełka architektoniczna niczym Główne Miasto .

      • 1 5

      • A co ma do jego zależności lot? (3)

        Już dawno powinni tam odbudować piękny przedwojenny budynek.

        • 8 1

        • (2)

          No właśnie pisowski hamulcowy Strzok uznał ten budynek za perłę modernizmu jak kolwiek to brzmi.

          • 3 4

          • i bardzo dobrze,przynajmniej coś w Gdańsku ocalił

            • 4 1

          • Hamulcowy czego? Przewalow i betonozy? To niech już tak zostanie. Widziałeś jakie szkardztwo Kozyyyykowskiego chcieli postawić na miejsce lotu? To się za ..mknij.

            • 4 0

  • Ustawa krajobrazowa w Gdańsku

    to nieśmieszny żart...
    Bie można wywieszać dużych reklam, chyba że zapłacisz haracz miastu...
    Miały zniknąć wielkie reklamy, a każdy budynek na Przymorzu jest obeieszony paszkwilami od netflixa, disneya, czy innych patofirm.

    • 23 2

  • Opinia wyróżniona

    (2)

    W Gdyni w końcu podjąć odważne i stanowcze decyzje na temat " działek " wzdłuż al.Zwycięstwa!!! Te rudery i walące się baraki praktycznie w centrum miasta to totalna masakra! Jak tak ma wyglądać miasto z morza I marzeń to dziękujemy bardzo włodarzom .

    • 27 5

    • I to jest właśnie odpowiednie miejsce dla deweloperów .

      • 3 2

    • No właśnie, tam bloki nowe budować a nie na Wiczlinie.

      • 2 0

  • Polanka Redłowska zyska chyba tylko miejsca parkingowe

    Niczego sensownego tam nie zrobią...

    • 10 0

  • Czyli wolna amerykanka w Gdańsku ciąg dalszy (9)

    I robienie gały deweloperom, brawo, tylko na to czekali, zaraz jakiś manager pr od 5 boleści pochwali miasto. Jeszcze będziecie Strzoka z utęsknieniem wspominać ze starał się ten syf jakoś ogarniać i blokować stawiania wszelkiej tandety w centrum, za co go deweloperskie psy za wszelka cenę chciały wywalić ze stołka, ale uważajcie pieski bo kiedyś hycel po was przyjedzie. Zaraz przyjdzie jakiś gość, który jak wcześniej było zgadzał się na wszystko i wszędzie i guano pokroju Bastionu Walowa albo podobne wykwity architektów po grubej kresce będą znowu jak grzyby po deszczu wyrastały. Niech drugi zieleniak postawią ale dwa razy wyższy na terenie centrum albo jakaś galerie dwa razy większa od forum obok filharmonii. Szkoda nawet komentować to.

    • 22 2

    • Młode Miasto (6)

      Nie broń tak konserwatora, zobacz te nowe budynki na terenach po stoczniowych -wszytkie takie same , podobna wysokość i bardzo gęsto rozmieszczone ,wyglądą jak zwykłe blokowisko. a powodowane jest to niechęcią byłego konserwatora do wysokich budynków, które mogłyby tam ożywić przestrzeń a jednocześnie spowodować rzadsze rozmieszczenie budynków.

      • 4 6

      • (1)

        Młode miasto to przereklamowane blokowisko, takie jak każde inne z wypizdowa na Szadółkach. Architektura sztampowa, łatwizna, która szybko i brzydko zestarzeje. No ale ważne, że marketing działa i tworzy atmosferę psudo-prestiżu, zeby słoje i jednorazowe turysty się podniecały.
        Co ma do tego konserwator? Ojej, nie mogli walić mrowkowców jak Bastiony Wałowa, bo im nie pozwolił na takie szmiry? Ojejku, biedni deweloperzy. Czyli rozumując twoim rozumkiem, mam rozumieć, że gdy budynek nie może być wysoki, to musi być brzydki? To obiekt nie może być ładny, mając te 5/6 pięter? xdddd. wydaje mi się, że bronisz łatwy zarobek patobetonozy która trzyma na smyczy skorumpowanych pajacy z UM.

        • 8 0

        • To mają te budynki obłożyć cegłą i okopcić, żeby Ci się podobały?

          • 0 7

      • Dokładnie (1)

        Najgorsze jest zadrukowywanie powierzchni ciasnymi blockhausami o równej średniej wysokości - co daje zabudowę bez wyrazu, w typie barakowym (bo jeszcze rdzawy kolorek elewacji w Gdańsku musi być)...
        Powinna powstawać zabudowa o różnicowanej wysokości, formie i kolorze, wyższe budynki dają też większą możliwość urządzenia zieleni na terenie

        • 4 1

        • Robyg? Już odstawiliscie coś takiego w nowej Letnicy. Dziękuję, więcej nie trzeba.

          • 5 0

      • W jakim ty świecie żyjesz pisząc o nie tak gęstej zabudowie tam?

        Z choinki chyba się urwałeś. Co byś tam nie postawił to oni chcą wyciągnąć max zysku z metra. To młode miasto to tandeta jakich mało będzie, tam sa błędy planowania od początku, bo stawiana jest zwykła mieszkaniówka lub pod wynajem krótkoterminowy. Tam powinna być zabudowa pierzejowa wzdłuż ulicy. Tym bardziej ze w tej chwili jest jeden pas i wiadukt, a docelowo maja być dwie jezdnie po dwa pasy plus tory tramwajowe i dalej zjazd do tunelu pod Motławą. Jak myślisz czemu tak jak ze wspomnianym Bastionem nie było żadnych konsultacji i żadni historycy i planiści tego nie ogarniało? A wybacz, ogarniali i zwracali uwagę na to ze jest do d+++ ale temat był olany, bo projekt już był gotowy. Porównaj to z tym co stawiają wzdłuż kanałów np w Niemczech albo w Holandii, nawet w Rosji i w Chinach gdzie zabudowują całe kwartały na raz w wielu miastach nie pozwalają na takie gnioty w takich miejscach.

        • 7 0

      • Wysokie niech stawiają w Gdyni albo wzdłuż Grunwaldzkiej

        Tutaj wysokie pasowały by jak obecnie budynek Mariott pasuje

        • 1 0

    • (1)

      Dokładnie, w sedno. Dlatego była taka nagonka na ten urząd. Widać kto grał do jednej bramki, a lokalny układ był przyzwyczajony, że Konserwator to piesek do przepychania gniotów. Ja tam szanuje Pana Strzoka a nie szanuje skorumpowanych włodarzy, jeszcze bardziej cy..łów napływowych, co wszędzie chciałyby mieć molochy i betonoze.

      • 7 0

      • W punkt

        Zreszta to było widać nie tak dawno w jednym artykule o zabudowie przy 3 Maja gdzie jaka paniusia pracująca u jakiegoś dewelopera krytykowała konserwatora, co było żałosne na maxa. Oby nowy konserwator był z poza koła i patrzył im a szczególnie na ręce przy każdej inwestycji, od kiosku po kamienice, kontrolował prace archeologiczne itp.

        • 6 0

  • Opinia wyróżniona

    Gdańsk Nowy Port (4)

    A dojazdu do Portu Gdańskiego nadal brak.Wszystko wali środkiem osiedla mieszkaniowego ul.Wyzwolenia.Niedawno był wypadek śmiertelny .Przez lata zapowiedzi tylko zmian i powstanie Nowej Wyzwolenia-----obrady,narady,warsztaty,spotkania,wizualizacje jak nie Nowej Wyzwolenia to Zielonej Wyzwolenia.

    • 13 0

    • (3)

      Patodeweloperka wkroczyła w okolice domniemanego przebiegu tej trasy. Sprawa wyjaśniona.

      • 4 1

      • Osiedle Porto?

        • 2 0

      • (1)

        Wyjaśniona?Jak i kiedy?Dla kogo?

        • 1 0

        • Dla Oli i deweloperow, by zylo im sie lepiej

          • 2 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane